Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Zprávy z Kemptonu: Boxing Day

Zprávy z Kemptonu: Boxing Day
Hewick po vítězství v King George VI Chase, foto: Jaroslav Fabris

Reportáž Jaroslava Fabrise z Kemptonu, kde se včera odběhla největší steeplechase první poloviny anglické překážkové sezóny.

 

Reportáž Jaroslava Fabrise

 

Proč na Vánoce do Kemptonu?

Nápad navštívit vánoční dostihy v Kemptonu vznikl poté, co se mi podařilo získat lístek na fotbalový zápas Arsenal – West Ham, který se odehraje 28. prosince. Pro zajímavost, získat lístek na zápas Arsenalu není zas tak snadné. Pokud totiž nechcete platit několikanásobně navýšené ceny vstupenek, které nabízejí fotbalové cestovky, musíte být členem oficiálního fanklubu, přihlásit se o lístek na vybraný zápas a poté čekat, zda uspějete ve slosování. Zájemců o lístky je totiž mnohonásobně více než nabízených vstupenek. Letos jsem uspěl na třetí pokud, takže po únorové premiéře mě ve čtvrtek čeká druhá návštěva Emirates Stadium.

Ale zpátky k dostihům. Mítink v Kemptonu se koná ve dnech 26. a 27. prosince, letos nese název Ladbrokes Christmas Festival a jedná se o tradiční vrchol první poloviny anglické překážkové sezóny. Součástí mítinku je trojice dostihů kategorie Gr.1, přičemž všechny se odběhly už včera. Koneckonců druhý svátek vánoční, na ostrovech známý jako Boxing Day, má v rámci dostihové sezóny tradičně výsostní postavení. Jedná se totiž o nejrušnější den sezóny. Konkrétně se konaly dostihy na deseti ostrovních drahách.

 

 

Nováčci pod francouzskou vlajkou

Prvním z trojice Gr.1 dostihů byla Ladbrokes Kauto Star Novices' Chase (4800 m), v níž zazářil francouzský IL EST FRANCAIS (2,6:1). Svěřenec trenérského tandemu Noela George a Amandy Zetterholm od startu nasadil ostré tempo, které akceptoval pouze mírně preferovaný Hermes Allen (2,4:1). Ani on mu ale nedokázal být vyrovnaným soupeřem, když je v cíli dělilo 11 délek. Francouzský žokej James Reveley se na britské půdě prosadil po sedmi letech a určitě by si rád oslavu zopakoval na Cheltenhemském Festivalu. Zatím sice není rozhodnuto, zda na něj Il Est Francais vůbec zamíří, ale v kurzech kolem 6:1 je nabízel pro nováčkovské steeplechase na čtyři kilometry i tři míle. Jeho tým každopádně míří na květnovou Grand Steeplechase de Paris.

VÝSLEDEK

 

Constitution Hill znovu suverénní

Do Ladbrokes Christmas Hurdle (3200 m) odskakoval CONSTITUTION HILL s kurzem nižším než 1,1:1 a vítězstvím o bezmála 10 délek papírové předpoklady bezezbytku naplnil. Dostih vodil největší vyzyvatel favorita Rubaud (8,5:1), ale v cílové rovině Constitution Hill zařadil vyšší rychlost, aniž by se mu od Nica de Boinvilla dostalo výraznějších pobídek. Pro Constitution Hilla tak od dubna trvající pauza evidentně neznamenala problém, když jeho sezónní premiéru odsunula změna termínu Fighting Fifth Hurdle. V osmi překážkových startech tak nepoznal porážku, přičemž posledních sedm úspěchů získal v nejvyšší kategorii Gr.1. Pro Nickyho Hendersona se jednalo už o dvanácté vítězství v Champion Hurdle, z toho šesté v posledních sedmi letech. Sázkovým nabídkám pro Champion Hurdle Constitution Hill nadále vévodí s kurzem 1,4:1.

VÝSLEDEK

 

Hewick zvítězil finišem z beznadějné pozice

Mimořádné drama přinesla největší britská steeplechase první poloviny sezóny, tedy Ladbrokes King George VI Chase (4800 m). Na začátku cílové roviny se totiž zdálo, že si to o vítězství rozdá preferovaná trojice, když s vedoucím Shishkinem (4,3:1) drželi krok pouze Allaho (2,6:1) a Bravemansgame (3,3:1). Do té chvíle HEWICK (13:1) minul pouze odpadajícího tempaře Frodona (29:1) a čelo pro něj stále bylo vzdálené. Koneckonců na konci pole měl v podstatě od startu problém s akceptováním tempa, a proto ho v průběhu dostihu bylo možné zahrát na Betfairu až v kurzu 551:1.

Situace se ovšem začala měnit za předposledním skokem. Ten sice Shishkin překonal, ale dva cvalové skoky za ním klopýtl a katapultoval ze sedla Nica de Boinvilla. Tento incident zbrzdil také Bravemansgama, jehož trenér Paul Nicholls útočil na rekordní čtrnácté vítězství v dostihu. Nejlépe tak v té chvíli vypadal Allaho, ale v závěru slábl, zatímco zvenčí už se blížil rozjetý Hewick, který necelých 100 metrů před cílem získal převahu a zvítězil o 1 a ½ délky před Bravemansgamem.

Osmiletý Hewick byl přitom jako dvouletý zakoupen za pouhých 850 euro a zpočátku jeho kariéry nic nenasvědčovalo tomu, že by se jednalo o nějak výhodnou koupi. Nejprve totiž nedokončil trojici dostihů point-to-point a z prvních jedenácti startů nad proutěnkami vytěžil jedno druhé, čtvrté a páté místo. V posledních letech šel ovšem nahoru. Loni v říjnu vyhrál největší americkou steeplechase. Nadějně měl rozjetý také Cheltenham Gold Cup, ale stopku mu vystavil pád na předposledním skoku, za což složil reparát vítězstvím v sandownské Oaksey Chase.

Včerejší vítězství hodně prožíval irský trenér John „shark“ Hanlon: „Upřímně jsem si myslel, že je po dostihu, ale on má ohromné srdce. Pravděpodobně je výhledově koněm pro Grand National, ale teď musí jít Gold Cup. Cheltenham mu bude vyhovovat mnohem víc, protože tři míle jsou tam náročnější." Ke zraněním vynucené změně jezdce, kdy Jordana Gainforda nahradil Gavin Sheehan, poznamenal: „Je mi Jordana moc líto, protože to on toho koně stvořil a vrátí se do sedla v Cheltenhamu. Pokud se nevrátí včas, máme dobrého žokeje, který ho nahradí."

Šťastný byl rovněž žokej Jordan Gainford: "Čím víc jsme se blížili k cíli, tak jsem si říkal, že tohle prostě nemůže být pravda. Kdyby to nebyla King George, asi bych ho zastavil. V závěru jsem měl ale pocit, jako bych seděl na jiném koni.“  Dodejme, že pro Gold Cup kurzy Hewicka spadly z 67:1 až na 15:1. Mírně dolů šel také Shishkin, který je nejčastěji nabízen v poměru 13:1.

VÝSLEDEK