Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Zrodila se nová legenda australského turfu?

Zrodila se nová legenda australského turfu?

Vendula Vacenovská představuje novou australskou hvězdu Incentivise, který se letos vypracoval až k vítězství v Caulfield Cupu.

Blog Venduly Vacenovské

Asi už každý milovník dostihů v ČR zná nebo již někdy slyšel o koních jako Makybe Diva, Pharlap, Black Caviar nebo Winx. Všichni tito koně se již nesmazatelně zapsali do historie australského turfu.

Makybe Diva – trojnásobná vítězka Melbourne Cupu. Black Caviar – Neporažená ve všech svých 25 startech. Pharlap – Kůň s obrovským srdcem, který i přes počáteční lenost prokázal svou neskutečnou bojovnost a stal se jedním z nejlepších dostihových koní historie. No a pak je tady Winx, klisna, která dokázala zvítězit ve 33 dostizích v řadě, z čehož bylo 25 se statusem GR1. Miláček Australanů Winx odešla před dvěma lety do chovu a od té doby nikdo netušil, zda by se na dráze mohl objevit další takový šampion…

Ale co když se tady jeden takový už rýsuje? Líbivý hnědák s bílou hvězdou uprostřed čela. Narodil se 22.10.2016 ve Windmere Stud. Po otci Shamus Award (Snitzel) z klisny Miss Argyle (Iglesia). V tuto dobu zrovna ukončil aktivní trenérskou kariéru Peter Moody – ano, ten Peter Moody, který stál za hvězdnou kariérou klisny Black Caviar. A zde pohádka pokračuje. Peter Moody se rozhodl znovu vrátit k trénování plnokrevných atletů a to teprve před rokem, no a letos mu byl svěřen do tréninku tento již nyní výjimečný kůň.

Dostihová kariéra Incentivise začala vcelku nenápadně. Valach dostal dostatek času na to dozrát a tak se jeho premiéra konala teprve loni. 19. srpna 2020 byl poslán na start maiden dostihu pro nezvítězivší koně na 1350 metrů na dráze Ipswich. Zde absolvoval celý dostih na desátém místě, aby pak v cíli přišel devátý, i když jen 3 1/2 za vítězem. Jeho tehdejší trenér, Steve Tregea naznal, že je koník ještě stále nevyzrálý a zelený. Dopřál mu tedy ještě více času na to dospět. Moudré rozhodnutí.

Po pauze se valach vrátil zpět na dostihové ovály. Desátého března tohoto roku, znovu v maiden dostihu, tentokrát na 1400 metrů na dráze Eagle Farm. Incentivise se opět téměř celý dostih držel na chvostu pole a teprve 200 metrů před cílem začal závodit, ale na víc než slabé šesté místo to nestačilo. 27. března byl znovu vyslán do boje na provinční závodiště Toowoomba v handicapu na 1850 metrů. Po celou dobu cválal uprostřed pole a na poslední čtyřstovce se začal propadat až na konečné osmé místo, o propastných 16 délek. I přesto však realizační tým okolo Incentivise nepřestával věřit, že v sobě má mnohem víc, než doposud ukázal. Další šanci dostal už 11. dubna v maiden handicapu na 1600 metrů v Sunshine Coast. Do dostihu nastupoval v kurzu 17:1. V prvních dvou třetinách dostihu se opakoval scénář podobný z jeho předchozích startů. Ovšem 300 metrů před cílem dokázal žokej Anthony Allen koně rozhýbat, Incentivise zařadil na vyšší rychlostní stupeň a lehce, o více než 3 délky, zvítězil.

Tím prolomil svůj maiden status a k dalšímu startu již nastupoval o stupínek výš, do dostihu Class 2 na 1800 metrů, opět na dráze Sunshine Coast. V poklidu si cválal na šesté pozici, aby pak na posledních metrech a pár cvalových skocích přesprintoval klisnu Isabella´s Spring a zvítězil o třičtvrtě délky.

Poté následovala tři snadná vítězství, pokaždé na jiné dráze a pokaždé na jiné distanci. Nejprve to bylo v handicapu na 2150 metrů v Toowoomba, kde vyhrál o sedm délek. O tři týdny později doslova zničil konkurenci devíti délkovým vítězstvím na Eagle Farm v dostihu dlouhém 1850 metrů, načež svůj hattrick završil o dva týdny později, kdy o devět a půl délky opanoval handicap na 2500 metrů v Ipswich.

Svoji čtyřletou sezonu valach zakončil 26. 6., znovu na dráze Eagle Farm, ale tentokrát už to bylo v dostihu se statusem GR3 – Tattersall´s Cup (2400 metrů). Ze startovních boxů odskakoval jako favorit a po celou dobu se držel okolo třetího místa. Pět set metrů před cílem však převzal vedení a zbytek pole poté deklasoval o neskutečných 12 délek. Za sebou nechal koně jako Mirage Dancer nebo Southern France.

 

Incentivise lehce opanoval Tattersall´s Cup

Zlepšený Incentivise se odebral na zasloužený odpočinek, aby se pak v plné síle 11. září postavil na start GR1 Makybe Diva Stakes na 1600 metrů ve Flemingtonu. Nyní už pod vedením trenéra Petera Moody.

Valach odskakoval do dostihu znovu jako favorit, celý dostih se držel na bariéře a v čele pole, načež ho 500 metrů před cílem začal žokej Brett Prebble vybízet, aby poté udolal mocně finišujícího Mo´ungu o půl délky. A tak získal Incentivise své první GR1 vítězství a rating 104.

Teď už bylo všem jasné, že valach patří mezi australskou elitu a jeho následným testem bylo GR1 Turnbull Stakes, opět ve Flemingtonu, tentokrát však na 2000 metrů. Zde se měl poprvé utkat s devítinásobnou GR1 vítězkou Verry Elleegant. Dostih odstartoval na předních pozicích nenuceně. Na čtyřstovce ho žokej Prebble začal vyjíždět a s půl délkovým náskokem proběhli cílem první před o čtyři kila méně zatíženým Young Werther. Verry Elleegant doběhla o tři a půl délky čtvrtá.

Po tomto vítězství už jeho kroky směřovaly k jednomu z vrcholů jarní melbournské kampaně, Caulfield Cupu. Dostih na 2400 metrů o 5 000 000AUD se konal 2.10 na závodišti Caulfield. Osmnáct koní se postavilo na start tohoto slavného závodu. Incentivise startoval z venkovní bariéry a musel tak celé pole obíhat zvenku, než se usadil na třetí pozici. Pět set metrů před cílem začal zrychlovat a 200 metrů před cílem převzal vedení a s konečným náskokem 3 a půl délky tento dostih vyhrál.

 

Incentivise vyhrává jeden z největších australských dostihů Caulfield Cup

Tady naše část pohádkového příběhu končí. Valachovi další kroky směřují do dostihu, jenž každoročně zastaví národ – Melbourne Cupu. Dokáže Incentivise zvítězit i když mu handicaper po triumfu v Caulfield Cupu vyměřil 57 kg? Pouze Makybe Diva nesla víc – 58 kg a to, když vyhrála svůj třetí a finální Melbourne Cup v roce 2005. Budeme svědky zrození nové legendy? To se dozvíme už v úterý 2. listopadu.

Nicméně, málokterý kůň dokáže během půl roku udělat tak ohromný progres, jako to dokázal právě Incentivise. Nyní má na kontě devět vítězství v nepřerušené řadě, z toho tři na nejvyšší GR1 scéně. Na dotacích zatím vydělal přes 4 a půl milionu AUD. A pohádka pokračuje.