Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Derby vítěz Tullamore favoritem St. Legeru

Derby vítěz Tullamore favoritem St. Legeru
©Foto: www.fotokisza.com
Tuto neděli se po dvouměsíční pause vrátí dostihy na chuchelské závodiště a vrcholem dne bude poslední klasický dostih sezóny 63. Tattersalls St. Leger (L, 2800 m). Na start se postaví takřka kompletní elita tříletých vytrvalců, protože z prvních deseti koní v cíli Českého derby chybí jen dvě jména.

K favoritům bude logicky patřit český derby vítěz Tullamore (2,5:1), který po svém zmíněném triumfu vybojoval třetí místa ve slovenském i polském vrcholu sezóny. Mírným otazníkem je u něj trať o 400 metrů delší než ta v derby. Každý metr navíc by naopak měl hrát pro Klause (2,75:1). Ten kvůli zdravotním problémům letos startoval jen dvakrát, ale minule porazil i loňského vítěze St. Legeru Savignona. Tento výsledek je o to cennější, že tříletí se zatím proti starším příliš neprosazují. Trojici favoritů doplňuje progresivní Magic Slipper (4:1). Naposled doběhl druhý ve Slovenském derby, takže porazil i Tullamora. Jeho dlouhé akci by měl návrat na domácí pražskou dráhu prospět a vypadá jako stoprocentní vytrvalec. Třetí z derby Duplo (10:1) od svého překvapivého výsledku nestartoval, rozhodně by se ale neměl znovu podcenit. Od pátého místa z červnového vrcholu sezóny pauzíruje i Urodos (7:1), který rovněž patří ke kandidátům na umístění mezi pěti nejlepšími. All About Sam (7:1) se bude snažit navázat na slovenské úspěchy na české vytrvalecké scéně. Páté místo ze Slovenského derby ale bude vylepšovat těžko. Dvojici svých svěřenců bude mít na startu František Holčák. Od New Japa (20:1) se dá očekávat maximálně starost o tempo dostihu. To Dick Morris (7:1) bude mít znatelně vyšší ambice. V derby ovšem vytrvalost neukázal, takže v poctivém dostihu jeho šance klesají. Dva koně vyšle do dostihu i Tomáš Hurt. Ten bude vedle Dupla vkládat své naděje i do Aspena (12:1). Ten se v posledních dvou startech umístil v kvalitně obsazených karlovarských dvojkách a ani on se nedá odepisovat. Srovnatelné ambice může mít i Tesiov (7:1), který od začátku sezóny podává statečné výkony v největších dostizích, ale na první dotaci dosáhl až při sestupu do druhé ligy. Pro Lucky Horse (12:1) bude distanc asi až příliš dlouhá, a proto zřejmě na rozdíl od dvou předchozích částí klasické trojkoruny dotaci nezíská. Tessio (15:1) po kolizi v závěru derby odpadl na blízké osmé místo, tento nadějný výsledek ale následně nepotvrdil v Karlových Varech. Složitě dostih vyhlíží i pro jedinou klisnu v poli Vadeonu (15:1). Ta jde sice s formou neustále nahoru, ale pokud nemá běžet zadarmo, bude muset ve zmíněném trendu pokračovat. Jednoznačným outsiderem je Carcassonne (30:1), jehož účast na startovní listině je těžko odůvodnitelná.

Druhým nejvýznamnějším bodem odpoledne bude dvojkový handicap na 1200 metrů. Ve vyrovnaném poli by se mohl prosadit před týdnem v o poznání kvalitnější společnosti do sezóny vstoupivší Ediggio (5:1), v podobném dostihu o derby dni druhý Ozon (4:1), letos nad očekávání úspěšný Loreo (3,5:1) nebo spolehlivá bělka Sibila (6:1). Chuchle uvidí také letos poprvé dostih přes proutěné překážky a favoritem číslo jedna bude při svém zatím jediném skokanském vystoupení vítězný Color Man (2:1), kterého povede v posledních sezónách na roviny se specializující Jan Rája.

Jaroslav Fabris (Vabank)