Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Jarní cena klisen se silnou německou konkurencí

Jarní cena klisen se silnou německou konkurencí
©Foto: www.fotokisza.com

60. Jarní cena klisen Porcela Plus (L, 1600 m) je výrazně nabitější než tomu bylo v letech minulých. Zásluhu na tom má asi především výrazné navýšení její dotace, které přilákalo velmi kvalitní zahraniční konkurenci.

Hned tři klisny přicestují od našich západních sousedů a nejlépe z nich vypadá naposled těsně druhá v Listed Picobella (2:1). Ta je momentálně německým handicapem hodnocena 88 kg, což jí staví při vzpomínce na podstatně slabší Königin Arte do role jednoznačné favoritky. Ve zmíněném Listed za ní o více než 9 délek docválala na šestém místě Offshore (6:1). Vzájemný poměr sil z tohoto startu podle všeho neotočí, přesto je i ona určitě nebezpečím pro nejlepší domácí klisny. Poslední z Němek Vancovia (10:1) nevypadá ve srovnání se svými krajankami příliš nebezpečně, ale na některou ze sedmi dotovaných příček by možná stačit mohla. Na startu bude i ve Švédsku trénovaná Irish Blues (8:1). Její formy lze s tuzemskými reáliemi jen těžko srovnávat, a proto příliš nepřekvapí takřka jakýmkoliv umístěním. Z domácích bude patřit ke kandidátkám předního umístění rozhodně vítězka Memoriálu Rudolfa Deyla Determinacja (4:1). Ta se minule dokázala vypořádat s nejvyšší vahou v poli a metry navíc jí jistě prospějí. To se nedá říct o druhé s hlavního trialu na tento dostih My Dragon (4,5:1), která praktikuje taktiku start-cíl a bude tak zřejmě obtížně hájit tabulové umístění. Třetí z "Deyláku" Lady Gaudi (8:1) nebyla naposled od prvních dvou v cíli daleko a i ona by se mohla zapojit do boje o umístění kolem pátého místa. Vítězce Ceny zimní královny Divoké Orlici (7:1) může chybět start v nohou, přesto jakožto nejlepší loňská dvouletá klisna na medailové pozici nepřekvapí. Další letošní debutantkou na startu bude Mantilla (15:1). Ta na závěr minulé sezóny doběhla po špatném průběhu čtvrtá v CZK a nyní uspěje ziskem jakékoliv dotace. Firu (15:1) a Allez (7:1) dělil na čtvrtém a šestém místě v Deylově memoriálu rozdíl pouhých dvou nosů. Na nejlepší ovšem ztráceli podstatně více a svá umístění nejspíš nedokáží ani zopakovat. Godera (20:1) s Niriskou (30:1) skončily naposled ještě za nimi a šance na úspěch v podobné konkurenci budou mít větší na vytrvaleckých distancích. Ani Irish Miracle (8:1) toho při letošní premiéře mnoho neukázala, takže i od ní se toho příliš čekat nedá. Startovní pole doplňují ještě Fabriana (30:1) s Nellou Bellamy (20:1), ale jejich prozatímní výsledky podpořené nevýraznými vstupy do letošní sezóny jim nedávají skoro žádné šance.

Z ostatních bodů programu vypadá nejzajímavěji ten třetí. Ten se odehraje na kilometrové distanci a má status druhé kategorie. Představí se v něm velmi pestrá směsice koní, jejíž součástí budou například značně zatížený Shadow Day, letos už v této kategorii naplno bodující Amarantha, loni na podzim dvakrát v Itálii vítězný Perikles nebo chuchelský rekordman na této distanci Palmare. K vidění bude i první dostih pro dvouleté a také návraty dříve jedničkových OzonaApartou, kteří se loni na dostihové dráze neukázali.

Jaroslav Fabris (Vabank)