Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

V neděli se rozdají karty pro České derby

Tuto neděli je hlavním bodem programu 57. Velká červnová cena ESO9 Intranet (NL, 2235 m). Ta je stejně jako každý rok hlavní předzkouškou Českého derby, což potvrzuje i přítomnost největších předběžných favoritů pro vrchol sezóny na její startovní listině.

Kurzové nabídce na oba zmíněné dostihy vévodí nesledovanější letošní import Dick Morris (2,75:1). Ten se v Čechách uvedl nejtěsnějším možným druhým místem ve VJC a jeho závěrečný nápor, který přišel po jeho slabším momentu v polovině cílové roviny, naznačil vytrvalecký potenciál. I jeho původ napovídá, že delší distanc by mu nemusela dělat problém, ale tyto předpoklady nejlépe potvrdí až samotný dostih. Ani nejmenší pochybnosti ohledně distančních předpokladů se naopak netýkají Budapeste (3:1), který naposled lehce triumfoval v Memoriálu dr. Frankenbergera. Tentokrát ho čeká podstatně silnější konkurence, přesto také patří k favoritům. Vysoké ambice můžou mít i oba svěřenci trenéra Liska, kterými jsou při letošní premiéře snadný přemožitel Budapeste Ave Ransom (4:1) a Swakopmund (5,5:1). Ten zase předvedl ve VJC výborný spíd ze zadních pozic a i jemu by tak mohli metry navíc prospět. Ve své kariéře zatím zůstává neporažen Magic Slipper (7:1), ale zatím nezamířil výše než do trojkového handicapu, kde ukázal, že známka 67 kg rozhodně neodpovídá jeho možnostem. Koněm pro překvapení je Letní Bouře (12:1), které do sezóny vstoupila výborným druhým místem v Mostě. Vytrvalost jí určitě neschází a dlouhá pražská rovina by se měla na jejím výsledku pozitivně projevit. O dvě místa a dva krky za ní naposled skončil Abascas (10:1). Od toho se tehdy čekalo asi trochu více a pokud se chce zařadit mezi vážné adepty na zisk vavřínového věnce s modrou stuhou, bude muset hodně přidat. Před sezónou patřil mezi vážné derby kandidáty i Cabernet (10:1), ale jeho německý start budí určité rozpaky a momentální forma je stejně jako optimální distanc v jeho případě těžko odhadnutelná. Ve svých dvou životních startech mnohé naznačil Imposant For Life (12:1), ale v podobné konkurenci uspěje jakýmkoliv tabulovým umístěním. To platí i pro Vernal Pointa (15:1), který posledně na mosteckém hipodromu příliš neuspěl, ale jeho projevu parametry tamní dráhy moc nesvědčí. Další zástupce českého chovu Tesiov (20:1) nevstoupil do sezóny úplně špatně, ovšem nyní ho čeká obtížně řešitelný úkol. Universe Of Gracie (30:1) předvedl ve svých bratislavských startech pokrok od loňské sezóny. Na dotaci nejspíš nedosáhne, ale rating potřebný pro účast v derby si zajistit může. Podobné šance má i Duplo (30:1), který letos poměrně úspěšně startoval v nižších kategoriích. První dva z mostecké trojky Mashrai (30:1) a Seco (50:1) jsou outsidery dostihu.

Z ostatních bodů programu poutá hlavně dvojková mílová zkouška pro klisny. V té se představí letos ve stejné kategorii naplno bodující Apaska, v jedničkovém handicapu třetí Hefner`s Choice nebo v Ebreichsdorfu minule druhá Kala Azar, která tam porazila i letošního jedničkového vítěze City Halla. Zajímavé bude rozhodně jestli se prosadí v této konkurenci tříleté klisny, z nichž se nejlépe jeví Niriska, Mantilla a My Dragon, které obsadily šesté až osmé místo v JCK.

Jaroslav Fabris (Vabank)