Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Velká jarní cena má několik favoritů

Velmi silnou sestavu tříletých hřebců a valachů přilákala na svůj start 87. Velká Jarní Cena Holdingu Rabbit CZ (L, 1600 m). Navíc jednotliví favorité se spolu většinou letos ještě neutkali, a tak je situace mezi nimi poměrně nepřehledná.

Mezi nejvážnější aspiranty na vítězství patří i dvojice reprezentantů Dr. Charváta Dick Morris (3:1) a Connex (3,5:1). První jmenovaný se loni velmi dobře představoval v irském tréninku, což dokazuje jeho rating 89 liber i třetí místo z leopardstownského listed. Proti němu ovšem hovoří absence startu v nohách a plných 11 dostihů, které absolvoval ve dvou letech. Neubergův svěřenec Connex začal letos snadným dvojkovým vítězstvím a následně na sebe výrazně upozornil druhým místem v rakouských Trial - Stakes, čímž se zařadil mezi favority tohoto dostihu. Opomíjet by se neměli ani účastníci hlavního trialu na tento dostih Memoriálu profesora Václava Michala. Z v něm startujících koní se musí počítat především s prvními dvěma v cíli, kterými byli Kevin The Knight (6:1) a Lucky Horse (6:1). Ti doběhli v uvedeném pořadí s výrazným náskokem na zbytek pole a prodloužení distance o 200 metrů naznačuje, že jejich poměr sil z tohoto startu by se měl otočit. Pětici největších favoritů uzavírá v Bratislavě se rozběhavší Swakopmund (5:1). S obhajobou vítězství pro svého jezdce, trenéra a majitele to sice bude mít nesmírně složité, ale na tabuli by se vejít měl. O místo a 3 3/4 délky za ním skončil při letošní premiéře Klaus (8:1). Tato forma ho řadí do boje o některou z nižších dotací. Stejně jako před týdnem se o úspěch pokusí i němečtí hosté. Z nich by měl být šancovější ve dvou startech jednou vítězný Königin Shuttle (7:1), ale v jeho silách by neměla být porážka české elity. Druhý z němců Art Chat (12:1) je ve své domovině hodnocen známkou 64,5 kg, což mu nedává moc velké šance. Bronzovou pozici obsadil v "Michalovi" The Joe Mcardle (10:1), ale to nesl oproti svým podstatným soupeřům o 3 kg méně a ani delší distanc zřejmě nebude pro něho vodou na mlýn. To čtvrtý ze zmíněného dostihu Vitulus (10:1) si svým projevem o další metry navíc vyloženě říkal. Překvapit by mohli při svých vstupech do sezóny pěkně vítězní Urodos (8:1) a Starfighter (10:1). Soupeři na které tehdy narazili, se ale s konkurencí které je čeká tentokrát nedají příliš srovnávat. V budoucnosti může být hodně zajímavým koněm Teassio (10:1), ale jeho čas přijde zřejmě později a i otázka ohledně jeho optimální distance zatím zůstává otevřená. S velkými ambicemi byl určitě importován Moral Duty (8:1), ale výkon předvedený v Ebreichsdorfu ho řadí mezi outsidery. Loňský vládce dvouletých Addison (7:1) sedmým místem v Michalově memoriálu rozhodně zůstal za očekáním. Poté navíc přišel tréninkový výpadek, takže každá dotace bude asi úspěchem. Nejnižší ambice z koní na startu by měl mít Grizli (20:1). Tato společnost se totiž zdá být nad jeho síly.

Druhý vrcholem programu bude Cena České Pojišťovny, a. s. (I, 1200 m). Zde bude hlavní pozornost upřena na jednoho z dvojice excelentních velkokarlovických běloušů De Roberta. Ten bude letos zahajovat a má velké šance protrhnout šňůru pěti startů bez vítězství. V popředí by se měli objevit i spolehlivý sprinteři Socr House a Aryman. Zlepšení oproti minulému startu se rozhodně očekává od Terssia

Opomíjen by rozhodně neběl být ani dvojkový handicap na 2200 metrů, jehož se zúčastní například před čtrnácti dny suverénní Ixos nebo loni se v podobných dostizích dobře chytající Aprillo. Co se týká tříletých, tak v jejich případě by se pozornost neměla soustředit jen na hlavní dostih, protože do sezóny bude v trojkovém handicapu vstupovat loni v jediném startu vítězný Magic Slipper.

Jaroslav Fabris (Vabank)

Tipy na víkendové dostihy 

Formy a rozbory chuchelských dostihů