Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Analýzy rámcových dostihů - VCH 1.6.

1. dostih, 2letí nezv., III. kat., 1200 m

V prvním letošním dostihu pro nejmladší ročník na trati delší než rovný kilometr byly za favority považováni koně, kteří už měli dostihové zkušenosti. Vítězství ale získala debutující Dánská Princezna (8:1), která dostih zahájila ze čtvrté pozice a v rovině neměla se svými soupeři vážnější problém.

Poměrně vyzrálým projevem tak ukázala, že po své matce zdědila dostatek ranosti. Druhá Magma nejprve hledala neúspěšně prostor u bariéry a poté už vítězku ohrozit nestihla. Zřejmě by jí nemělo dělat problém zbavit se přívlastku nezvítězivší ještě letos. Favorizovaná Jokoono dostih v trochu přibržděném tempu odvodila a v závěru už nedokázala dostatečně akcelerovat. Čtvrtá Flame Risk už ztrácela výrazněji, ale v závěru předvedla slušný spíd. Její příští běhání řekne asi více. Souboj zástupců stáje Rabbit Trhový Štěpánov o páté místo nakonec vyzněl úspěšně pro Rabbit Wella, i když po vytočení oblouku měl výrazně lepší moment Rabbit Zaha, jehož závěr byl ale velmi krátký.

 

2. dostih, handicap IV. kat., 1200 m

Opravdu slabá společnost se sešla na startu tohoto sprinterského dostihu a jak už v poslední době bývá zvykem v handicapech, starší koně museli ustoupit před zástupcem tříletého ročníku. Tenssio (10:1) má původ zaručující slušnou rychlost, a i když ve svých dvou životních startech skončila daleko poražena, zajistila si tak aspoň velmi nízkou známku. Nevadilo tak ani, že jeho jezdkyně "ostrovanka" Iva Miličková jezdila dvě kila přes. V počátečním velmi svižném tempu, kdy se hned několik koní přetahovalo o vedení sice ryzka Tenssio nebyla vidět, v rovině se ale velmi snadno dostala do vedení a její jezdkyně neměla mnoho práce udržet vítězství. Fergana už posledně nabídla jakž takž slušnou formu, ani ona ale nebyla schopná akceptovat tempo po startu a do roviny točila dokonce jako poslední. Dvě stě metrů navíc je ostatně její vítězná distance z loňského léta. Arctic si poradil s maximální životní známkou obstojně, ani on ale není po startu obzvlášť rychlý a žokej se na něm hodně nadřel. Dvojice Ascum a Sagitárius se postarala nejvíc o svižný úvod, oba dva ale od distance slábli. Všeobecně se dá říct, že jen vítězná Tenssio stojí v tomto dostihu za zmínku, i s přívažkem by se měla příště vyrovnat. Ostatní to s nástupem dalších tříletých do handicapů nebudou mít jednoduché, podobně slabé pole se asi jen tak nesejde.

 

3. dostih, handicap III. kat., 1200 m

Sérioví vítězové se u nás moc nevidí, zvlášť pokud se pohybují v handicapových zkouškách. Pětiletý Ferrier (8:1) ale zvládl v letošní sezóně čistý "hattrick". Za poslední dvě sezóny zvládl tento železný valach celých 22 startů bez významného úspěchu, a tak si každý může spočítat, jak hluboko klesla jeho známka. Tentokrát musel o vítězství bojovat opravdu tvrdě a o kategorii výš už to bude mít asi těžké, kromě dobrého výkonu žáka v jeho sedle mu určitě pomohla i jeho úleva, a o tu už se ve dvojce nebude moct opřít. Tradičně dobré jaro mívá Shiron, který to tímto běháním opět potvrdil. Po pomalejším startu přiletěl trochu pozdě, přesto pro něj skýtá jistá naděje, že by se i letos mohl vítězství dočkat. Velmi dobře se ukázala i tříletá Rabbit Dream, škoda dvou kil přes váhu, které musela nosit. Od vítěze jí totiž dělilo jen o něco málo víc než délka. Jako obvykle zezadu útočil Hieronymus. Po slušném vstupu do sezóny i po více jak měsíční pauze ukázal, že i se současnou známkou může pomýšlet na vítězství. Letos poprvé se na startu objevil Inchibar, který vloni sice zaznamenal bod o kategorii výše, pak ale následoval postupný pád. Jestli už se ale opět chytil bude muset ještě potvrdit.

 

4. dostih, 3letí nezv., IV. kat., 1600 m

Začátkem června už většinou v maiden kategorii moc zajímavého neuvidíte, tady ale první dva v cíli určitě za zmínku stojí. Horký favorit Roman Emperor (2,5:1) představoval určitě nejvyšší třídu v poli, naposledy se v Mostě ve dvojkové ceně potkal s kvalitními soupeři a obstál víc než slušně. Tady své jisté vítězství ale dlouho "jisté" neměl. Raketový start a nekompromisně selektivní tempo totiž okamžitě nasadila Golondrina která s podobnou taktikou potrápila favorita i posledně. I když u distance vypadala poměrně vyčerpaně, dokázala ještě zabojovat a vítěze potrápit. Její budoucnost bude asi na kratších, než mílových tratích. Ze zbytku pole, který se dotrmácel do cíle s velkými rozestupy stojí za zmínku snad jen majitel skvostného původu Recius, nic lákavého ale nepředvedl a lze jen těžko odhadnout, kam se bude ubírat jeho další cesta.

 

5. dostih, 3leté a starší klisny, II. kat., 1600 m

První poměření lepších tříletých a starších klisen dopadlo nakonec lépe pro starší ročník, možná to ale bylo způsobené i tím, že umístěné z JCK se do dostihu nemohly dostat. Nejvyšší příčky v první klasice byly dotované opravdu bohatě, a tak se v tomto dostihu nabízela šance i pro jiné klisny. Apaska (4:1) se vloni prezentovala velmi dobře v mosteckém jedničkovém handicapu a i do letošní sezóny vstoupila hned vítězně, když porazila několik velmi slušných soupeřů ve dvojkové zkoušce (mj. Sharpour, Latinira, Nakuru...), kteří pak tuto formu většinou potvrdili v dalších dostizích. Sice zpočátku nebyla moc vidět, mílová distance přece jen asi není úplně její parketa, v rovině ale jejímu dlouhému táhlému finiši nedokázal nikdo odolat. Příjemné překvapení byly dvě tříleté klisny na dalších místech. Niriska potvrdila svou stoupající formu a lze se jen těšit, až se ukáže na delší trati, Step For Life odčinila svůj výbuch při posledním běhání v Mostě. Přece jen její původ jí směřuje vysoko a i ona by se neměla ztratit ve zkouškách jako je třeba Cena Napajedel. Mantilla vypadala ještě sto metrů před cílem jako jistě druhá, nakonec byla ráda za čtvrté peníze, míle je pro ní strop. Potvrdila ale slušné běhání v JCK. My Dragon zkoušela novou taktiku než obvyklé start-cíl, to se však totálně minulo účinkem. Už kilometr před cílem jí její žokej neměl pod kontrolou a z poslední pozice jí musel pustit do vedení. Spolufavoritky Kala Azar a Hefner´s Choice zkoušely její nástup zachytit, to je však stálo velké množství sil a skončily mezi poraženými.

 

6. dostih, handicap IV. kat., 1800 m

V poměrně nepřehledném handicapu se spíše očekával úspěch některého ze zástupců tříletého ročníku, ale v cíli byli nakonec úspěšnější starší koně. Na nejvyšší stupínek dosáhl po velkém boji Cool Glen (7:1). Ten do té doby dokázal bodovat jen v nejnižší kategorii a po minulém vítězství se zdál být v handicapu dost vysoko. Tyto prognózy ovšem nepotvrdil a spídem po vnější straně dráhy chytil o nos i dlouho vzdorující Halenku. Po tomto běhání má jeho rating hodnotu 60 kg a s ním to bude mít hodně složité. Druhá Halenka také vyběhla své životní maximum, k čemuž jí možná pomohlo i zkrácení distance oproti minulým startům. Centau dostih odvodil a zřejmě se už dostal na známku, která odpovídá jeho možnostem. V jeho závěsu točil do roviny Nazgůl a v té chvíli vypadal velmi dobře. Poté se ale nedokázal pořádně rozejít, což může naznačovat, že délka dostihu pro něj nebyla optimální. V jeho případě by se zřejmě mělo pár metrů ubrat. Pátá Ha Ha předvedla svůj standart. Současně s ní dokončivší Rameně asi sednou delší distance.

Jaroslav Fabris (Vabank)