Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Analýzy rámcových dostihů - VCH 20.4.

Analýzy rámcových dostihů - VCH 20.4.
©Foto: www.fotokisza.com - ave ransom

1. dostih, 3letí nezv., IV. kat., 1600 m

Na čtvrtou kategorii nebylo pole úvodního dostihu až tak špatné, ostatně to, že dostihy pro tříleté nebývají zjara lehké, je dostatečně známé. První vítězství pro trenéra D. Töröka po jeho návratu z Anglie zaznamenala klisna Vadeona (7:1), majitelka velmi slušného původu z napajedelského chovu.

Vloni se jí sice moc nedařilo, zdá se však že přes zimu dozrála, neboť o jejím vítězství už dobře čtyři sta metrů před cílem mohl jen málokdo pochybovat. Dvojice spolufavoritů Nella Bellamy a Pernod tak sváděla boj jen o druhé peníze, když lepší bylo klisna s nejvyšším handicapem v poli, která už poněkolikáté naznačila, že míle je pro ní krátká. Pernod měl ideální průběh, jen bude muset asi počkat až se nezvítězivší trochu vytříbí. Devil Algarhoud konečně předvedl přijatelný výkon, na první tři v cíli se ale díval z dostatečné vzdálenosti. Carbonit nepotvrdil svůj dobrý vstup do sezóny, čekalo se přece jen více.

 

2. dostih, 3letí, 2. kat., 1800 m

Vloni tento dostih objevil Lorda Silvana a je dobře možné, že letos jeho nástupce. Už pohled do padocku dával jasně tušit, že tady o kvalitu není nouze. Ave Ransom (4:1) byl jedním z trojice spolufavoritů, kteří se seřadili na bedně, žádné velké překvapení se tedy nekonalo. I když se v dostihu trochu taktizovalo a tempo nebylo nijak ohromující, přesto v rovině bylo vidět, že vítěz měl ještě značné rezervy. Syna Montjeu Budapest provázely z ostrovů ty nejlepší preference (ostatně je hlášen hned do dvou Derby). Jeho český vstup na scénu dopadl špatně, v rovině musel chvíli hledat místo a ztrátu na vítěze už stáhnout nedokázal. Carcassone byl nejlepším z českých odchovanců, opět dokázal svou spolehlivost, pokud si dokáže udržet svou stálou formu, na delších tratích může ukázat ještě více. Největší naděje tříletého ročníku pražské prominentní stáje Marssio trochu vylepšil matný dojem z minulé neděle. Jeho cvalová akce ale vypadá ještě hodně zeleně, a tak se bude muset hodně zlepšit, aby mohl pomýšlet na atakování elity. Aziak byl největším překvapením dostihu, uvidí se časem, jakou má jeho páté místo v této kategorii hodnotu.

 

3. dostih, cena II. kat., 1800 m

Vítězná Apaska - foto: www.fotokisza.com

Výborně obsazený byl třetí bod nedělního programu, protože na startu bylo hned několik koní s handicapem kolem 80 kg. Naplno se nakonec dokázala prosadit podél bariéry finišující Apaska (7:1). Ta kariéru zahajovala teprve loni v červnu, a i proto se od ní dal očekávat progres. Zřejmě by se letos měla objevovat v dostizích určeným nejlepším klisnám, kde by měla mít zřejmě slušné šance. Druhý Sharpour byl po svém týden starém vítězství největším favoritem. V rovině sice hrozil na vnější straně dráhy, ale v této konkurenci už postrádal svou lehkost z minulého startu. Žokej Chaloupka v sedle Silken Skye se ujal tempa dostihu už před obloukem a v něm si získal celkem slušný náskok. V rovině své postavení dlouho hájil a na třetí místo se propadl až v posledních metrech. Nakuru se slušně ukazoval ve dvou letech, ale loni stihl jen tři starty a ten poslední absolvoval v červnu. Tentokrát zaznamenal čtvrtým místem nejlepší životní formu. Debutující Listek zahájil dostih na chvostu pole. V cílové rovině ale předvedl dobrou cvalovou akci, která ho posunula na výborné páté místo. Rozhodně je jménem pro dobré zapamatování.

 

4. dostih, handicap V. kat., 1400 m

Když se dva hádají, třetí se směje. Staré přísloví, ale lépe tento dostih skutečně popsat nejde. Zatímco dvojice spolufavoritů uháněla k cíli jako kdyby nikdo jiný kromě nich v tomto dostihu neexistoval, už devítiletá Mafira (10:1) číhala na svojí šanci v nepříliš početném poli až do cílové roviny. Dobré startovní číslo jí pomohlo využít nejkratší stopy, a už před distancí bez známek úsilí přejít přes vyčerpanou favoritku Lesley Grei. Ta před dvěma týdny neuspěla v podobném dostihu, když byla v průběhu až příliš aktivní, tentokrát však její tým zvolil stejnou taktiku, která jí pravděpodobně stála vítězství. Za ní už mnoho hezkého k vidění nebylo. Aritmie se propracovala k třetímu místu přes unavené soupeře typu Vltavan, který absolvoval pravděpodobně jen zahřívací start na překážkovou sezónu. Marieta šla celý dostih jedno tempo, druhý favorit Baran upoutal opět jen svou sebevražednou taktikou.

 

6. dostih, cena III. kat., 2400 m

Několik především překážkových koní zahajovalo letošní sezónu právě v tomto dostihu a právě jeden z nich byl nakonec v cíli první. Byl jím Belmont (4:1) , který loni na jaře nenaplňoval klasické ambice, ale posléze se velmi dobře uplatnil nad italskými překážkami. Většinu dostihu absolvoval v zadní části poměrně roztaženého pole, ale v cílové rovině předvedl výborný závěr, kterým chytil i od startu vedoucího Parpara. Ten ukázal oproti svým předešlým startům razantní progres a bude zajímavé sledovat, zda ho potvrdí i v dalším startu. Od Playlety se možná dalo čekat ještě trochu více. Přesto předvedla solidní vstup do sezóny, která by se asi i pro ní měla odehrávat hlavně nad překážkami. Ponte znovu ukázal, že přes zimu šel výrazně nahoru. Předvedl pěknou koncovku a vytrvalecká distanc mu nedělala žádný problém. Půltónina znovu předvedla svůj vysoký standart a po slabším závěru minulé sezóny se s ní znovu musí počítat. Jeden z favoritů Ixos se v závěru vytratil z podstatného dění a nabízí se otázka, zda v dobách své největší slávy nezvládal podobné distance spíše díky své třídě než vytrvalosti.

 

7. dostih, 3letí, cena III.kat., 2200 m

První zkouška pro tříleté na trati přes dva kilometry možná objevila koně s budoucností. Stáj Nýznerov a trenér F. Holčák jsou dostatečně známé pojmy, jejich svěřenci míří většinou výš než do podobných dostihů. Polský odchovanec New Jape (6:1) se zlepšoval s narůstající distancí, 2200 metrů v Chuchli (objevil se zde vůbec poprvé) mu vyloženě sedlo. Hned po startu se velmi rázně ujal tempa, v kterém vydržel taktikou start - cíl až do konce. Uvidíme, jak se mu s podobnou strategií povede v lepší společnosti. Pravda je, že i když tempo vypadalo přepálené, mezičasy až tak nevypadaly. Nikdo ze soupeřů ale neměl dost sil či odvahy vítěze v průběhu atakovat. Syn kvalitní Sherpy Sheron se jako jeho matka prezentoval jako pravý vytrvalec, v cíli ale ztrácel rovných sedm délek. Aspen neměl dobré startovní číslo, hodně odnesl kolizi v prvním oblouku, jeho závěr přišel pozdě. Polosestra výborného Normena Noisette udávala tempo skupinky pronásledovatelů, v rovině už ale nedokázala zrychlit. Mala Czarownica neměla mnoho příznivců, určitě ale ukázala, že polský plemeník Jape dokáže dávat potomky s vytrtvalostí. Na to, že dostih se nejel dvakrát férově a bylo v něm řada kolizí doplatila hlavně favoritka Dickinsona.

 

8. dostih, handicap IV.kat., 2200 m

Na závěr přišli na řadu letos poprvé konečně handicapoví vytrvalci. Skoro plné startovní boxy slibovaly napínavou podívanou, což bylo ostatně vidět už ve zkušebním cvalu, kde se několik jedinců vydalo opačným směrem a pár jezdců šlo k zemi. Dostih samotný byl ale o hodně klidnější, majitel spíše mílařského původu Maádid (5:1) se v pravidelném tempu držel vždy na výhodné pozici a v rovině táhlým závěrem zajistil svému jezdci D. Andrésovi druhé vítězství dne. Velmi dobrý handicapový debut absolvoval po dlouhé pauze Cim, který navíc u distance neměl dost místa. Na vítězství nemůže čekat dlouho. Spolehlivý Shotonus opět potvrdil že váha pro něj nehraje roli, stejně tak je mu asi i lhostejné, kdo na něm zrovna sedí. Halenka navázala na svůj slušný výkon z Varů vloni, v rovině ukázala velkou dávku bojovnosti. Redul byl v průběhu aktivní, v rovině se dokázal vyhrabat ze ztracené pozice a znova zaútočit. Kde je však jeho distanční optimum, to vypadá jako nerozluštitelný rébus. Velmi dobře se uvedl i Latwing, který většinou mívá vstupy do sezóny vlažnější.

 

Jaroslav Fabris (Vabank)