Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Jarní koruna pro klisny putuje do Německa

Jarní koruna pro klisny putuje do Německa
GaloppOnline.de - Josef Bojko

Navýšení dotace v úvodním klasickém dostihu sezóny se ukázalo od pořadatele jako dobrý tah, tak kvalitní pole klisen nebylo na startu vidět už hodně dlouho.

I když byla nakonec jedna ze svěřenkyň trenéra Dzubasze škrtnuta, jednalo se o papírově nejslabší článek hostující konkurence a zbývající tři ze zahraničních účastnic představovaly opravdové porovnání pro kvalitu klisen v českém tréninku.

Nejvyšší třídou v poli byla jednoznačně svěřenkyně renomovaného trenéra Wöhlera Picobella (1,7:1), jejíž druhé místo z listed dostihu pro klisny v Düsseldorfu představovalo pro ostatní soupeřky opravdu vysokou laťku. Její žokej Jozef Bojko nenechal nic náhodě a v počátečním velmi rychlém tempu dostihu (první dvě čtyřstovky za 24,0 a 23,3) poslal svojí partnerku na třetí pozici. V rovině slovensko-německá dvojice lehce přešla do vedení, a i když bylo u distance vidět, že příliš sil už v zásobě není, nakonec vítězství připadlo oprávněně nejlepší klisně v poli bez většího úsilí.

Necelé dvě délky za ní zůstaly dvě klisny z domácího tréninku, kterým se před dostihem příliš nevěřilo, i když v "Deyláku" nepředvedly vůbec špatnou formu. Irish Miracle v trialu absolvovala první start letos, na osmém místě ale nebyla příliš vzdálena od dotace. Své sehrálo jistě i prodloužení distance. V podstatě identický průběh absolvovala i nejlepší z chuchelské centrály Allez, která naposled ukázala spíš sprinterské schopnosti.. Změna taktiky však přinesla své ovoce, a tak z klidného průběhu dostala šanci v rovině předvést svoji rychlost. Offshore naběhla v oblouku dost metrů navíc, v cíli jí k třetímu místu chyběla jen hlava. Na jejím výkonu se pravděpodobně podepsal i pozdní příjezd na pražské závodiště. Zimní královna Divoká Orlice měla po startu s tempem dostihu velké problémy, na pozici ve středu pole se držela jen pod tlakem svého jezdce. Podle tohoto výkonu to vypadá, že by se mohla chytat na delších tratích. I třetí z pardubické zimní královny Niriska nebyla v úvodu dostihu moc vidět, pěkným koncem ale přišla pro šesté peníze a i s ní je nutno počítat v dostizích jako Cena Napajedel, pokud udrží svojí formu. Mantilla v tomto těžkém dostihu vstoupila do sezóny a její poslední dotované místo lze hodnotit jen pozitivně. Na podzim by se asi našel jen málokdo, kdo by jí věřil na delší distanci než 1200 metrů...

Spolufavoritka My Dragon i švédská Irish Blues se podílely na tempu dostihu, které ale nakonec ani jedna z nich neustála. Zklamáním byl ale především výkon, který předvedla Determincja. Poté co se "u topolů" posunula na dobrou pozici se velmi rychle zase vytratila.

I když vysoká dotace pro vítězku nakonec končí u našich německých sousedů, přesto se dá říct, že klisny v domácím tréninku obstály v této zkoušce velmi dobře. Picobella představovala opravdu velkou kvalitu (GAG 88 se nechá vidět), nejednalo se však o žádnou procházku. Tři klisny českého chovu na dotovaných místech můžou znamenat slibnou budoucnost pro náš turf.

Jaroslav Fabris (Vabank)