Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Rytíř Kevin měl nejbojovnější srdce

Rytíř Kevin měl nejbojovnější srdce
foto Jiří Kurzweil - Kevin The Knight
Na startu letošní Velké jarní ceny se sešlo neuvěřitelně vyrovnané pole. Sice v něm chyběla hvězda typu „ De Roberto", která by ostatní třídou převyšovala, ale okruh kandidátů na vítězství byl velmi široký a i po důkladné selekci zůstávalo minimálně osm adeptů na vítězství.

Situaci ještě zamotal déšť, který od nedělního rána vytrvale zkrápěl chuchelskou dráhu, a tak se ještě nabízela otázka, jak si který z favoritů s hlubokou (5,1) dráhou poradí. Úspěch slavila týmová taktika, věc, na kterou s oblibou vzpomínají pamětníci, ale která se v poslední době v podstatě nepoužívá. Přece jen, bohatých stájí, které by měly více dobrých koní na velké dostihy už moc není a chuť obětovat jednoho z nich kvůli úspěchu jiného není velká. Není se co divit, když šance na vítězství ani tak nemusí být stoprocentní. Stáj Salvator ale odvahu na oprášení starých taktik měla a ta se jí bohatě vyplatila.

Vítěz trialu na VJC Kevin The Knight (6:1) totiž podle svého poslední formy platil oprávněně za koně, který měl mít s mílovou distancí problém a zmáčená dráha mu s jeho taktikou start - cíl úlohu rozhodně usnadnit neměla. Tým okolo trenéra Allana Petrlíka ale poslal do role „pacemakera" svojí druhou barvu Moral Duty, jehož anglický jezdec Keniry splnil svůj úkol perfektně. Po rychlém nástupu tempo v oblouku přibrzdil a tím tak vzal vítr z plachet koncovým koním. Jeho stájový druh vyčkával až do cílové roviny v těsném závěsu za ním, poté dokázal nejrychleji akcelerovat a získaný náskok, který se sto metrů před cílem smrskl na pouhý nos, už nepustil. I z pohledu z tribuny nebo od televize musel každý ocenit, kolik bojovnosti tento nevelký hřebec v sobě má.

Favorit dostihu a nový nákup stáje Charvát Dick Morris budil v padocku respekt a i proto měl asi největší podporu sázejících. Po ideálním průběhu ale nedokázal reagovat na vítězův raketový nástup asi 400 metrů před cílem, a i když se táhlým koncem neustále blížil triumfu, nakonec to nestačilo. Na to, že se jednalo o první start na české scéně, se ale uvedl velmi dobře a dá se předpokládat, že by se měl v nejbližší době zařadit mezi naší elitu. Na jaké distanci to bude, je unáhlené z jednoho startu předpovídat, trať dokola by však měl zvládnout.

Nejlepší české odchovanec Starfighter byl opravdu šokující překvapení. Jeho vítězství mezi vrstevníky ve III.kategorii opět ukázalo, že na jaře v dostizích pro tříleté nelze brát na ohodnocení dostihů až takový ohled. Kvalitní koně v progresu se touto dobou nemusejí nacházet jen v nejlepších zkouškách. Navíc Jan Rája asi dobře věděl, proč se rozhodl pro tohoto koně, v podobných dostizích nemívá jedinou nabídku.

Ve velmi těsných rozestupech se seřadili další tři koně. Největší naděje trenéra Neuberga Connex po startu poměrně dost puloval, což ho stálo síly, které mu chyběly pro závěrečný nápor. Navíc mu podle slov, která zazněla z jeho týmu, nesedla ani měkká dráha. Pokud chce uspět v Derby, měl by asi trochu zkrotit svůj temperament po startu. Po trialu v Ebreichsdorfu budeme jistě moudřejší.

Lepší z německých hostů König Shuttle absolvoval dostih bez problémů, ale i bez výraznějšího momentu. Na naše nejlepší mu trochu třídy scházelo. Swakopmund se pohyboval na chvostu pole, předvedl u bariéry nejlepší speed a na třetí peníze mu chybělo jen málo. Pokud zvládne delší distanc, může to být jeden z opravdu zajímavých koní pro Derby.

Zklamáním byl zejména výkon Lucky Horse, který v dostihu v podstatě nebyl vidět. Loňský král dvouletých Addison nešel v trialu až tak špatně, tentokrát ale svoje příznivce zklamal. Šel ale po zdravotní pauze, která měla na jeho formu jistě vliv a z nejhoršího startovního čísla to neměl jednoduché.

Jaroslav Fabris (Vabank)

KEVIN THE KNIGHT
byl zakoupen prostřednicvím

CHRIS RICHNER BLOODSTOCK