Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Starý Háj přivítá 30. ročník Turf - gala

Starý Háj přivítá 30. ročník Turf - gala
Foto: Peter Friesenbichler

V neděli se na bratislavském závodišti ve Starém Háji uskuteční jubilejní 30. ročník mezinárodního mítinku Turf - gala. Program začíná ve 14:00 a během odpoledne se uskuteční celkem devět dostihů, z toho pět "jedniček" se statutem listed a výše.

Chronologicky první z nich je Cena Scottish Rifla o 330 000 Sk pro čtyřleté a starší na distanci 1800 metrů. Startovní listina sice čítá deset jmen, ale jak bylo avizováno realizačním týmem vítěz Velké květnové z minulé neděle a předběžný favorit dostihu Blue Coral se na start nepostaví. Na vítězství by tedy měli aspirovat především Proud Boris, loňský slovenský kůň roku, který však na start nastupuje poprvé po zranění a Hipoliner, předloňský vítěz Starohájského kriteria a letošní vítěz vytrvalecké Velkej májovej ceny, jemuž by však pravděpodobně víc vyhovovala trať o pár stovek metrů delší. Za těchto okolností není vyloučeno, že se prosadí někdo další jako například Torlus.

Nejotevřenějším dostihem je Cena Arvy, taktéž o 330 000 Sk na distanci 1800 metrů pro tříleté klisny, kde se mezi třináctkou startujících těžko hledají favoritky. Na startu jsou například druhá a třetí z české jarní ceny klisen Irish Miracle a Allez, třetí z maďarského ekvivalentu National Nice a čtvrtá ze slovenského Sajgonka. Velice silná je i polská ekipa zahrnující tři klisny včetně vítězky Nagrody Nemana Princess of Leone, jejich šance však poněkud relativizuje fakt, že vzhledem k situaci v turfu v jejich domovině letos ještě nestarovaly. Zajímavým objektem pro sázkaře by mohla být reprezentantka stáje Wrbna Racing Batalistyka, která ve svém dosud jediném startu jistě vyhrála bratislavskou Cenu zimní královny.

Nejvýznamnějším slovenským trialem na tamní derby je Starohájské kritérium pro tříleté koně na distanci 2000 metrů s dotací 520 000 Sk. Největšími domácími želízky mezi osmi úcastníky jsou vítěz rakouských Trial Stakes Ypsilon King, který však v domácí VJC po nepříznivém průběhu překvapivě nestačil na outsidera Tullamorea a tehdy třetí Teddy Ready. České barvy bude hájit zejména Tullamoreův stájový druh Vitullus, který v Praze zklamal až devátým místem ve VJC, zatímco z Polska přijíždí německá rodačka Kartagina, která koncem minulého roku absolvovala dva velmi nadějné starty v Itálii.

Největší hvězdou v poli disponuje Cena Ministerstva polnohospodárstva SR (Gd-3, 1200 metrů, 850 000 Sk), neboť mezi devíti uchazeči o triumf je i čerstvý devítidélkový listed vítěz z německého Baden Badenu, v sedmi životních startech dosud k boji nepřinucený Overdose. Teoreticky největšími soupeři by mu měli být vítězové posledních ročníků tohoto dostihu veteráni Sacho a Scyris, český kůň roku 2007, který tak pravděpodobně nepřekoná český rekord v počtu po sobě jdoucích vítězství.

Vrcholem celého programu je Gd-3 Velká cena Slovenska pro čtyřleté a starší vytrvalce na trati 2400 metrů o 900 000 Sk. Jedenáctka startujících představuje ty nejlepší vytrvalce středoevropského regionu, přičemž favoritem by měl být obhájce loňského vítězství Ryan, kterému by největšími soupeři měli být Saldenzar, který vloni v Maďarsku získal trojkorunu, rakouský Italian Stalion a dubnový Ryanův přemožitel Tempeltänzer. Jediný aktivní český starší vytrvalec Oligarch v této konkurenci nemá moc šancí na výraznější úspech.

Otakar Nový (Barad-dur)