Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Turf Gala: Fenomenální Overdose

Turf Gala: Fenomenální Overdose
©Foto: www.fotokisza.com - Overdose

První červnovou neděli se na bratislavském závodišti ve Starom Háji tradičně koná mítink Turf - gala, který si za třicet let své existence vydobyl pevné místo ve středoevropském dostihovém kalendáři jako jeden z vrcholů první poloviny sezony. Bohatý program zaštítěný Allianz - Slovenskou poisťovňou, jehož itinerář zahrnoval celkem devět dostihů z toho pět se statutem listed a vyšším, jejich výborné obsazení a to vše v kombinaci s nádherným počasím přilákal ve zdejším regionu nebývale velký počet diváků.

Prolog před hlavními body programu obstaraly dvojkový Memoriál Ing. Jana Žirkavského pro tříleté koně slovenského chovu na 2000 metrů, kde se jistě prosadil Mr Dragan (A. Göritz) a trojková Cena Auto - Impex, spol. s r.o. pro dvouleté koně na kilometrové distanci, kde se nakonec mezi pouhými pěti úcastníky prosadila původově atraktivní Betty Chois (S. Drowne).

První z velkých dostihů Cenu Scottish Rifla (4+, listed, 1800 metrů, 330 000 Sk) stylem start cíl opanoval polský Hipoliner (A. Turgajev), který si nadiktoval optimální tempo, po vytočení do cílové roviny soupeřům odskočil a jistě o dvě délky triumfoval před Paldoxem drtivě finišujícím z pozice na konci pole. Čtyři a třičtvrtě délky zpět třetí místo uhájil aktivně si počínající Monolit před Brahym a dalším z poláků Conti Powerem.

hipoliner

Hipoliner - ©Foto: www.fotokisza.com

Poměrně překvapivým českým úspechem skončila tříletým klisnám vyhrazená Cena Arvy (listed, 1800 metrů, 330 000 Sk) ve které se po krátkém duelu se Sajgonkou o jeden a čtvrt délky prosadila vítězka Memoriálu R. Deyla Determinacja (R. Juráček). Vítězka celý dostih, ve kterém tempo diktovala Irish Miracle, absolvovala blízko čela na třetím čtvrtém místě, po vytočení do rovinky si chvíli hledala prostor a pak středem dráhy rozbalila svůj pověstný finiš, který tentokrát na rozdíl od JCK nepostrádal patřičnou razanci. Třetí místo tři délky za Sajgongou obsadila temperamentní Batalistyka před True Belle a Lady Irenzií.

determinancja

Determinancja - ©Foto: www.fotokisza.com

Nejvýznamnější slovenským trialem před tamním derby je Starohájské kritérium (3, listed, 2000 metrů. 520 000 Sk) ve kterém se slovenské klasické naděje Ypsilon King a Teddy Ready měly rehabilitovat za neúspěch ve VJC, kterou jim překvapivě vyfoukl Tullamore. Svižné tempo dostihu udával Box Hill, na protilehlé rovině ve snaze neopakovat chybu ze zmiňované klasiky nastoupil Ypsilon King, na jejím konci ho minul a do cílové roviny točil s komfortním pětidélkovým náskokem, avšak na stíhací jízdu se vydal Teddy Ready (G. Hind), dvěstě metrů před cílem to bylo hlava hlava a o sto metrů později bylo jasné, že Ypsilon King náporu neodolá. Teddy Ready nakonec zvítězil lehce o tři a čtvrt délky, třetí o propastných jedenáct délek za Ypsilon Kingem dokončil Vitulus a tabulový doběh uzavřeli Karandzer se Sangarem.

teddy ready

Teddy Ready poráží Ypsillon Kinga - ©Foto: www.fotokisza.com

Nejočekávanějším dostihem odpoledne byla Cena Ministerstva podohospodarstva SR ( 3+, Gd-3, 1200 metrů, 850 000 Sk) ve které měl loučení se středoevropskými dostihovými reáliemi naplánované maďarký Overdose, který míří do grupových dostihů v západní Evropě. Loučení to bylo ve velkém stylu, maďarská raketa vypálila ze startovacích boxů, vytvořila si zhruba čtyřdélkový náskok a P. Krowicki v jejím sedle již jen kontroloval situaci, přičemž v cíli z toho bylo finálních osm délek náskoku dosažených jen tak mimochodem, bez viditelného úsilí. Druhý skončil další elitní maďarský sprinter Városbíró o krk před slovinským překvapením Sunshine Rheinberg, čtvrtá Viva a až pátý dokončil velmi matný Scyris.

Před startem Velké ceny Slovenska (4+, Gd-3, 2400 metrů, 900 000 Sk), se spustil intenzivní půlhodinový liják, který dobrou dráhu (4,2) změnil v močál (7,0), avšak ani to nezabránilo nejbohatšímu koni v slovenském tréninku Ryanovi (R. Juráček) v obhajobě loňského triumfu. Dostih odvodila maďarská Kopja, Ryan si čelo dostihu hlídal z průběžné třetí pozice, na protilehlé rovině si polepšil a v závěrečném oblouku zaútočil. Zpočátku si vypracoval určitý náskok, ale z druhé vlny přišel nápor Tempeltänzera a Italian Staliona. Po nádherném souboji se nakonec o krk prosadil Ryan před Tempeltänzerem, který za sebou o nos udržel Italian Staliona. O třičtvrtě délky za ním finišoval loňský držitel maďarské trjkoruny Saldenzar a tabuli uzavřel polský Kornel.

Velká cena Slovenska

Ryan poráží Tempeltänzera a Italian Stalliona - foto:www.fotokisza.com

Otakar Nový (Barad-dur)