Jaroslav Fabris: Ohlédnutí handicapera

Jaroslav Fabris: Ohlédnutí handicapera

V neděli se po dvou týdnech vrátili dostihy do Chuchle, kde se sice představili i jedničkoví starší koně, ovšem největší pozornost byla upřena na tříleté.

K vidění totiž bylo hned několik adeptů na úspěch v klasických dostizích. Hned na úvod zmíním, že chuchelská dráha byla překvapivě rychlá. Ještě zkraje týdne sice počasí napovídalo spíše měkčímu podkladu, ale poté silný vítr dráhu vyfoukal. Tyto podmínky nahrávaly koním, kteří dokážou být rychle na nohách a také hned třikrát slavila úspěch taktika start-cíl. To ovšem neplatilo pro Memoriál prof. Václava Michala, v němž favorizovanému Gold Evasive nedopřál příliš klidu na špici Duke Of Darhorse. Ideální průběh měl naopak Mamadysh, který zvítězil o krk před Zockem. Na jedné straně je pravdou, že přes malý rozdíl v cíli vypadal jeho úspěch celkem jistě, na straně druhé je třeba zmínit, že měl výhodu startu v nohách a o 1,5 kg nižší hmotnosti. Pro Velkou jarní bych tedy na základě tohoto běhání upřednostnil spíše Zocka. Směrem k derby toho Michalům memoriál zas tak moc neřekl, když z tabulově umístěných koní figurují na jeho přihláškách pouze Zock a třetí Riverton, přičemž především nad vytrvalostí dříve jmenovaného visí otazník.

V rámcovém programu zaujal Silver Ball. Ten se sice představil ve slabší konkurenci nezvítězivších koní, ale zvítězil stylem startcíl v kvalitním čase zadrženě o 15 délek. Nutno ovšem dodat, že profitoval ze zmíněného stavu dráhy a není lehký na ježdění. Když se ho totiž po startu snažil Jaromír Šafář trochu přibrzdit, začal převracet hlavu. Žokej situaci správně vyhodnotil a nechal ho cválat, ale na delších distancích a proti kvalitnější soupeřům může být jeho ovladatelnost problémem. Navíc exteriérem zrovna neoslní, což ovšem rozhodně neplatí pro Pallazo Corsiniho. Jeho úspěch byl sice tentokrát trochu vydřený, ale jako potomkovi Galilea mu pevnější půda nesedla a navíc v cílové rovině stahoval zhruba pětidélkové manko na zlepšeného Orssia. Ten byl ve čtvrtek dohlášen do Velké jarní ceny, zatímco Pallozo Corsini nikoliv. Jeho matka Melito sice v Austrálii zvítězila v Gr.1 dostizích na distancích 1200 a 1400 metrů, ovšem pro něho jsou i mílové dostihy evidentně krátké.

Opomenout nelze ani starším koním vyhrazený Memoriál Jaroslava Maška, který sice už řadu let patří do II. kategorie, ale pravidelně do něj míří příslušníci naší špičky. Na nepovedenou minulou sezónu v něm dal zapomenout Dashing Home, jemuž hrálo do karet v podstatě vše – tedy rychlý podklad, nesená hmotnost a také počasí. V loňském roce totiž špatně dýchal a krvácel, přičemž tyto problémy dokáže do určité míry eliminovat chladného počasí, které panovalo právě v neděli. Navíc Radek Koplík je pro něj ideálním partnerem. Koně totiž nechává cválat na dlouhé otěži a příliš jim do toho „nekecá“, což tempaři typu Dashing Homa potřebují.

Krátkou zmínku zasluhuje také Bratislava, kde se odběhla dvojice klasických trialů. Mezi hřebci navázal na loňské výsledky Irwin Forge. Ten by měl u našich východních soupeřů absolvovat i Velkou jarní cenu, když u nás je přihlášen pouze do vytrvaleckých klasik. Každopádně právě distance kolem míle by měly být jeho optimem. V dámském trialu se zásluhou dobré koncovky překvapivě prosadila česká odchovankyně Dajuka. Kvalitu dostihu bude jednodušší posoudit až za pár týdnů, nicméně skutečnost, že rozdíl mezi prvním a předposledním osmým místem činil pouze 6 ¼ je spíše signálem slabší kvality.

(Jaroslav Fabris)