Ferdinand Minařík: Veselý Silvestr přeje Robin Roe!

Ferdinand Minařík: Veselý Silvestr přeje Robin Roe!

Na ostrovech se běhá i na Silvestra, velmi bohatý překážkový program je nachystán i na Nový rok. Původně jsem si chtěl dát dnes volno, nakonec jsem ale jednomu tipu neodolal.

Newbury 14:50, Robin Roe @ 2,87:1 V (bet 365), 2 body

Challow Novice´s Hurdle na 4100 metrů půjde na start osm koní, a jak už jsem několikrát napsal, mezi nováčky nehrají až tak velkou roli papírové formy. Koně jsem ještě „nepopsané listy“, proto v těchto dostizích dám spíš na svůj osobní dojem. Je pravda, že nedávno mě vypekl „Rebel“, a říkal jsem si, že si od „začátečníků“ dám pauzu, tady ale prostě nemůžu odolat. V poli se jistě nachází dost kvalitních koní, o kterých podle mě v budoucnu ještě uslyšíme, to co ale předvedl ve svém posledním startu Robin Roe, mě posadilo na zadek.

Nejdřív ale k soupeřům. Na Graded úrovni už dokázal v Sandownu zvítězit Messire des Obeaux (4,5:1), který tehdy po boji udolal jak vítěze Champion Bumper z Cheltenhamu, Ballyandyho, tak Hendersonova Cultivatora (8,5:1). Ten tehdy chvíli vypadal jako vítěz, za poslední překážkou mu ale došly síly a dokončil třetí. Tentokrát nebude mít pomůcku „hood“ (kryt uší) a nebylo by takovým divem, kdyby svému nedávnému přemožiteli porážku vrátil. Na trhu je i poměrně populární, když včera na něj byl kurz okolo @ 10:1.

Na vítězství je tady ale adeptů více. V Irsku mezi nezvítězivšími působivě triumfoval Baltazar d´Allier (5:1) a do Británie jistě nejede jen na výlet. Ve velké formě je v posledních dnech stáj trenéra Tizzarda, která do boje vysílá čtyřletého Elegant Escape (8:1). Ten má na svém kontě dvě vítězství, když z „maiden“ společnosti se vyčlenil v Chepstow a následně udolal poměrně slušnou konkurenci v cl. 2 v Ascotu.

Nejzkušenějším na startu bude Ami Desbois (19:1), který na úvod sezóny zvítězil v handicapu v Haydocku, následně se ale nad očekávání dobře držel v Cheltenhamu. Tam jako outsider bojoval až do posledních metrů v Graded dostihu na tři míle. Asi proto je dnes na něj tak velký kurz, důležité ale je to, že jeho trenér avizoval, že dnes budou tlačit na tempo (což má v kratším dostihu svojí logiku).

Nemělo by se tedy jednat o žádný taktický courák, což by mělo mému tipu hrát do karet. Robin Roe má na kontě zatím pouhé dva starty, když se jednalo o menší dostihy, oba dva ale opanoval velmi přesvědčivě. Mě zaujal ve svém posledním startu v Aintree, kde zvítězil o 12 délek. Zrychlení, jaké ukázal v závěrečné fázi dostihu, se ale u překážkového koně jen tak nevidí (alespoň já si nemůžu vzpomenout, kdy jsem naposledy něco podobného viděl). Tímto startem teprve vstupoval do sezóny, takže by se měl ještě zvednout. Navíc mi nepřijde ani jako kůň na rychlou dráhu v Aintree, ani na „good“ půdu na které se koncem října běželo. Dráha v Newbury je dnes naměřená jako „good to soft, soft in places“, což si by se mu podle mého názoru mělo líbit více.

Já tedy dám na svůj dojem a nemůžu jinak, než podpořit „Robina“ jednotkou navíc. Kdyby přece jen chtěl někdo něco, čeho se může „chytit“, tak kůň, kterého naposledy porazil (McManusův No Comment) už dokázal od té doby dvakrát zvítězit a handicaper ho ocenil známkou 133. Tady jsou nejlépe hodnocení koně cca 140, vezmeme-li v úvahu, že Robin Roe zvítězil naposledy „o parník“, tak už to celkem vychází. Hodně štěstí a veselého Silvestra!