Whaler: Čtvrtek s Gigginstownem a „Mullins Army“

Včera jsem psal, o tom jak trenér Mullins navýší svoje festivalové konto, nakonec to byl ale jeho britský protivník Nicholls, který opanoval druhý den. Třetí den v Cheltenhamu jsem si vybral spíš irského mága, ale dostane se i na ostatní.

Dnes se postaví na start dva tipy z mých ante – post sázek, což mi trochu usnadňuje práci. Nejdříve nastoupí na start Don Cossack, u kterého kurz zejména kvůli neúčasti koní jako Dynaste, Al Ferof a Cue Card klesl z 8:1 na současných 5:1. Myslím, že tento kurz odpovídá realitě, co mě ale překvapilo, je velmi početné pole čtrnácti koní. Proto jsem si dal ještě jednu doplňkovou sázku.

Ve World Hurdle avizovaný Lieutenant Colonel už má taky nižší kurz (z 11:1 na 9:1), a protože jsem vsadil each way, nechám tak. I tady je překvapivý počet soupeřů, jedná se snad historicky o největší pole. „Lojtnant“ je podle mě velmi dobrou šancí, největší obavy ve mně vzbuzuje Nichollsův Saphir du Rheu (6:1). Přibližně stejnou šancí je jeho stájový kolega Zarkandar, a protože některé sázkovky vypsali sázky na interní souboj těchto šimlů, zkusím i „uličku“.

Abych ale začal popořadě, prvním dostihem programu je JLT Novices Chase, kde se představí další zástupce „Mullins Army“.

Cheltenham 14:30, Vautour @ 2,5:1 V (bet 365), 2 body

Loňský vítěz Supreme Novices Hurdle je tady oprávněným favoritem a opravdu těžko se hledá nějaký faktor „proti“. Kurz taky letí dolu, ještě ráno byl někde i přes 3:1, i tenhle je ale ještě ok. Vatour bude mít jen sedm soupeřů, což by mělo zaručit to, že bude mít ve vedení klid. Na „good ground“ (oficiálně „good to soft in places“) tu vyhrál vloni a jedinou porážku od té doby utržil na vánočním mítinku v Leopardstownu, kde udělal chybu a ztrátu už nešlo dohnat. Jinak je to ale spolehlivý skokan a v sedle bude mít tady ve velké pohodě jezdícího Rubyho Walshe.

Co se týče soupeřů, největším by měl být Nichollsův Ptit Zig (5,5:1), který sice už v Cheltenhamu dokázal zvítězit, i on má ale své skokanské mouchy. O tom se nedávno přesvědčil v Ascotu, kde mu nevyšel krok a šel k zemi. Z Irska přijíždí i dvojice Apache Stornghold a Valseur Lido (kurzy okolo 6:1). Prvně jmenovaný chodí zezadu, potřebuje svižné tempo a možná by mu sedla ještě o trochu delší distance. Ten druhý je sice dobrým skokanem, na ty nejlepší by ale neměl mít dostatek třídy. Zajímavý může být i Irish Saint (17:1), který je tady Nichollsovou dvojkou, myslím ale, že rovinatější dráha by sedla víc.

Dalším velkým dostihem na programu je Ryanair Chase a jak už jsem avizoval, tady jsem našel jednu zajímavou alternativu ke svému ante-post tipu.

Cheltenham 15:40, Ballycasey @ 26:1 V/M (bet 365, místo 6,25:1), V/M

Normálně dva koně v jednom dostihu nesázím, ale ve velkých polích se dá učinit výjimka. Také už se mi to párkrát vyplatilo, naposledy třeba letos ve Velké pardubické. Favoritem je tedy Don Cossack (5:1) a podle mě je v této roli oprávněně. Kurz je ale fair, co se týče potenciálního nebezpečí pro něj, to vidím hlavně ve „faktoru Ryanair“. Firmu, která je sponzorem dostihu vlastní majitel stáje Gigginstown House Stud a není bez zajímavosti, že tento „svůj“ dostih ještě nevyhrál. Letos má tedy velkou šanci to prolomit a tíha zodpovědnosti bude ležet na bedrech mladého žokeje Bryana Coopera. To je jistě velký talent, který má budoucnost před sebou, proti starým ostříleným matadorům je to ale pořád ještě zajíc. Otázkou tedy je, jak se s tlakem vyrovná.

Ze soupeřů mám strach z Balder Succes (9:1), který se mi naposledy moc líbil při vítězství v Ascot Chase. Má ale trochu nelichotivou bilanci v Cheltenhamu, když ve třech startech se ani jednou nedostal do cíle. Sice to bylo na kratších distancích (a na proutěnkách), něco to ale signalizovat může.

Proto jsem si vybral Mullinsova Ballycasey, když kurz na něj má pro mě velkou hodnotu. Vloni tady dokončil čtvrtý v třímílové RSA Chase, když distanci úplně neprostál. Od té doby mu jeho tým hledá vhodnou trať, trefit se ale nemůže. Fiaskem skončil jeho pokus na dvou mílích ve vánočním Leopardstownu, naposledy skončil daleko třetí právě v Ascot Chase. Dráha v Ascotu je ale spíš technicky náročná a Ballycasey podle mě potřebuje takovou, kde může cválat. Nějaký kopec vyběhne, na to má síly dost, a tak právě Cheltenham by mohl být tím pravým pro něj. Když si vezmu, že má v zádech tým Mullins -  Walsh, tak kurz opravdu nechápu, to by tak odpovídalo tomu, že Ballycasey má tři nohy… A teď už k poslední, netradiční sázce.

Cheltenham 16:20, Saphir du Rheu lépe než Zarkandar @ 1,9:1 (racebets), 2 body

Ve World Hurdle je mým tipem Lieutenant Colonel, a protože si myslím, že šance do třetího místa je víc než dobrá, žádného doplňkového koně jsem nehledal. Zaujala mě ale tato „ulička“ mezi Nichollsovými svěřenci. V té je mírným favoritem Zarkandar, který se dřív specializoval na kratší tratě a pro mě dále zůstává spíš koněm na ty čtyři kilometry. To se ostatně projevilo i naposledy v Long Walk Hurdle v Ascotu, kde vypadal jako jistý vítěz, nakonec byl ale poražen. Tehdy bylo žokeji Twistonu – Daviesovi vytýkáno, že měl ještě déle čekat, to by ale musel s nervy vydržet snad do cíle. Teď ho střídá v sedle Noel Fehily, jsem zvědav, jak si s tím poradí. Možná mu může pomoci pevnější podklad, v početném poli je ale řada koní, kteří umí tempo pořádně rozjet (Cole Harden, Aubusson) a půjde tak o opravdovou zkoušku vytrvalosti. I když trenér říkal, že Zarkandar je na tento dostih speciálně připravován, já mu moc nevěřím. Vloni byl v tomto dostihu čtvrtý a přibližně to čekám i tentokrát.

To Saphir du Rheu je pro mě kandidátem na vítězství, když po pokusech na těžkých skocích zvítězil v předzkoušce konané na místní dráze. Tehdy se šlo v poctivém tempu, a i když zvítězil po boji, jako mladší a ne tak prověřený kůň by se měl ještě zlepšit. V sedle bude právě zmiňovaný Twiston – Davies, a protože od Zarkandara se čeká více, nemusí být pod takovým tlakem. Pro mě je „Safír“ lepším vytrvalcem a v téhle dvojici mu dávám lepší šance. Hodně štěstí!