Whaler: Kempton zvolá: „Viva Steve“

Whaler: Kempton zvolá: „Viva Steve“

Před blížícím se Cheltenhamem největší hvězdy odpočívají. O víkendu jsou ale v Newcastle a v Kemptonu na programu trialy na Velkou národní, na tamtéž závodišti se rovněž představí řada zástupců nadcházející generace.

Úvodem ale musím začít na naší scéně. Do začátku české rovinové sezóny zbývá nějakých šest týdnů a v kuloárech to začíná vřít. To by bylo téma na samostatný článek, jehož příprava by zabrala celý den, jisté ale je, že nad českým turfem se stahují černá mračna. To se projevuje i na internetu, kde asi před týdnem začala zveřejňovat své příspěvky skupina označující se jako „Pořadatelé“ (přičemž nemá podporu všech závodišť). Už první její příspěvek byl jen pro silné žaludky. V něm tato skupina ukradla několikaletou práci někoho jiného, kterou označila za svou.

Následovaly další výlevy, kvůli kterým musela být na chovatelském serveru zřízena nová rubrika, pojmenovaná jako „Hyde Park“. Jedním z důvodů prý bylo i to, že tyto příspěvky nechtěl nikdo jiný zveřejňovat. To je asi jediné, s čímž se v této rubrice nedá nesouhlasit. Podle všeho tito lidé, kteří dříve razili ve vedení JC heslo: „Dostihy jsou sport bohatých lidí, takže pokud chcete běhat, tak plaťte“, si hodlají vzít za rukojmí majitele, chovatele, trenéry a další, kteří se na chodu dostihů také podílejí. Ona stará pravda praví: „Umírající kobyla kope nejvíce“, začínám mít ale obavy, aby se z těchto ran český turf ještě vzpamatoval.

V této atmosféře se nepíšou nějaké tipy nejlépe, naštěstí už jsem si něco připravil v týdnu. Pojďme tedy za sobotními dostihy, kde se na ostrovech kromě zmíněných trialů na Grand National koná v Kemptonu i řada dostihů pro nováčky. To je lahůdka pro toho, kdo hledá nějaká nová jména, mě třeba zaujal čtyřletý Gibralfaro (2,1:1), který se představí proti svým vrstevníkům v proutěnkách na dvě míle v 15:00 v Kemptonu. Na tip to ale není, já jsem si v tradičních vytrvaleckých handicapech vybral jednoho začínajícího koně a jednoho staršího a zkušenějšího, kterým začnu.

Newcastle, 15:50, Milborough @ 17:1 V/M (místo 1-4 @ 5:1, bet 365), 1 bod

Maratónský Betfred Eider se chodí na distanci čtyři míle a dva a půl furlongu, tedy nějakých skoro 6500 metrů. Je to tedy zkouška pro opravdové vytrvalce, které ještě dostatečně prověří dráha v Newcastle. Tam sice není nějaké velké převýšení, je to ale taková „nudle“ s dlouhými stranami, kde prostě ten, kdo neumí cválat nemá šanci. Podle toho jsem vybíral i svůj tip, nejdřív ale jako obvykle k favoritům.

Tím největším je tady Ballyculla (7:1), kterému je sice už devět let, není ale ještě příliš prověřený, a takoví koně bývají v podobných dostizích populární. Já ale myslím, že ještě nemá příliš zkušeností, také bych se obával, jak prostojí tak dlouhou distanci. Sice byl vloni sedmý v Cheltenhamu v podobně dlouhé zkoušce, jestli to tady ale bude stačit na vítězství si jistý nejsem.

To Rocking Blues (8:1) už má zkušeností více, jeho postavení na trhu ale způsobuje zejména to, že není plně penalizován za svůj poslední triumf z Kelso. Ten se udál před devíti dny, což mi přijde jako dost krátká pauza před takhle dlouhým a náročným dostihem. Jako sázka „na jistotu“ vypadá nejvyšší váhu nesoucí Shotgun Paddy (9:1), začátkem ledna třetí ve Velšské národní. Tam se šlo ale za naprosto extrémních podmínek, když se dlouho zvažovalo, jestli se vůbec bude běhat. Koně pak do cíle doslova doklusávali a já se radši těm, kteří se tenkrát do cíle dostali, raději vyhnu. „Paddy“ se navíc zúčastnil i loňské edice Betfred Eider, když měl asi v polovině dostihu pád, jsou tedy i jisté pochyby o jeho sympatiích k dráze v Newcastle.

Když už byla řeč o Velšské národní, na startu budou i další dva, kterým se podařilo tento test odolnosti prostát až do cíle, a to je Summery Justice (15:1) a Portrait King (13:1). Pro prvně jmenovaného hraje skutečnost, že vloni tady dokončil druhý, jak už jsem ale zmínil výše, já se těmto koním raději vyhnu.

Z těch dalších z šestnáctičlenného pole je v jednociferném kurzu uváděn ještě Russe Blanc (9:1), který naposledy zvítězil na těžké půdě ve Warwicku. Je to určitě vytrvalec každým coulem, za poslední triumf ale dostal přidáno 12 liber, což už je opravdu hodně. Samozřejmě může i někdo překvapit, mě se z toho zbytku líbí možná nízko zatížený Mysteree (21:1). I když s podobnými dostihy zkušenost nemá, váha může hrát svojí roli a aspoň je na něj kurz.

Já jsem ale nakonec zvolil obhájce loňského vítězství v této zkoušce, tedy Milborough. On už se mi celkem pozdával vloni, co mě ale odrazovalo byla skutečnost, že se v jeho sedle tenkrát poprvé objevil pro mě neznámý žokej Graham Watters. Nakonec si ale tahle dvojka sedla dobře a od té doby vytvořili stálou dvojici. Milborough už v té minulé sezóně na další úspěch nedosáhl, do té aktuální ale nevstoupil zas tak špatně. Zahřívacímu startu na proutkách nelze dávat žádnou důležitost, koncem listopadu se ale ukázal na místní dráze a sedmé místo na příliš krátké distanci je pro mě důkazem, že se s ním pořád počítat musí.

Už jen z toho menežování je vidět, že jeho tým si vytkl obhajobu triumfu za vrchol sezóny, možná může někoho odradit, že tomuto koni je už deset let. On ale toho zas v tomto věku tolik nenaběhal, když tohle je teprve jeho třetí sezóna nad těžkými skoky, nějaký další progres je v jeho případě tedy ještě možný. Jediné, co by se mohlo ještě vylepšit je půda, která je zatím změřená jako měkčí („soft, good to soft in places“). Milborough tady vloni vyhrál na trochu pevnějším podkladu, ale v tomhle kurzu se dá toto riziko podstoupit. A teď vzhůru do Kemptonu.

Kempton 16:35, Viva Steve @ 17:1 V/M (místo 1-4 @ 5:1, bet 365), 1 bod

Betbright Chase je sice jen na „pouhé“ tři míle, půda v Kemptonu je „good to soft“, i tak tady ale na šestnáctku startujících nic snadného nečeká.

Favority jsou Champagne West (6,5:1), kterému sekunduje ve stejném kurzu nabízený Thomas Brown. Kdybych musel, asi bych z těchto dvou bral spíš prvně jmenovaného, protože i když jsou to oba mladší koně, kteří zahajují kariéru, ten má alespoň nějaké zkušenosti z velkých handicapů. V prosinci byl v Cheltenhamu druhý, v dalším startu měl ale velkou kolizi a do cíle se nedostal. Tenkrát byl celkem v nadějné pozici a těžko odhadovat, jak by to dopadlo, zatím se ale specializoval právě spíš na kopcovitou dráhu, kde se v březnu běhá vrcholný mítink. Kempton je skoro pravý opak tohoto závodiště, když na této „placce“ s krátkou cílovou rovinou se uplatňují spíš rychlejší tipy. Druhý jmenovaný běhal zatím jen mezi nováčky, a i když z něj může vyrůst hvězda, kurz na oba dva je pro mě hodně nízko.

Kousek za nimi je v kurzové nabídce dvojnásobný handicapový vítěz Ziga Boy (6:1). Ten chodí start cíl, takže tady by mu to mělo pasovat, také už se ale jeho rating od prosince zvýšil o 21 liber, a těžko odhadovat, kdy narazí.

Z těch zkušenějších je dost populární tady vloni druhý Le Reve (9:1), jenž má ale za sebou dost náročný program, když za necelé dva měsíce půjde už ke čtvrtému startu. Stejný kurz má i druhý ze slavného Hennessy handicapu, Theatre Guide, jenže letošní edice velkou kvalitou neoplývala.

Z těch vyšších kurzů může být zajímavý nejvíc kil nesoucí Virak (15:1), stejný kurz má i Tenor Nivernais. První v řadě má za sebou tři druhá místa v řadě a zdá se, že i tentokrát se někdo lepší najde. Ten druhý se zas specializuje na dráhu v Cheltenhamu a kratší distanci. Já myslím, že i delší trať by prostát měl, je zde ale otazník v podobě místní dráhy, který už byl nadnesen u favorizovaného Champagne West.

Ve výčtu nesmím vynechat loňského vítěze a mého oblíbence, Rocky Creek (21:1). Ten bohužel podal před dvěma týdny naprosto bezduchý výkon a zdá se, že už se na něm podepsaly pokusy ve Velké národní, která je na něj příliš dlouhá. I když tady nastoupí poprvé s blinkersem, který by ho měl oživit, je vidět, že velkou důvěru sázejících nemá. Včera byl na něj kurz 17:1.

Ten má ale i moje volba, Viva Steve a v jeho případě tuto nabídku nenechám ležet. V osmi letech byl v minulé sezóně mezi nováčky, když nic významného neukázal. Aktuální sezónu ale zahájil lépe, když nejdříve zvítězil na své oblíbené dráze v Market Rasen, následně pak v právě v Kemptonu přidal asi nejpovedenější běhání kariéry. O vánočním mítinku tady v menším dostihu (cl. 2) dlouho vypadal jako vítěz, nevyvaroval se ale několika chybiček a dokončil druhý. Bylo ale vidět, že má ještě rezervy a že mu to tady sedí. Následně ho jeho tým z těžko pochopitelných důvodů vyslal do Cheltenhamu, kde se mu na příliš krátké distanci a hluboké dráze nedařilo. Z tohoto běhání bych si ale hlavu nedělal.

Nutno dodat, že Viva Steve se tady představí proti zatím nejlepší konkurenci, jakou potkal, také ale ponese nejmenší zátěž z celého pole. Pokud naváže na výkon, který tady předvedl o vánocích, myslím, že ani z těchto soupeřů si nemusí dělat obavy. Hodně štěstí!