Whaler: Místo Červnové loterie „americká“ inspirace: Manhattan a Šerif

Whaler: Místo Červnové loterie „americká“ inspirace: Manhattan a Šerif

V sobotu Most, v neděli bratislavské „gala“ a chuchelský Derby trial tvoří určitě nejkvalitnější nabídku letošní sezóny. Určitě se bude hodně na co dívat, se sázením ale radši zůstanu na domácí půdě a u známějších jmen.

Co se týče Mostu, tam (jako minule) není moc z čeho vybírat. Zatím vydařená byla jen první mostecká sobota s dvěma vytrvaleckými Memoriály (Smolík a Frankerberg). Následující hlavní dostih na Hipodromu, Cena Jockey clubu splňoval kvalitu i II. kat. s odřenýma ušima a moc vydařeně nevypadá ani Cena Jezdectví. Vypadá to na match mezi dvěma koňmi, když Pegas (2:1) a Merbela (2,4:1) mají kurzy, které ke hře moc nevybízejí. Já jsem si sice v Mostě jednoho koně vybral (Desperado), vzhledem k tomu, že jsem se k psaní dostal až v sobotu ránu už mi nedává velký smysl to tady publikovat.

To bratislavský mega den skýtá hodně hvězdných jmen v každém dostihu. V každém je ale i dost koní, které jsem ještě neviděl. Zůstanu tak radši jen u sledování jak si povedou „naši“ v soubojích se slovenskou a „rakousko – uherskou“ konkurencí. Jistě se někdo z nich objeví i posléze v Chuchli o Derby dnu a poznatky se budou hodit.

Dostávám se tak k „Červnové“, která má startku, jakou já osobně nepamatuji už hodně dlouho. Situace v tomto trialu bývala většinou už co se týče favoritů daná a čekalo se spíš na nějaké překvapení. Tentokrát je ale dostih opravdu nehorázně otevřený a favorit Mister Westminster (3,5:1) si nemůže být ničím jistý. Vyzyvatelů je totiž opravdu hodně a to ještě chybí vítěz VJC, Talar. „Holčáci“ přivezou do Prahy hned trojici koní (Always on Sunday 4,5:1, Tozan 12:1 a Saras 25:1) a s tímto trenérským úsekem se musí ve velkých zkouškách vždy počítat. Kvalitní dvojici posílá na start trenér Šavujev (Bathyrhon 4,5:1 a Absolyut 12:1), podceňovat se nedají ani „Vocáskové“ (Little Rakti 5,5:1 a Barateus 10:1). Chuchelský trenér Šatra bude mít v dostihu dokonce tři koně (Maestro Quercus 8:1, Tycho Brahe 25:1 a Reglisse 6:1), když nejvíce pozornosti asi sklidí posledně jmenovaná bělka, která je zatím velkou neznámou. Opomíjet se určitě nedá ani druhá z JCK Beryaska (8:1), takže mi tu vychází přibližně sedm koní, kteří se reálně můžou ucházet o triumf v tomto dostihu. Když k tomu ještě připočítám faktor „překvapení“, vychází mi, že vymyslet tip třeba jen na tabuli je tady spíš věštění budoucnosti. Navíc se dá těžko odhadovat, jaké bude na předpokládané dost měkké dráze tempo dostihu, a tak zůstanu radši jen u sledování. Tipy jsem si vybral ze dvou dostihů v úvodu programu k čemuž trochu nahrává i zmiňovaný stav dráhy. Ta by ještě na začátku dne neměla být tak rozbitá, s vklady to ale i vzhledem k tomuto faktoru nebudu přehánět.

VCH 14:30, Manhattan Sky @ 5,5:1 V (betino), 1 bod

Nejkratší sprint se v Praze moc často neběhá, proto jsem hledal mezi koňmi, kteří už mají s touto disciplínou nějaké zkušenosti. Ty nemá žádné tříletá Platba (5:1) a myslím, že proti starším soupeřům to pro ní bude moc těžké. To Danubit (7:1) a Demon King (5:1) už se podobného dostihu zúčastnili začátkem května a dokončili na druhém a třetím místě. Druhý jmenovaný mi ale jako „echt“ sprinter úplně nepřijde a svěřenec trenéra Hurta je zas dost nespolehlivý. Ze stejné stáje bude na startu i letos dvakrát vítězný Dabl (6:1), ten je ale v handicapu už dost vysoko. Podobně je na tom po triumfu v nižší kategorii i Eragon (6:1), tam ale v jistý progres ještě věřím. Myslím, že dost příznivců bude mít Paleta (8:1), ta mě ale při posledním startu trochu zklamala, když jí u distance došly síly. Zvolil jsem si proto svěřence mladšího trenéra Hurta, kterým je Manhattan Sky. Ten zvítězil hned při první neděli, když mu nevadilo ani to, že špatně odskočil z boxů. Následně se neztratil ani v lepším dostihu, kde finišoval v těsném doběhu šestý a zklamáním nebylo ani následné druhé místo proti excelujícímu Rabbit Kingovi. Manhattan Sky půjde sice s vysokou váhou i z vyššího startovního čísla, zas ale bude mít k dispozici na vnějším okraji dráhy nejlepší půdu pod nohama. Je to mohutně stavěný kůň a věřím, že kila by měl unést a tady se podruhé letos prosadit.  

VCH 15:00, Americký Šerif @ 5,5:1 (betino), 1 bod

V početném poli je pár koní, kteří by tady měli usilovat o vítězství, selekce zas ale tak náročná nebyla. Z favoritů mě příliš neoslnila Ksiežna da Xian (5,5:1), která naposledy neměla v dostihu světlý okamžik. Vždy někde vepředu byl progresivní Lafranco (5,5:1), k vítězství by ale potřeboval trochu víc pomoci od své stálé jezdkyně. Dotaci by tady měl urvat určitě, na triumf mu ale nevěřím. Podobně vidím i Texalitu (5.5:1), která minule zvítězila v Mostě, tam to bylo ale proti „nikomu“. Nejvíc se mi tak líbí dvojice, kterou od sebe minulou neděli dělil v cíli pouhý nos. Matematicky tu sice vychází lépe obrovitý Monty Jack (4:1), kterému jistě prospěje i prodloužení distance, o trochu horší dostih měl ale Americký Šerif. Ten zpočátku tempo nestíhal, v konci se ale rozešel a Montyho nestihl jen o chloupek. Z toho je vidět, že i pro něj bude delší trať lepší, a jako tříletému by mu zkušenost z poslední neděle měla pomoci k lepšímu průběhu. Je pravda, že tříletí letos ještě v handicapech neuspěli, já ale myslím, že touto dobou už by se to mělo zlomit a dobrá příležitost je právě tady.