Whaler: Trochu hořký konec horkého léta

Whaler: Trochu hořký konec horkého léta

Ačkoliv prázdninové období je z hlediska dostihů spíše klidnější, momentálně to na české scéně doslova vře. Na problémy, které vypluly na povrch po slušovické sobotě, se zkusím podívat ze svého pohledu.

Občas mi bývá vytýkáno, že jsem ve svých článcích příliš kritický a nevidím ty dobré, pozitivní věci. Proto začnu z této stránky. Sobotní dostihy ve Slušovicích se daly sledovat na kanálu Youtube na live streamu, za což má pořadatel velký palec nahoru. Je vidět, že převést přenos ze závodiště na net asi není až tak složité a snad se tím do budoucna inspirují i jiná závodiště. Sice jsem zaznamenal nějaké mrmlání, že se to „kouše“ a kdesi cosi, myslím si ale, že člověk, který pár let dostihy sleduje, viděl to, co potřeboval. Já jsem s tím žádný problém neměl a dostihy jsem viděl určitě líp, než při nedávném Derby přenosu na ČT 4.

Tím výčet toho pozitivního bohužel končí, protože víkend přinesl i horší zprávy. Začnu tou nejsmutnější a tou je poslední dostih klisny Salviana v sobotní steeplechase. Normálně bych se k podobné události nevyjadřoval, ale co se kolem tohoto vyrojilo, je už podle mě za hranicí.

Protože v zimě sleduji anglické překážkové dostihy a teď i komentuji dostihy pro Nova Sport, tak také hodně sleduji ostrovní dostihové servery, jako Racingpost, Attheraces nebo Sportinglife. Samozřejmě, že k takovým nešťastným pádům dochází i v Anglii či Irsku, tamní dopisovatelé se k tomu většinou vyjádří větou „fatally injured“. Tečka. Netřeba jim toto neštěstí dále rozpitvávat, a tak si myslím, že je to v pořádku. U nás je tomu ale jinak. Raději nevzpomínat dění na sociálních sítích, které už po několika minutách po tragickém pádu přinesly fotky nešťastné klisny v dojemných rámečcích s nezbytnou zkratkou R. I. P. (asi míněno „Ránu I Pozůstalým“). Nechyběly samozřejmě žádosti o odkaz na 6. dostih. Nad FB už se dnes nedá mávnout rukou, možná by vše upadlo do ztracena, další věci ale následovaly.

Mám samozřejmě na mysli „otevřený dopis“ slušovických pořadatelů prezidentovi JC. Samo o sobě podivná záležitost, jako by si to pánové nemohli vyříkat z očí do očí. V tomto dopise byl ale žokej Foukal (byť nepřímo) označen za viníka toho, že ve Slušovicích „zakážou“ dostihy. Nechápu, proč je třeba někoho, koho poskytla citelná ztráta (žokej byl i trenérem a majitelem klisny), ještě dál vláčet po veřejnosti. A jakoby všeho nebylo málo, ještě včera (tedy ve čtvrtek, pět dnů po incidentu) se objevila další reakce. Mladý rovinový žokej byl vyzván, aby celou situaci zhodnotil ze svého pohledu. Vzpomínám, když vloni po pádu Zulejky ve VP byli všichni znechuceni nad bulvárem, který se nemohl nabažit „krve“. A co teď se strhlo mezi „koňáky“…? Nevidím v tom tak velký rozdíl.

Slušovice přinesly ale i další skandál, když u dvou koní nesouhlasily váhy před a po dostihu. O „čarování“ s blajdekami už se mluví delší dobu, tento problém byl projednáván asi před třemi roky i na rovinové komisi. Teď tedy bylo chyceno několik viníků „při činu“ a na místě i podle platného DŘ potrestáno. I pan prezident Charvát volá po dalším prošetření a tvrdých trestech, já bych se ale spíš zaměřil na to, aby se další takové věci neděly. Aby byly uplatněny nějaké exemplární tresty, je třeba dokázat, že provinilci jednali úmyslně, což je velmi těžké. Nevím, jak je možné, že okolo váhy se během dostihů povalují olověné destičky, blajdeky a kdo ví, co ještě? Okolo chodí žokejové, trenéři, majitelé, sem tam si někdo do té hromady sáhne, něco odloží, něco vezme…. I v samotné šatně žokejů panuje slušný chaos. Žokejové se váží na dva následující dostihy, takže je celkem normální, že když jsou na dráze, trenér si z hromady sedel nějaké vybere (toto vše jsou moje osobní zkušenosti). Proto si myslím, že do budoucna by se měl hlavně udělat pořádek okolo váhy a v šatně žokejů. Neboť jak se říká: „Příležitost dělá zloděje“, což v tomto případě platí beze zbytku. Rovněž si myslím, že DK by měla mít právo na místě uplatnit vyšší pokutu, než je současných 2000,- Kč. Vždyť za celkem standardní přestupek typu „tísnění v cílové rovině, které nemělo vliv na výsledek dostihu“ (tedy přeloženo do normální řeči „v podstatě se nic nestalo“), platí žokejové i 1000 Kč.

Za třeba i neúmyslnou záměnu sedla či blajdeky, která má dost zásadní vliv na výsledek dostihu je dvojnásobek? Sazebník DŘ by tady jistě nejen v tomto bodě potřeboval změnu.

Ve světle této aféry se ale vynořily i další otázky: „ Jak je možné, že o tomto problému se už delší dobu ví, je to podvod, který poškozuje sázející, trenéry, majitele a dostihový sport jako takový, a nikdo s tím nic nedělá?“ To je téma na nějaký obsáhlejší sociologicko – psychologický průzkum, napadají mě ale i jiná témata, která mají tyto společné jmenovatele.

1. Nadměrné a nevhodné použití bičíku

O tom napsal můj otec nekonečné stohy papíru, takže je to problém, o kterém se už dlouho ví. Je to podvod? Zajisté, pokud si k vítězství dopomůžete porušením pravidel, je to podvod. Tak jako třeba ve fotbale nafilmová penalta. Dá se říct, že vloni už nějaké velké „bitky“ k vidění nebyly, bylo to ale spíš jistou sebereflexí u žokejů, než zásahem oficiálních autorit. Vždyť už tomu bude víc jak rok, co pan prezident žádal o úpravu pravidel a sankcí použití této pomůcky, zatím se ale nestalo nic.

2. Oficiální měření drah

Téma, že měření drah oficiálně uváděné v dostihové zprávě neodpovídá skutečnosti, proběhlo v rovinové komisi už před delší dobou. Většinou bývá v tomto ohledu zmiňováno centrální závodiště, tak jednoduché to ale není. Pravda je, že Chuchle je už proslulá svojí téměř konzistentní půdou, vyjadřovanou hodnotou 3,2 – 3,3. Tak tomu bylo i o Derby dni, kdy se ovšem koně pohybovali s rychlostí zpomaleného filmu. Většina účastníků mluvila o dráze jako o „měkké až těžké“. Zajímavé byly i dva poslední dny v Karlových Varech. Začátkem srpna za tropických teplot byla dráha označená hodnotou 3,5, minulou neděli po předcházejícím dešti byla téměř identická (3,7). Výjimkou nejsou ani Pardubice, kde vloni při sobotním „předprogramu“ před VP bylo naměřeno 3,8. Na této půdě se odběhlo 7 dostihů, aby následující den byla hodnota 3,6. Jedná se v tomto případě o podvod? Ano, bezpochyby. Všechna uvedená měření odpovídají „pružné“ dráze, v několika případech ale tomu bylo jinak. Zmaten je tedy sázející, který si vybere koně, který běhá na odpovídajícím podkladu, ale i trenér a majitel, který podle naměřené dráhy stanovují ordre a očekávají výsledek.

3. Kurzy sázkové kanceláře Betino

O tomto problému jsem popsal zas stohy papíru já, ale i bez toho se ví, že kurzy této společnosti balancují na hranici zákona. Téměř 50 % pro sázkovou kancelář se nedá omluvit monopolem ani čímkoliv jiným. Je to prostě podvod. Jak na sázející, tak na majitele, kteří si rádi na své koně vsadí. A i mezi majiteli jsou tací, do kterých by jste to nikdy neřekli.Už dlouho se řeší otázka, jak dostat na dostihy nové (pokud možno mladé) diváky. Betino má zásluhu na tom, že každý rok pár skalních fandů na dostihy chodit přestane. I o tomto problému se ví a také kvůli tomu byla asi před rokem ustanovena tzv. „sázková komise“. O nějaké její činnosti jsem ale zatím neslyšel.

Není to tedy je o blajdekách, těch záhad je v našem turfu určitě víc. Já jsem popsal jen tři, které pálí mě, ale něco společného spolu mají. Hlavně to, že o těchto problémech tak nějak „všichni vědí“ mě drží v naději, že se časem pohnou kupředu. A snad nebude třeba takového skandálu, jako v případě minulé soboty. Tento týden bez tipu, ale všem kvalifikantům v sobotu v Pardubicích hodně štěstí!