Whaler: Veselé velikonoce v Chuchli i v Irsku

Tak jsme se konečně dočkali. Dlouho očekávaný okamžik se nezadržitelně blíží, dokonce už i jaro dává najevo, že je tady, a s ním přichází i naše cvalová sezóna. Pojďme se tedy podívat, co nás úvodní neděli čeká.

Ještě než se k tomu ale dostanu, rád bych se podíval i na některé stěžejní okamžiky uplynulé zimy, tedy aspoň z mého pohledu. Tím hlavním byla volba nového handicapera. Tato osoba je jedním z nejdůležitějších článků celého dostihového provozu a u nás byla dlouhou dobu kritizována. Ona je to jistě nevděčná pozice, ale neustálé navyšování ratingů nešlo dělat do nekonečna. Jistě i díky tomu jsme byli v posledních letech připraveni o nějakého toho zahraničního účastníka Českého Derby. Došlo tedy k výměně na tomto důležitém postu, ale i to se neobešlo bez jistých pozoruhodností.

Původní termín zvolení a nástupu nového handicapera byl stanoven někdy na přelomu listopadu a prosince. Tento se dále posouval z blíže neurčených důvodů, až někdy na třetí pokus se celá věc podařila. Nakonec do této pozice byli zvoleni handicapeři dva. Těžko říci proč, ani to nebylo nikde objasněno. Člověk v této pozici je ve značné časové tísni, na stanovení handicapů má nedělní noc a pondělní ráno, nevím tedy, jak moc mu ulehčí situaci, bude – li svoje názory konzultovat ještě s někým jiným. Snad si s tím tedy oba poradí, to že volba trvalo tak dlouho může ale přinést jinou komplikaci.

Pokud by byl nový handicaper zvolen před koncem starého roku, nemuselo už dojít k anachronismu zvanému Generální handicap. Ten samozřejmě dělal ještě handicaper na odchodu a s těmito známkami vstoupí koně do nové sezóny. Od nové dvojice se očekává, že v průběhu roku budou ratingy postupně přehodnocovat tak, aby se dostaly na úroveň blíže odpovídající realitě. Může ale nastat problém v tom, pokud se začnou střetávat koně ohodnoceni od bývalého handicapera s těmi, kteří už budou mít známky „nové“. Někteří tak můžou být zvýhodněni (či naopak), čemuž se dalo předejít, kdyby dvojice nových handicaperů byla zvolena zavčasu.

No a protože se tato rubrika věnuje hlavně sázkám, musím ztratit slovo i o nově zvolené sázkové komisi. Na toto téma už byl na těchto stránkách jeden článek zveřejněn a spojení „špatný vtip“ asi nejlépe vystihuje složení této komise. Zvolení jednoho z představitelů sázkové kanceláře Betino do komise, která by měla sjednat na tomto poli nějakou nápravu, se asi jinak nazvat ani nedá. Do budoucna se tak dá očekávat další utužení monopolu u nás, co se týče sázení na dostihy.

Možná si někdo řekne: „Co pořád s těmi sázkami mají, stejně se z toho moc vytěžit nedá…“. Opravdu nejsem tak naivní, abych si myslel, že rozhýbání sázkového trhu u nás může přinést částku v řádech miliónů v nejbližší době. To je samozřejmě běh na delší trať, jedna věc ve spojení se sázkami je ale podle mě u nás opomíjena. Přes zimu jsem četl několik úvah o tom, jak u nás zpopularizovat „koňské hvězdy“, aby širší veřejnost neznala jen Koroka, Železníka či Orphee. Jak to udělat, aby média psala o koních, kteří nás dobře prezentují v zahraničí? Stane se tak, pokud se u nás podaří uspořádat nějaký štědře dotovaný mega-mítink?

Možná ano, možná ne, těžko říct. Jisté ale je, že právě sázky na tomto poli můžou pomoci víc než dost, a dokonce to nevyžaduje žádné extra investice. O tom se lze přesvědčit i v historii, když legendy jako Phar Lap nebo Seabiscuit se zrodily v těžkých dobách, kdy lidé měli hluboko do kapsy a sázení na dostihy pro ně představovalo jisté odreagování. To funguje i v současnosti, když většina „oblíbenců“ se rodí právě z úspěšné sázky. Samozřejmě, čím je kůň úspěšnější a více vyhrává, tím více má svých zastánců a fanoušků. Tak třeba ještě nedávno u nás téměř neznámý cheltenhamský mítink má díky dostupnému internetovému připojení s možností sázení čím dál více příznivců. Troufám si tvrdit, že bez toho by hvězdy jako Kauto Star, Denman, Big Bucks či další, moc lidí neznalo, takhle mají ale na sociálních sítích značné řady příznivců. Krásné na tom je to, že z řad zástupců ostrovního turfu do této popularizace nemusel investovat nikdo ani libru.

Prostě podle mě je tato naprosto přímočará a přirozená cesta u nás opomíjena, zatímco si pořadatelé lámou hlavu nad tím, zda přitáhnout na závodiště diváky na mažoretky, výstavu drahých automobilů nebo koncert country kapely. Stačí dát lidem nějaké ty informace a možnost si vsadit, efekt se dostaví. Když to funguje jinde, proč ne u nás?

Tím se tedy trochu oklikou dostávám k úvodnímu dni naší sezóny, pěkně obsazenému Gomba handicapu. Bohužel s ním přichází i první problém, co se týče sázení. Kolega Malík jinde na těchto stránkách píše: „Co více si může sázkař přát?“ No, sázkař si přeje jediné, a to si vsadit. Jenže u Gomba handicapu nastává situace, kterou už jsem zde popsal vloni, tedy předem avizovaná pravděpodobná neúčast jednoho z favoritů. Tady je to Levis Mistral (3,5:1), o kterém včera trenér Šavujev prohlásil, že se zavalil v boxe, kulhá a o (ne)účasti se rozhodne v sobotu. V tomto čase stále figuruje v čele sázkové nabídky, což znamená, že sázka na jakéhokoliv jiného koně postrádá smysl. Pokud by se ke startu nepostavil, budou kurzy kráceny, a proto je samozřejmě lepší počkat až na neděli.

Pokud tedy není sázkovka schopná na vzniklou situaci reagovat, pak jsou předběžné kurzy k ničemu. Podobné to už bylo vloni, kdy to „odneslo“ Slovenské Derby. Tam byl avizován škrt spolufavorita Honzika Chipery, a tak, kdo si chtěl vsadit a nechtělo se mu přímo do Bratislavy, musel vážit cestu alespoň na závodiště Kolesa. U Gomba handicapu je to samozřejmě škoda, původně vypsané kurzy zas tak špatné nebyly. Mě přijde, že ze skupiny šancových koní do které patří kromě výše zmíněného Šavujevova svěřence samozřejmě populární Mikesh (3,5:1), Nine Ou Four (4:1) a matador Kendy (5,5:1), je trochu vypuštěn Prince Orpen (7:1). I on je jistě kvalitním sprinterem, byť po náročné sezóně se mu podzim moc nepovedl. Já jsem si tedy vybral netradičně v nejnižší kategorii a přidávám ještě dvě klisny v irském Fairyhouse, kde se v pondělí odběhne Irish Grand National.

VCH 5. 4., 14:30, Abret @ 4,5:1 V (betino), 1 bod

Nevzpomínám si, kdy (a zda – li vůbec) jsem zde někdy zveřejnil tip na handicap V. kategorie. Tento mi ale připadá takový „lepší“ než bývají obvykle a pořadateli patří chvála za to, že se odhodlal ho na centrálním závodišti vypsat. Na startovní listině je čtrnáct účastníků, je tedy vidět, že zájem je. Jistě je to i tím, že se handicapy v posledních letech posunuly o nutný kus nahoru, o tom ale psát nechci. Tady se sešlo pár koní, kteří kariéru zahájili později, jistý potenciál už ukázali a dá se očekávat, že by měli jít nahoru. To je třeba Sergej (8:1), Petingo Dancer (6:1) nebo True Dream (5:1). Obzvlášť u posledně jmenované se dá předpokládat, že by jí mělo prospět zkrácení distance, navíc stáji se dřív na jaře dařilo. Jarní forma stáje je při prvních nedělích důležitý faktor, a tím se dostávám ke dvou koním, kteří na mě z celého pole trochu „koukají“. Jak Playmona (3:1), tak právě Abret mají za zády týmy, které obvykle v této kategorii nenajdete, a kterým se na jaře daří. Klisna zde půjde s nejvyšší váhou, ale možná je handicapově nepodchycená, neboť její známka pochází z jejího vítězné startu z dubna. Poté zkusila ještě jedno vystoupení v Netolicích, pak se začala věnovat proutěnkám a z této části její kariéry stojí za zmínku hlavně druhé místo v Zlaté sponě tříletých. Otazníkem je samozřejmě distance, kterou by jistě potřebovala delší, ale také startovací boxy. V neděli to totiž bude její premiéra, a že v tom může být jistý háček nasvědčuje i žádost o poslední startovní číslo. Mojí volbou je tedy Abret, který po triumfu ve stejné kategorii ve Varech potvrdil svůj progres následně v Mostě. Vzhledem k tomu, že debutoval až v červnu, měl by mít ještě dost prostoru pro další růst, navíc distance by mu měla sedět lépe než klisně. Pro mě by oba měli mít přibližně stejnou šanci na triumf, svěřenec trenéra Luky má ale vyšší kurz, a proto volím jeho. A teď vzhůru do Irska, kde se zítra ukážou dvě velmi zajímavé klisny. První startuje krátce před hlavním chuchelským dostihem, další nedlouho po něm, takže by neměl být problém je v klidu sledovat.

Fairyhouse 5. 4., 16:20, Bitofapuzzle @ 4,5:1 V (bet 365), 1 bod

Kdo tuto rubriku sleduje déle, tomu asi není tuto klisnu třeba představovat. Já jsem jí objevil asi před rokem, zejména díky jejímu exteriéru. Je to prostě opravdu „kousek“ a krčit se vedle ní musí i zástupci silnějšího pohlaví. Důležité ale je i to, že má i dost třídy, a tak většina sázek na ní byla zatím úspěšná. Naposledy se představila v Cheltenhamu při Festivalu, kde do Mares Hurdle odskakovala s kurzem 21:1. Díky smolnému pádu hvězdné „Aničky“ Power na poslední proutěnce se nakonec i „Puzzle“ přimotala do boje o vítězství a bylo z toho těsné třetí místo. Je třeba ale říct i to, že tenkrát hrálo hodně věcí proti ní. Na „good“ půdě nemohla využít svojí síly, navíc se šlo v dost pomalém tempu a zrychlení není zrovna její silnou stránkou. I tak ale podala další super výkon a ten očekávám i v Irsku. Ve Fairyhouse je zatím hlášena půda „soft to heavy“, což by mělo daleko víc svědčit jejímu naturelu. Ze soupeřek mám respekt zejména z Rock on the Moor (6:1), která v únoru opanovala celkem dobře obsazený dostih pro klisny v Punchestownu. To Pirates Queen (7:1) už jednou „Puzzle“ porazila, to bylo ale díky pomalému tempu, následně v Cheltenhamu už na ní ztrácela téměř 4 délky. Nijak zvláštní dojem na mě zatím neudělala dvojice bílých klisen trenéra Mullinse, Uranna (10:1) a Petite Parisienne (7:1). Té druhé jsou navíc teprve čtyři roky a oběma by neměla vyhovovat měkká dráha. Na startu jsou i další soupeřky, ale myslím, že tady by to mělo být hlavně o tom, v jakém tempu se půjde a jaký dostih pro svoji partnerku „udělá“ její stálý žokej Fehily.

Fairyhouse 5. 4., 17:20, Gitane du Berlais @ 3:1 V (bet 365), 1 bod

Musím se přiznat, že klisny sázím celkem rád, ono těch, které můžou konkurovat silnějšímu pohlaví moc není, ale když už se nějaká najde, obvykle to stojí za to. Myslím, že Gitane du Berlais by mohla být jednou z nich, nejdřív ale ke konkurenci. Tou by měli být hlavně Valseur Lido (4,5:1) a Apache Stronghold (5:1). Oba dva se utkali nedávno v Cheltenhamu v JLT Novices Chase, kde mírně navrch měl druhý jmenovaný. Myslím, že i tentokrát by mohl být v cíli dříve, i když kurz tomu až tak nenasvědčuje, a to zejména kvůli půdě. Podle mě měkká až těžká dráha bude svědčit „Apačovi“ líp než ten pevný podklad, na kterém se šlo v Cheltenhamu. Ještě víc by ale měl svědčit mému tipu, což je klisna též dost mohutně stavěná. Na podobné dráze vyhrála v Sandownu (kde nadělila 8 délek Irish Saintovi, což je dost slušný kůň), naposledy ve francouzském Auteuil si se svými soupeři také pohrála. Byly to sice proutěnky, ty francouzské jsou ale větší a myslím, že Gitane du Berlais by měla být stejně spíš koněm pro těžké skoky. Chodí start – cíl a v sedle bude Ruby Walsh, což je určitě největší expert pro tuto taktiku. Situaci bude mít celý dostih pod kontrolou a věřím, že před sebe nikoho nepustí. V neděli v Chuchli i v Irsku hodně štěstí!