Whaler: „Vosolí“ to Solini na dvou mílích?

Včera byla uzavřena startovní listina našeho Derby, do čtvrtečního podvečera ještě ale nějaký čas zbývá. Já se proto podíval na dnešní závěrečný den mítinku Royal Ascot a také na zítřejší tradiční Dvojnásobnou míli ve Varech.

Začnu ale úplně jinde a to ve Slušovicích. Tam se dnes začíná už od půl desáté, což mě zaujalo. Snažil jsem se tedy zjistit, jaký je důvod k tak brzkému začátku. Na stránkách slušovického závodiště se píše, že důvodem jsou vysoké letní teploty, a že se inspirovali třeba u Lysé nebo Pardubic, kde se vloni začínalo také dříve či později, než je obvyklé. To je sice pravda, ale vloni teploty atakovaly čtyřicet stupňů celsia, takže tam to byl od pořadatelů jistě vstřícný krok k účastníkům i návštěvníkům dostihů.

Letos se naštěstí podobné extrémní teploty (zatím) naší zemi vyhýbají, a odpoledne bývá okolo 25 stupňů, takže takový červnový standart. Pořadatel má samozřejmě právo si uspořádat dostihy kdy chce, také by ale měl mít zálusk na tom, aby se na závodiště dostalo co nejvíc diváků. Vždyť z toho mu plynou zisky, jak ze vstupného, tak třeba ze sázení. Není tomu tak dávno, co jsme slyšeli, jak pořadatelé na dostizích prodělávají a kvůli tomu potřebují vysoké poplatky od majitelů. Nevím tedy, jestli pořádání dostihů v časných ranních hodinách je tou správnou cestou. V Lysé se vloni celkem osvědčil večerní termín, se začátkem okolo páté hodiny odpolední. Podle článku a následné ankety na slušovických stránkách ale o této variantě pořadatelé ani neuvažovali.

Tolik tedy na úvod a teď už k dostihům. Jelikož z královského mítinku v Ascotu jsem si vybral jeden z vrcholů do tipu, začnu nedělními Vary. Tam se uskuteční tradiční maratónský handicap, Dvojnásobná míle. Právě kvůli extrémní distanci, na které se u nás běhá jen zřídka, je to pravý sázkařský oříšek. Já když si vybírám nějaký tip do tohoto dostihu, tak hledám právě koně, kteří už alespoň naznačili, že tuto trať prostojí. To, že musí disponovat jistou třídou, je logické.

Proto mě dost překvapilo, když jsem si otevřel sázkovou nabídku na Dvojnásobnou míli, kde jsou v rolích favoritů koně, kteří zrovna tyto kritéria nesplňují, zatímco na jejím konci jsou prověření vytrvalci. Největší šancí je tedy Linngar (4,5:1), který po vynechané loňské sezóně sice působivě vyhrál v Mimoni na 1800 metrů, následně v Lysé se ale málem nedostal do cíle. Už v oblouku do cílové roviny ho pole pohltilo a žokej Rája položil ruce. Následně pak sdělil komisařům, že kůň se zranil, čemuž by průběh přesně odpovídal. Já nepochybuji o tom, že teď už je Linngar zdravotně v pořádku, pořád je to ale kůň, který ve svém kariéře nikdy nešel dostih nad dva kilometry a jehož jediné vítězství je z hluboké dráhy v Mimoni.

Dalšími šancemi jsou Seep a Khalidor (oba 5:1), s čímž už by se dalo souhlasit. Sice ani oni nemají podobnou vzdálenost vyzkoušenou, jde ale o zkušené vytrvalce, kteří by to zvládnout měli. U prvně jmenovaného bude asi důležité i to, kolik bude mít na špici klidu a jak jeho žokej trefí tempo. Další záhadou (alespoň pro mne) je čtvrtá šance dostihu, klisna Snezenka (6:1). Ta sice už byla ve Varech druhá na třech kilometrech, ovšem proti výrazně odlišné konkurenci. Také tentokrát půjde do dostihu o 5,5 kg nevyvážená, což už je dost. Pravidelný návštěvník dostihů si jistě všiml, že po zimním srovnání handicapů jsou tyto zkoušky o hodně vyrovnanější, a výjimkou nejsou doběhy, kdy ještě pár metrů před cílem bojuje o vítězství víc jak polovina pole. Z toho je patrné, že každé kilo hraje roli a čím je dostih delší, tím se to „pronese“ víc.

Až za touto klisnou se tedy v nabídce nachází loňský vítěz Charros (8:1), vytrvaleckým původem disponující Lužnice (8:1) nebo koncovkář Shadow Moon (9:1). Tedy pro mě je určitě každý z této trojice atraktivnější než výše zmínění favorité. U posledně zmiňovaného je zajímavé i to, že letos se dvakrát utkal na distanci 2400 metrů se Seepem (jednou byl u toho i Khalidor). Sice v obou případech odešel poražen, nebyly to ale žádné propastné ztráty. Tentokrát ponese o téměř 10 kg méně, takže by nebylo takovým divem, kdyby mu tyto porážky vrátil. Přesto má téměř dvojnásobný kurz…

Skončím u dvojice, která má podle bookmakera úplně nejhorší vyhlídky v tomto dostihu. Solini (11:1) běhá sice zřídka, ale z tohoto pohledu je na tom pořád líp, než favorit Linngar. Je ale pravda, že když mu to sedne, tak je to velmi dobrý kůň. Mě zaujala zejména jeho loňská forma ze zdejší dráhy, když ve dvou kilometrovém dostihu finišoval třetí za dvojicí Barateus a Ley Percy. Tehdy se celou dobu pohyboval na konci pole a v rovině šel táhlým finišem. Z tohoto pohledu se tedy nedá vyloučit, že dvě míle zvládnout může, zejména s minimální váhou. No a největším outsiderem je předloňský vítěz, Cheri Honey (12:1). U něj tedy z pohledu vytrvalosti nemůže být sebemenších pochyb, když zvládne i proutěné překážky. Je mu sice už deset let, jeho jediné letošní běhání ale nebylo tak špatné. Tehdy měl hodně divoký průběh a také bych to viděl i tak, že ta „pouhá“ míle a půl je pro něj už málo. Tentokrát bude v jeho sedle velezkušený žokej Palík, což by mělo být zárukou klidného průběhu. Každopádně u obou koní zmíněných v posledním odstavci mi přijdou ty kurzy dost přehnané. Nechám na každém, jak s tím naloží, já se tentokrát do Varů nedostanu, jelikož v neděli odpoledne vysílá Eurosport Prix de Diane, tedy francouzské Oaks. No a když už jsem nakousl ty zahraniční dostihy, tak vzhůru do Ascotu.

Ascot 18. 6., 16:40, Astronereus @ 15:1 V/M (bet 365, místo 1-3 @ 4,5:1), 1 bod

Ve druhém z vrcholů závěrečného dne mítinku Royal Ascot, Hardwicke Stakes na 2400 metrů, se postaví na start deset soupeřů. Dráha v průběhu týdne vyschla a je oficiálně změřená jako „good to soft“, přičemž většina soupeřů preferuje spíš pevnější podklad. Tedy v tom by neměla být výhoda pro nikoho z pole.

Favoritem je Exosphere (3:1), který při vstupu do sezóny zvítězil lehce v Newmarketu v Jockey Club Stakes na distanci, na které se půjde i dnes. Tehdy se mu moc nevěřilo, když do té doby se specializoval na dvoukilometrové tratě. Je to takový lehčí a rychlejší koník, žokej Ryan Moore ale dokázal dlouho vyčkávat se závěrem. To se dá očekávat i dnes, má startovní číslo 1, což této taktice nahrává. Soupeři jsou ale o trochu silnější než posledně a jednoduché to mít nebude.

Tehdy koncem dubna porazil o čtyři délky klisnu Simple Verse (8:1). Ta zvítězila vloni v St. Leger na 2900 metrů a právě tato delší distance by měla být její parketou. Já jí tady moc nevěřím i vzhledem k tomu, že půjde na start pouhé dva týdny poté, co byla čtvrtá v Coronation Stakes v Epsomu. Tedy pauzu na odpočinek měla dost krátkou.

V dostihu byl druhým favoritem Eagle Top (7:1) ten byl ale v ranních hodinách škrtnut, tady ale jako jisté vodítko poslouží. Před měsícem v Newbury totiž v roli horkého favorita dokončil až čtvrtý, když na vítěze ztratil víc jak pět délek. Hodí se dodat, že tehdy triumfoval jistý Astronereus, ale k tomu se ještě dostanu.

Další šancí je královské barvy nesoucí Dartmouth (7,5:1), ovšem u něj se mi zdá, že právě to, že je v majetku královny, se na kurzu dost projevuje. Naposledy sice zvítězil v Chesteru, musel ale hodně bojovat s Wicklow Brave (ten je na startu i dnes s kurzem 15:1), což je kůň, který se v zimě věnoval proutěným překážkám. Tedy z pohledu dnešního dostihu by to neměla být forma, která královnina koně pouští nějak vysoko.

Naopak velký zájem u sázejících nevzbuzuje vítěz Hong Kong Vase, Highland Reel (10:1). Jistě je to i tím, že jeho stálý žokej Ryan Moore je právě v sedle favorita, navíc u svěřence Aidana O´Briena platí, že čím pevnější půdu má pod nohama, tím lépe. Tady od něj očekávám, že se bude hlavně podílet na poctivém tempu. V něm by ho měl podpořit i nedávný vítěz z polytracku v Kemptonu, Almodovar (11:1). Ten si tehdy pohrál se soupeři stylem start-cíl o šest délek (a to ještě závěr vypustil). Jednalo se ale o handicap cl. 3, takže tady je požadován velký výkonnostní skok nahoru. A abych pravdu řekl, představit že tady vyhraje kůň, jehož vrcholem kariéry je vítězství v „pískovém“ handicapu, to je pro mě opravdu těžké.

Z výše uvedeného je tedy patrné, že dostih je poměrně otevřený, mojí volbou je tedy Astronereus. Ten už má s místní dráhou poměrně pozitivní zkušenosti, když tady vloni zaznamenal několik umístění. Jednalo se sice o handicapy, také bylo ale vidět, že jde pořád nahoru. V létě pak byl přesměrován na delší tratě, když v Yorku zvítězil v listed handicapu na 2800 metrů. Sezónu pak ukončil už v srpnu, když se v dalším startu dostal do cíle s velkou ztrátou. Možná tehdy došlo k nějakému menšímu zranění, to se mi nepodařilo dopátrat.

Důležité je ale to, že do nové sezóny vstoupil vítězství v Newbury, kde, jak už jsem zmínil výše, bez problémů porazil Eagle Topa. Z toho je tedy vidět, že formu má a taktéž, že si dokáže poradit i s distancí míle a půl, a nepotřebuje nějaké maratóny. Možná trochu otazníkem je měkčí půda, když většinou vyhledával pevnější, jak už jsem ale poznamenal, to je případ téměř celého pole.

Když to tedy shrnu, favorit Exosphere je jistě kvalitní kůň, já bych ho ale viděl spíš na kratší trati. Tady by díky koním jako Highland Reel a Almodovar mělo být tempo poctivé a prosadit by se měli opravdoví vytrvalci. No a když si vezmu, že druhým favoritem (byť nijak výrazným) tady byl Eagle Top, kterého před měsícem dokázal Astronereus porazit celkem snadno, je jasné, že v tomto kurzu nemůžu odolat. Podle mě by ho porazil znovu a obavy si nemusí dělat ani ze zbytku soupeřů. Hodně štěstí!