Whaler: Z Pardubic do Epsomu aneb předávkování dostihy

Whaler: Z Pardubic do Epsomu aneb předávkování dostihy

Minulý týden jsem tento sloupek musel vynechat, protože jsou na světě i jiné věci, než dostihy. Tento víkend už si ale ujít nenechám. V sobotu jsou na programu překážky v Pardubicích, v neděli v Chuchli jdou na start Derby adepti a v Bratislavě je Turf Gala. Derby v Epsomu už je jen takovou třešničkou na dortu.

Na úvod ale začnu jednou pozitivní zprávou z naší scény, když v poslední době jich moc nepřichází. A tou je, že prezident Jockey Clubu, dr. Jiří Charvát, koupil majoritní podíl na mosteckém závodišti. Já jsem tomu sice moc nadějí nedával, ale v tomto případě beru rád svůj chybný odhad zpět. Mostecký Hipodrom asi není dráhou, která by byla schopná zastoupit případný větší výpadek ve struktuře dostihů, něco ale „zalepit“ může. Možná by do budoucna nebylo marné popřemýšlet o obrácení směru této specifické dráhy. Cílová rovina do kopce by jistě byla přívětivější pro koně, vyžadovala by ale nemalé investice.

Co mě ale zaujalo neméně, byla skutečnost, že mezi zájemci o tuto koupi byli i zástupci z Velké Chuchle. Centrální závodiště razí momentálně cestu co nejvyšších přihlášek a snižování dotací. Věta: „Na základě oznámení ze dne … zrušil pražský pořadatel, TMM s. r. o., dostih číslo XYZ. Důvodem zrušení dostihu je nezajištění dostatečného finančního krytí dostihu ze strany pořadatele“, se stala jakýmsi evergreenem první části sezóny. Těžko předpokládat, že by tomu v podzimní polovině mělo být jinak. Nedokážu si představit, co by tato společnost dělala s dalším závodištěm?

Každopádně, koupě Hipodromu prezidentem JC vyvolala (nejen) na sociálních sítích pozitivní reakci. Trošku úsměvné mi přišly některé komentáře typu: „Teď už je jsem přesvědčen o tom, že to pan prezident myslí s českými dostihy dobře“. Musí člověk vyndat z kapsy pár desítek miliónů kvůli tomu, aby ostatní přesvědčil, že to „myslí dobře“? Já myslím, že od začátku roku byla Jockey Clubem podniknuta řada zásadních kroků, které by měly být do budoucna zdravými kořeny českého turfu. Někdo je nemusí vidět, ale kdo nechce, nevidí…

Bylo by hezké, kdybychom se v příštích dnech dočetli, že pražský pořadatel „zvedl hozenou rukavici“ a udělal také něco pro další rozvoj českých dostihů. Co třeba investovat těch pár desítek miliónů na koupi mosteckého Hipodromu do rozjetí mobilní sázkové aplikace? No, toho se asi v blízké budoucnosti nedočkáme, ale třeba se budu opět ve své prognóze mýlit.

To tedy na úvod a teď už k dostihům. Začnu v Pardubicích, kde jsem mě toho v sázkové nabídce moc neoslovilo. Zůstanu tak asi u sledování, zvědavý jsem hlavně na dostih II. kategorie, kde se představí pár zajímavých koní do budoucna. Při posledním startu mě trochu zklamal Charme Look (3:1), prostě ten „tah na bránu“ jako při Ceně Vltavy tam nebyl. Teď bude zajímavé sledovat, jak si poradí v průběhu s ostatními soupeři, kteří také chodí blízko čela. Může to být třeba Marmitton (5,5:1), Ter Mill (8:1) nebo Hipo Jape (5:1). Kapitolou sama pro sebe je tady jistě Trezor (6:1). Ve dvanácti letech už je veteránem, zdravotní problémy, které ho v posledních letech stíhají, nejsou žádným tajemstvím. Zase se ale po dlouhých letech ukáže na distanci, která se mu může líbit víc, než maratónská Velká. Dá se očekávat, že půda v Pardubicích bude měkčí, takže bude záležet na tom, jak se s tím kdo popasuje. Takovým „důchodcům“ to ale většinou proti srsti není.

Pokračovat budu ve Velké Chuchli, kde je sice na startu Velké červnové ceny velmi vyrovnaná sestava, ale ani ta mě k nějakému tipování nevybízí. Tady je pár koní, kteří už mají účast ve vrcholu sezóny skoro jistou, takže ti to hlavně nesmí nějak pokazit. Jedná se o skupinu spolufavoritů Timekeeper, Trip to Sydney (4:1), Alpheus (5:1), a Victory Bowl (7:1). Možná se sem dá počítat i mohutný Urban Joy (10:1). U ostatních je otázka, na kolik mají třídy, aby se dokázali na Derby startku vtlačit a na jaký stupeň rizika budou ochotni jít. Zajímavou volbou může být Krasava (7:1), která přihlášku do Derby nemá, takže může jít na start bez tlaku.

Vloni byla Červnová dost opatrná, i když to bylo jistě ovlivněno i dráhou, která byla zúžena na hranici regulérnosti a komisaři tak museli jednoho z favoritů Aldzarba udržet ve hře s přimhouřením oka. Já nemám zprávy o tom, jak bude bariéra posunuta tentokrát, nedivil bych se ale tomu, kdyby to bylo podobné jako vloni. To by jistě velkému závodění nenapomohlo, ale nechme se překvapit.

Co se týče „černých koní“ pro Derby, rád si vyhlédnu někoho ze zástupců českého chovu. V tomto ročníku jsem ale zklamán, když přihlášku vlastnící Waste No Time se na startu trialu vůbec neobjeví, zatímco Villon (21:1) je přesným opakem. To je určitě škoda, protože oba bych si ve čtvrteční červnový podvečer na startu dokázat představil. Ale třeba se ještě stane nějaký zázrak, každopádně kurz na druhého jmenovaného bych si dokázal v trialu představit i poloviční. Naposledy absolvoval hodně kuriózní dostih, v kterém minimálně na druhé místo dosáhnout mohl.

Co se týče rámcových dostihů, tam bych odkázal na obvyklé rozbory, zaujal mě ale ještě jeden dostih, a to ten druhý v řadě. Stejný kurz má dvojice Manolla a Viitja (2,3:1). S tím bych si troufl nesouhlasit, když druhý jmenovaný je pro mě kvalitnějším koněm, zejména na tuto distanci. Jistě, pokud by byla dráha hodně hluboká, pak by bylo vše v pořádku, to se ale uvidí až v neděli.

No a protože Betino vypsalo i Bratislavu, tak se na skok podívám i tam. Zaujalo mě zejména to, že na Turf Gala vyráží dvojice koní trénovaná v Německu. Jak Sweet Thomas (trenér Sprengel, 5:1), tak Event Mozart (trenér Klug, 6,5:1) jistě nejedou jen tak na výlet, když si oba ve své vlasti drží GAG okolo 80 kg. Mě se více líbí prvně jmenovaný, který půjde na start ve Velkej ceně Slovenska. Sice běhal distance okolo dvou kilometrů, je to ale takový menší koník a s točivou bratislavskou dráhou by si měl poradit. Meandre (1,8:1) je oprávněným favoritem, taky už má ale své v nohách. Autor (3,5:1) je zas spíš koněm na delší tratě a na větší dráhu. Možná by mu mohl nahrávat měkčí podklad, který distanci trochu prodlouží, pro německého hosta by takový „ground“ určitě nemohl být nevýhodou.

Ve Starohájském kritériu je mírným favoritem náš Montjeu Third (2,6:1). S tím bych souhlasil, tomu by měla místní dráha vyhovovat. Pokud bych tady ale šel do nějaké sázky, byl by to asi domácí Royal Gino (10:1). Ten vloni vyhrál jeden z největších dostihů pro dvouleté, a i když mu vstup do nové sezóny úplně nevyšel, nikdy nebyl daleko od podstatného dění. S delší tratí by si měl poradit a kurz na něj už mi přijde zajímavý.

Tolik tedy k dění v našich končinách, v úvodníku jsem ale sliboval „třešničku na dortu“, a tou je tip na Epsom Derby. To prozatím vypadá stejně vyrovnané jako to naše, takže jsem (jako obvykle) šel po něčem hodnotnějším.

Epsom 4. 6., 17:30, Harzand @ 12:1 V/M (bet 365), 1 bod

Na start anglického vrcholu sezóny pro tříleté koně se sejde šestnáctka soupeřů a tamní Epsom Derby je oproti minulým létům hodně otevřené. Výrazný favorit chybí, z toho, co jsem viděl v trialech, se mi ale nejvíc líbil asi US Army Ranger (6:1). Ten zvítězil v Chester Vase, ovšem to je specifický dostih a těžko z toho dělat nějaké závěry. Chester je hodně točivá dráha, která nemusí sednout úplně každému a taky konkurence v této předzkoušce nebyla kdovíjaká. Každopádně je jedničkou irského šampiona trenérů Aidana O´Briena, což se ale jistě projevuje i na kurzu. Co se týče tohoto dostihu, tam ho trochu potrápil i jeho vodič Pourt Douglas (17:1). Syn německé Walzerkönigin ukázal bojovného ducha, u něho mě ale trochu ruší to, že opět ponese stínidla. Ta totiž většinou zrychlují, což mi u tohoto koně nepřijde úplně na místě.  

Co se týče další anglického trialu, Dantes Stakes, tam zvítězil Wings of Desire (6:1). Ten se vyvezl z konce pole, když v závěru udolal jiného O´Brienova svěřence, Deauville (11:1). Ten měl ale hodně těžký průběh dostihu, když z venkovního boxu musel jít razantně na pozici a moc klidu si neužil. Nedivil bych se tedy tomu, kdyby se pořadí těchto dvou tentokrát obrátilo.

Oblíbený je i francouzský host Cloth of Stars (8:1), tomu ale na místní dráze s velkým převýšením moc nevěřím. Navíc, stav dráhy je po deštích hlášen jako „good to soft (soft in places)“, takže tady by to mělo být víc o síle, než o rychlosti. Své příznivce má i Ulysses (9:1), lehký vítěz „maiden“ dostihu v Newbury. Má sice velmi dobrý vytrvalecký původ, ale i on mi přijde spíš jako lehčí a rychlejší kůň.

Možná jsem někoho přehlédl, ale mojí volbou je tady vítěz z irského Leopardstownu, Harzand. Tam se šlo sice jen na dvou kilometrech, zato ale dokonce na těžké půdě. Přesto si se svými soupeři dokázal poradit celkem snadno, když bylo vidět, že se rozcházel až v závěrečných metrech. Myslím, že tahle zkušenost by se mu mohla na kopcovité dráze v Epsomu hodit. Navíc, v jeho původu je i dost vytrvalosti, takže těch 400 metrů navíc by pro něj nemělo být problém.

Když to tedy shrnu, US Army Ranger je takovou „jistotou“, obzvlášť, když jeho trenér posílá do dostihu i nějaké vodiče. Zas ale kurz na něj není na to, co zatím předvedl, nic extra.  Harzand je sice nenápadnější, zítřejší podmínky by mu ale mohly hrát do karet.

O víkendu, ať v Pardubicích, Chuchli, Bratislavě nebo Epsomu hodně štěstí!