Whaler: Zazou jde na lázeňskou rozcvičku

Momentální tropy k nějakým aktivitám moc nevybízejí, jedno jestli fyzickým či duševním. Vzpomínám, jak jsem trpěl, když jsem v takových teplotách jezdil dostihy, a ani psaní tipů, když vám v hlavě klokotá mozek, není zrovna povznášející činnost.

Proto jsem se tentokrát rozhodl příliš se u toho nepotit, když jeden tip mi padl hned do oka. Nejdřív ale k minulému dění. Mikeshovi se sice v Hoppegartenu příliš nevedlo, jeho výsledek ale vypadá na papíře hůř, než tomu ve skutečnosti bylo. Bohužel se nevydařila vymyšlená taktika a „kocour“ měl příliš dlouho před sebou volný prostor. Žokeji se ho povedlo schovat až v okamžiku, kdy se dostih začal rozjíždět. Přílišná aktivita v úvodu dostihu ho pak stála moc sil, které mu v závěru do místního kopce chyběly. Přesto si myslím, že to nebylo špatné představení a Mikesh ukázal, že tamní listed konkurence není nad jeho síly. Samozřejmě musí vše klapnout na milimetry, což se tentokrát nestalo, to už ale k dostihům patří.

To v Lysé měl „můj“ Conan Roy krásný průběh, na skocích nad soupeři získával půdu, ani jemu to ale nestačilo. Ještě při vbíhání do posledního oblouku jsem si dokázal představit jeho prohru jen v případě pádu na závěrečné proutěnce. Právě tu ale překonal Adiutant ve větším švunku, získal nepatrný náskok, který už na krátké rovince nebylo možné zlikvidovat. I tak ale zůstává „Conan“ v mých očích perspektivním koněm na překážky a určitě ho budu dál sledovat.

Z dění minulého víkendu stojí jistě za zmínku i Oaks ve Wroclavi, které jsem sledoval na streamu. Po předlouhém čekání na zavedení klisen do startovacích boxů, které trvalo téměř 45 minut, a kdy jsem stačil provést základní domácí práce, se soupeřky konečně vydaly na trať. Z opakovaného záznamu je patrné, že české vyslankyni Inés se startovní box otevřel očividně dříve, než ostatním. Pomocný startér sice v první chvíli zvedl opět nahoru a zdálo se, že s ním začne mávat, vzápětí s ním ale rezolutně škubl opět k zemi. Asi ta představa, že v tamním parnu bude postávat před boxy další hodinu, byla silnější. Z tohoto pohledu se mu ani nedivím a i vzhledem ke klisnám to bylo asi humánní rozhodnutí. Možná kdyby se vše opakovalo, měly by některé „účastnice zájezdu“ problém vůbec do cíle docválat. Každopádně, když jsem toto sledoval, byl jsem rád, jaké u nás máme týmy zavaděčů před startovními boxy (samozřejmě včetně startéra), za což jim tímto děkuji.

Takže to takové shrnutí věcí minulého týdne a teď již k těm budoucím. Ve Slušovicích startuje jeden z mých nedávných překážkových objevů Mustamir (2,5:1), bohužel se ale jedná o rovinový dostih. I když si myslím, že jeho rovinová třída by tady mohla stačit, počkám si raději na jeho další skokanské představení. Ve Varech je na programu pár vyrovnaných handicapů a také dva dostihy pro dvouleté. Těžko říci, v kterém z dostihů pro nadcházející generaci se sešly zajímavější původy. Jak hlavní dostih, Cena Masise, tak i mílový dostih mají na soupiskách řadu zajímavých původů. Bohužel ale, většinu z účastníků jsem ještě na vlastní oči neměl šanci vidět, což je u mě při sázení na dvouleté zásadní. Doufám, že se mi tato šance dřív nebo později naskytne, pro tentokrát ale tyto dostihy vynechám. Budu se věnovat Lázeňské míli, byť se jedná „jen“ o II. kategorii, kde si myslím, že ty uvozovky jsou opravdu na místě.

KV 16. 8., 16:00, Zazou @ 2,2:1 V (betino), 3 body

Protože tady je favorit mojí volbou, představím nejdříve největšího soupeře. Tím by měl být Tamarind Cove (2,8:1), třetí z Derby. Pravda, dokázal už se prosadit i na mílové distanci, když ve Velké jarní byl druhý, naposledy v Bratislavskej míli třetí. Pro mě je ale spíš vytrvalcem, když jeho úspěchy na kratších trati přisuzuji hlavně jeho vysoké třídě. Věřil bych mu i tady, když karlovarská dráha by jeho dlouhému finiši měla svědčit o dost víc, než ta bratislavská s krátkou rovinkou. To by ale nesměl být na startu právě Zazou.

To byla skutečná světová extratřída na tratích od míle do dvou kilometrů. Těžko říct, co z jeho kariéry vypíchnout, z posledních let asi jeho páté místo z Dubai World Cup, jemuž předcházela porážka hvězdného Cirrus des Aiglese. Samozřejmě je třeba říct, že od roku 2012 už toho hodně uplynulo, a i když už to není, co to bývalo, ani jeho loňské výsledky nebyly zas tak špatné. V Německu se zúčastnil několika dostihů na úrovni listed – Gr. 3, kdy vrcholem bylo třetí místo na prestižním mítinku v Baden – baden. V ostatních startech sice na dotaci nedosáhl, ale ani v nich nebyl příliš vzdálen podstatnému dění a nějak si nedokážu představit někoho z našich koní, kteří by byli schopni na podobný výsledek dosáhnout (snad kromě Chardonney Tcheque). Jistým otazníkem je jeho aktuální forma, když v letošní sezóně se postaví na start poprvé. Z minulosti je ale třeba vidět, že ostatní „big guns“ trenéra Šavujeva, které se objevily po delší pauze, absolvovaly většinou vítězný comeback (např. Dux Schollar, Limario nebo z letoška Dashing Home). Je jasné, že trenér dobře ví, kdy a do kterého dostihu své hvězdné svěřence vyslat.

Z ostatních má mé sympatie Blue Coralův potomek Fabrisco (6,5:1), jehož parketou by měla být právě míle, v této konkurenci mu ale moc nevěřím. Nyani Tomba (7,5:1) měl letos dost smůlu na průběhy dostihů a jeho výsledky tak úplně neodpovídají tomu, co ve skutečnosti umí. Kurz na něj ale žádná sláva není. Zajímavá může Cassie (7,5:1), ta bude pro svůj finiš  potřebovat ale svižné tempo, o kterém tady úplně přesvědčen nejsem. Jistou hodnotu může tak představovat Bukhari (10:1). Poslední dvě formy nejsou sice nijak závratné, Rakouské Derby bylo na něj ale nejspíš dlouhé a francouzský start na měkké půdě je těžké nějak hodnotit. Pokud by dokázal zopakovat běhání ze slovenské Velké jarní, kde byl třetí, může tady na podobný výsledek pomýšlet.

Když to tedy shrnu, tady by se mělo jednat hlavně o souboj dvou největších favoritů. Pokud bude Zazou dostatečně fit, neměl by mít problém se prosadit. Bookmaker vidí šance těchto dvou koní přibližně 60:40 pro Šavujevova svěřence, já je vidím o dost lepší. V lázních hodně štěstí!