Whaler: Zůstane slovenská „modrá stuha“ doma?

Období klidu na naší scéně trvá, a protože nemám dost odvahy na to, abych se pouštěl do tipování dostihů ve Slušovicích či Mimoni, podívám se tentokrát k našim sousedům. V Bratislavě je v neděli na programu slovenské Derby, které je jako ostatní letošní edice tohoto dostihu hodně otevřené.

O tom už jsem se ostatně zmiňoval v této rubrice před týdnem, když jsem psal o německém Derby. To bratislavské si nemůžu nechat ujít, i když jsem značnou část minulého týdne trávil na jihu Čech, bez internetu a jiných civilizačních vymožeností. Situaci trochu usnadňuje to, že většina startujících je známá buď z české analogie nebo z bratislavských trialů.

Betino na toto odpoledne vypsalo i kurzy, což je sice chvályhodné, nicméně nevím pro koho. Možnost vsadit si budou mít pouze návštěvníci víkendových dostihů ve Slušovicích či Mimoni, přičemž pochybuji, že by cestu na tato závodiště vážil někdo jen proto, že by si chtěl vsadit na slovenský vrchol sezóny. Kurzy jsou dost „opatrné“, jako jisté vodítko v dané situaci ale poslouží. Já jsem si z nedělního odpoledne kromě hlavního dostihu vybral i mílovou zkoušku. Nechám na každém, jak s tím naloží, třeba někdo pojede i do Bratislavy…

Začnu tedy s Derby, a jestliže jsem posledně uvedl nějaké zajímavosti ohledně tohoto dostihu u nás, zmíním i jednu tamní. Nějaké tři týdny po našem vrcholu pro tříleté, je Bratislava oblíbeným cílem českých týmů. Díky vstřícné politice tamního „Závodiska“ se tam často ukazují i hosté z Německa, takže pro slovenské stáje není snadným úkolem se k domácí „modré stuze“ dostat. Čas letí, ale i tak je zajímavým údajem, že posledním slovenským vítězem tohoto dostihu je z roku 2010 Innovator. Ten byl za posledních šestnáct teprve druhým koněm z domácích stájí, kterému se podařilo vklínit se na listinu vítězů, když společníka mu za tuto předlouhou dobu dělá jen Teddy Ready.

Letos si myslím, že by mohla po hlavním dostihu opět zaznít slovenská hymna, i když mezi favority budou patřit vyslanci jiných zemí. Největší šance v 24. Slovenském derby přisuzuje Betino trojici našich koní, když nejnižší kurz vlastní tak jako v českém Derby, Timekeeper (3:1). Ten měl ve čtvrteční Chuchli trochu smolný průběh, když asi u distance se dostal do situace, kdy neměl prostor k útoku. Na vítězství by i bez toho dosáhl těžko, jistě bylo ale v jeho silách lepší, než konečné deváté místo. V neděli v Bratislavě se dá asi očekávat změna taktiky, protože na tamní dráze útočit z konce pole nepřináší ovoce. Proto by mu nemělo vadit ani nejvyšší startovní číslo, protože aspoň bude mít po startu dostatek místa ne to, dojít si pro pozici. Je to ale také poměrně velký kůň, takže bude záležet i na tom, jak se na menší bratislavskou dráhu „vleze“.

Za ním v kurzové nabídce následují Albe Back a Grace of Gracie (oba 4:1). Prvně jmenovaný je lehkým vítězem Starohájského kritéria, když tenkrát na hluboké dráze přejel soupeře bez většího vypětí. Následně v Praze mu byla osudná jeho chtivost a poté, co žokeje odvezl na čelo pole, mu záhy došly síly. Místní točivá dráha s krátkou cílovou rovinou mu bude jistě sedět lépe a žokej Chaloupka bude mít nejspíš za hlavní úkol ho schovat za hradbu soupeřů. Startovní box č. 1 je pro to ideální, otázkou je, co to přinese. Albe Back byl i v předešlých startech hodně temperamentní, takže se i v závětří může „upulovat“.

Pokud bych se tedy měl k někomu z favorizované trojice přiklonit, byl by to asi Grace of Gracie. Ten byl sice Holčákovým svěřencem v trialu poražen, tenkrát ale kvůli tréninkovému manku vstupoval do sezóny. V Českém Derby ukázal značný progres, když páté místo od něj očekával asi málokdo. Je možné, že ještě nenarazil na svůj strop a s bratislavskou dráhou už má svoje zkušenosti. I typově mi sem sedí víc, než do Chuchle, a tak jediné, co mě odrazuje od sázky na něj, je to, že kurz na něj vidím jako „fair“.

Na zaváhání někoho z předešlé trojice budou čekat další a jako prvního musím zmínit německého hosta, Grants Pass (6,5:1). Ten má zatím na kontě tři starty, přičemž nejpovedenější byl asi ten první. Tenkrát v Mnichově dokončil čtvrtý v dostihu, ve kterém zvítězil účastník německého Derby, Noble House (v Hamburku minulý týden čtrnáctý). Pokud by tedy svěřenec trenéra Wöhlera dokázal na debut navázat, byl by tady jistě zajímavým koněm. To se mu ale nepodařilo, když ve švýcarském Derby neukázal vůbec nic. Navíc se začínají šířit zprávy, že do Bratislavy ani nedorazí. Pokud by tedy došlo k jeho škrtu, má to pro sázkaře ten dopad, že kurzy na koně nad ním budou sníženy.

Z účastníků Starohájského kritéria mi přijde nejzajímavější Royal Gino (6,5:1). Ten totiž tehdy ukázal jistou koncovku, kterou by se mu na delší trati mohla hodit. O tom, že na zdejší dráze útočit zezadu ideální není, už jsem se ale zmínil. Global Gentl (8,5:1) tehdy dostih odvodil, přesto jeho výkon nebyl špatný. Pokud by tentokrát nebyla dráha tak hluboká, mohl by i s podobnou taktikou na nějakou dotaci pomýšlet. Stejný kurz má i dvojice Portorikos a Darijal, ovšem u nich musím říct, že mě zatím nijak neoslovili. Celkově, co se týče hlavního slovenského trialu mám trochu smíšené pocity. Doufám, že „bratia“ prominou, ale zdá se mi, že moc velká kvalita tenkrát na startu nebyla. Možná, že se pletu, možná, že to bylo ovlivněno extrémními podmínkami, za jakých se uskutečnil, nechám se překvapit.

Z českých reprezentantů nesmím vynechat vítěze Michalova memoriálu, Montjeu Third (13:1). Ten sice od té doby nic oslnivého nepředvedl, v českém Derby měl ale špatné číslo a taktéž se v cílové rovině připletl do jedné z četných kolizí. Trenér mu stále věří, a i když já mám své pochybnosti, kurz na něj mi přijde už trochu vysoký.

Pokud bych si ale měl vsadit, volil bych tady domácího Fantastic Lacy (8,5:1). Ten se těch opravdu velkých zkoušek zatím nezúčastnil, což ale v této části sezóny nemusí být vůbec na škodu. Mě zaujal zejména při svém lehkém triumfu v polovině květně. Tehdy na dvoukilometrové trati bez většího úsilí porazil o pět délek „jakéhosi“ Albe Back. Jeho žokej Línek tehdy ani nesáhl po bičíku, a tak není divu, že k příštímu startu šla tato dvojice v rolích favoritů. Koncem června měli ale špatné startovní číslo, a protože dostih se odehrával hlavně v první polovině ve vlažnějším tempu, v zhuštěném poli naběhali hodně délek navíc. Fantastic Lacy mi přijde jako kůň s krátkým úderným finišem, těmto typům ale většinou nedělá moc dobře, když mají skoro celý průběh před sebou otevřený prostor. Také se tenkrát v cílové rovině nedělo nic závratného. Já bych toto běhání nepovažoval za nějaké zklamání, menší smůlu si ale tento kůň vybral už při losování startovních čísel. I v neděli bude odskakovat na vnější straně dráhy, myslím ale, že Derby by mělo být svižnější, a když se pole roztáhne, nějaká ta skulina v poli by se najít měla.

No a když jsem v úvodu zmiňoval domácí specifika tohoto dostihu, musím zmínit ještě jedno. Jaroslav Línek už zvítězil čtyřikrát v maďarském Derby, titul z toho slovenského mu ale stále uniká. Jistě je to dané i množstvím nájezdníků, kteří do Bratislavy každoročně míří, letos si ale myslím, že by to mohl prolomit. Přípravu tohoto koně má pod dohledem, takže pokud by se to podařilo právě v jeho sedle, tak by to bylo něco „Fantastic“.

Tolik tedy k hlavnímu dostihu, ale protože předcházející Bratislavská míla je skvěle obsazená, musím ztratit nějaké to slovo i o ní. Jako favorita tady ustanovilo Betino mezinárodně prověřeného Tamarind Cove (2:1). Ten byl vloni v našem Derby nedaleko třetí, pak ale přešel na mílové tratě. I když už na nich zaznamenal úspěchy, je vidět, že jeho parketa to úplně není. Většinou bývá od startu razantně podporován svým žokejem, aby v cílové rovině přišel úderným finišem. Já myslím, že s touto taktikou ho na místní dráze (kdy se startuje těsně před obloukem) nečeká nic snadného, a v tak malém kurzu bych si ho určitě nevsadil.

Obzvlášť, když konkurence je velmi silná. Arif (3,5:1) před svým posledním startem nebyl pro české turfmany příliš čitelný, dokázal ale porazit jednoho z nejkvalitnějších českých mílařů všech dob, Chardonney Tcheque. Nutno ještě dodat, že žokej Janáček tehdy ztratil na začátku roviny bičík, takže Arifa pobízel jen brýlemi. Ovšem i svěřenec trenéra Šavujeva šel tehdy spíše z konce pole, takže je otázkou, jak se popasuje s bratislavskými specifiky.

Třetím v řadě je už téměř veterán Shamalgan (4:1). Ten se na dráhu vrátil po působení v chovu v Maškově memoriálu, kde ale spíš zklamal čtvrtým místem. O tom, že nad ním ale ani v devíti letech nelze lámat hůl svědčí jeho poslední představení z francouzského Compiegne. Za páté místo si vysloužil poměrně vysoký rating 41 a tehdy porazil i Arifa.

Protože ale mi kurz na něj přijde jako odpovídající, podíval jsem se ještě ve zbytku pole. Trochu přehlížený bookmakerem mi přijde Sign of the Zodiac (10:1). U něj je těžké se bavit o nějakém distančním optimu, protože tratě dost mění. O jeho kvalitách ale svědčí druhé místo z nedávného chuchelského sprintu. Já myslím, že míle by mu měla být bližší, jenže také na mě dělá dojem, že pražská dráha mu sedí víc než ta bratislavská. Box č. 11 není také velkým plusem, každopádně ale „do dálky“ bych mu věřil.

Pokud se mám ale bavit o možné vítězné variantě, zkusil bych opětovně domácího koně. Culdaff (10:1) byl vloni u trenéra Figgeho v Mnichově, teď už ho ale má v péči František Drozda. Pod jeho vedením zaznamenal dvě vítězství a dvě umístění v ceněných bratislavských sprintech (název jednoho z nich nedokážu vyslovit, ten poslední byl Zlatý bičík). Mě ale tento kůň jako „echt“ sprinter nepřipadá, což je vidět i na jeho projevu. Většinou po startu mu chvíli trvá než přijde na nohy, což ale při pohledu na jeho loňské výkony není takovým divem. V Německu i ve Francii běhal převážně mílové dostihy, přičemž v obou dvou krajinách dosáhl slušných handicapových ohodnocení. Objektivně vzato, na nejlepší mu tady trocha třídy schází, zase ale má s místní dráhou zkušenosti a ze všech výše zmíněných mi sem pasuje nejlíp.

Naložte tedy s těmito informacemi, jak uznáte za vhodné, o víkendu, ať v Bratislavě, či v Mimoni nebo někde na pláži, hodně štěstí!