Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: „Cigán o berlích“ a ti druzí…

Ferdinand Minařík: „Cigán o berlích“ a ti druzí…

Den „D“ je tady, svátek českých překážkových dostihů aneb Velká pardubická, může začít. Sázková nabídka je bohatá, já jsem si kromě vrcholu dne vybral tipy i v rámcovém programu.

Pardubice 13. 10. 12:10, Playmonka – vítěz/1-5 @ 27/3,85:1 (tipsport), 1+1 bod

Druhým bodem svátečního programu je dostih vyhrazený klisnám, Cena Laty Brandisové, na 4200 m. Na startu by mělo být 10 klisen a jedná se o jeden z mála početněji obsazených dostihů mítinku.

Pole klisen je poměrně vyrovnané, což dokládají kurzy. Favoritkou je zde Sinndarka (4:1), která se v letošní sezóně ukázala na startu jen jednou. Po výborném pátém místě v Úvodní cross country Koroka začátkem května se na dráze neukázala.

V sázkové nabídce jí následuje šestice klisen s téměř identickými kurzy. Caline de Juilley (6:1) jistě má své kvality, ovšem v posledních čtyřech startech se dostala do cíle jen jednou (byť naposledy měla smůlu když uklouzla). Stejný kurz mají stálice scény, Waikita a Silk. Prvně jmenovaná obhajuje třetí místo, ta druhá se zas ukázala v celkem slušném světle naposledy v Mostě, když poprvé zkusila blinkers.

Naopak novým jménem na scéně je druhá z trialu na tento dostih, Alegoria (7:1). Ta podává celou sezónu vyrovnané výkony a distance by jí měla sednout. To Rideri Cross (6,5:1) a Dajuka (7:1) už s ní můžou mít problém. Poslední dvojice by asi měla mít trochu vyšší kurzy, jinak bych to ale viděl vypsané celkem ok.

Já to tu zkusím s jinou klisnou, která tu vstoupí do neprobádaných vod. Playmonka má výborný překážkový původ, zatím to ale příliš nepotvrzuje. Třeba v červnu tu byla daleko za některými z dnešních soupeřek, ovšem to bylo na dvou mílích.

Na těch kratších distancích to byl další negativní start, takže v září jí její tým poslal na delší trať. Ve Slušovicích patřila mezi největší outsidery, přesto jí vítězství uniklo jen o krk. Nad její síly byl Tripolis, což je velmi zkušený i kvalitní kůň na dostihy po trávě.

Teď se tedy Playmonka vrací na pardubický kros, s kterým už má také dost zkušeností. Pořád je jí jen šest let, takže může jít ještě nahoru a třeba se i zařadit mezi špičku našich klisen. Dráha vypadala včera dobře, oranice asi bude hlubší, vypadá ale jako silná kobyla, která by s tím neměla mít problém. Podle mě je v této sestavě moc přehlížená a měla by aspoň na to páté místo stačit. Pokud by Playmonka zvítězila, určitě by to nebylo takové překvapení, jak naznačuje její kurz @ 25.

Pardubice 13. 10. 12:50, Nevado 1-4 @ 3,5:1 (fortuna), 1 bod

O něco přehledněji vypadá situace v dostihu pro čtyřleté, Ceně ČASCH, na 4200 metrů. Na startu by mělo být 11 koní a o vítězství by si to nejspíš měla rozdat dvojice Cosmic Magic a Kominik (oba 2,5:1).

Klisna v přípravném dostihu lehce zvítězila, ovšem minula (nebo spíš byla vytlačena) točný bod, takže musela přijít diskvalifikace. „Kominík“ absolvoval první start v sezóně a rovněž i debut na pardubickém krosu, přičemž bylo vidět, že si jde hlavně osahat kurz. Teď je tedy těžké se mezi nimi rozhodovat.

Co se týká potencionálních soupeřů, tak Laverno (8,5:1) půjde na start po větší pauze a Ronaldo King (10:1) si vyzkouší poprvé takto dlouhou distanci. Forever Dry (12:1) byl v přípravném dostihu třetí, ale bylo vidět, že v konci už moc sil neměl.

Tehdy ho závěrem předstihl právě Nevado. Cílem proběhl jako druhý a po diskvalifikaci vítězky získal na „zeleném stole“ triumf. To ovšem nijak nesnižuje jeho výkon. Jednalo se o jeho druhý životní start nad překážkami a debut v Pardubicích, rovněž šel po delší pauze.

Já myslím, že pokud na tento výkon naváže, měl by se tu alespoň na „bednu“ dostat. Nevado vypadá jako správný hunter, takže delší distanci by měl uvítat. Pro mě je trochu záhadou, proč má o polovinu vyšší kurz než Forever Dry, kterého naposledy v pohodě porazil. Podle mě tady by se mu to mělo podařit znovu, takže kurz do čtvrtého místa @ 3,5 beru.

Pardubice 13. 10. 16:40, Mahony – vítěz/1-5 @ 40/5:1 (tipsport), 1+1 bod

O Velké pardubické toho už bylo hodně napsáno, takže budu stručný. Na našich stránkách je rozbor, víc než půl hodiny trvající video, také už jsou zde nějaké tipy. Asi jako většina ostatních se shoduji v tom, že favoritem je obhájce Tzigane du Berlais (4,85:1). Zajímavé je, že kurz na něj jde stále nahoru, dokonce u betka už je @ 6.

I když já na statistické tipy až tak nedám, tak mě zaujal rozbor Jardy Fabrise, z kterého vyplývá, že v posledních 10 ročnících zvítězil buď obhájce nebo debutant dostihu. Obhájce tedy vsazeného máme, teď jde o to, najít toho správného debutanta.

Rathlin Rose a Beau Rochelais (oba 27:1) absolvují rovněž premiéru na pardubickém krosu, což má vždy svá rizika. Mazhilis (12:1) už je poměrně prověřeným koněm a podobným typem je i Sztorm (15:1). Dulcar de Sivola (150:1), Chicname de Cotte (75:1), Krocoleon (120:1) a Tiep d´Est (300:1) nejspíš nemají potřebnou třídu a můžou mít i problém s distancí.

Kromě mého tipu zbývá tedy trojice Player (15:1), Talent (8:1) a Teophilos (6:1). Ti jistě potřebnou třídu mají, s distancí by si taky měli poradit, akorát kurzy na ně nejsou z mého pohledu nic extra.

Selektivní metodou zbývá tedy jediné jméno, které by mohlo ohrozit obhájce a tím je Mahony. Ten už vloni dokázal při tomto mítinku zvítězit v Ceně Labe, což je vždy dobrá vizitka do budoucna. Tehdy za sebe odkázal Playera.

Co se týká jeho letošních výsledků, tak ty také nejsou špatné. V Úvodní cross country Koroka byl současně druhý se Strettonem (momentálně 15:1). V II. a III. kvalifikace dokončil na 5. a 6. místě, což sice nevypadá na první pohled nijak úchvatně, ovšem cílem tu je hlavně se kvalifikovat. To se mu povedlo, naposledy ho jistě lepší umístění stála chyba na „angličáku“.

Nejen statisticky, ale i z pohledu letošních předvedených forem mi tu tak Mahony přijde jako nejvíc přehlížený kůň. Navíc je známé, že svěřenci trenéra Popelky jdou v podzimní části sezóny nahoru. V sedle švédský žokej Niklas Lovén už to v Pardubicích dobře zná a dobré je určitě to, že s koníkem už se seznámil. Tady mi pasuje téměř vše, takže za tento kurz musím zkusit. Všem účastníkům „Velké“ hodně štěstí!

statistika tipů: tipů 186 – vklady 286,5 – výběry 319,63 – roi 1,11