Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Gold Cup aneb pohádka o dvou „F“

Ferdinand Minařík: Gold Cup aneb pohádka o dvou „F“

Je 19. března, dnes je v Cheltenhamu Gold Cup. Venku sněží a v noci byl frost. Tak si říkám, jestli to není nějaké znamení.

Cheltenham 19. 3. 16:05, Frodon – vítěz/1-3 @ 17/4:1 (tipsport), 1+1 bod

Kolega Ondra Blahník už o tomto dostihu napsal obsáhlou analýzu, takže já to nebudu dál nějak rozpitvávat.

Takže letošní Gold Cup na 5300 metrů bude mít na startu 12 steeplerů a favoritem je Al Boum Photo (3,35:1), který sahá po třetím zářezu. Jde svojí tradiční cestou, nicméně i fakt, že vloni to měl o fous naznačuje, že kurz na něj žádnou hodnotu nemá.

Co se týká dalších, tak tam se trh vyvíjí poměrně zajímavě. Po včerejšku, kdy se běhalo na velmi rychlé dráze, šel dolů A Plus Tard (4,5:1). nicméně teď zas míří pomalu nahoru. Já mu, stejně jako Ondra, na této distanci moc nevěřím, sice zvítězil o vánocích v Leopardstownu, tehdy překvapivě blízko třetí Melon to následně nepotvrdil.

V nabídce následuje Champ (6:1), který se v aktuální sezóně objevil na dráze jen jednou. Je pravda že ve dvoumílovém dostihu zaujal druhým místem, přesto z pohledu kurzu vypadá asi jako nejriskantnější sázka dostihu.

Největší sešup na trhu zaznamenal Minella Indo (9,5:1), druhý z loňské RSA Chase za Champem. Ten tehdy sváděl dlouhý souboj s Allaho, a když ho udolal, tak přiletěl závěrem právě Champ. Takže se ani nedivím, že jejich kurzy se začínají přibližovat.

Mým dlouhodobým tipem na tento dostih byl Santini (12:1) i proto, že se spekulovalo o nasazení blinkersu. Dnes tedy bude mít visor (což je něco podobné), což by ho mělo trochu nakopnout. On měl letos celkem smůlu, když vymetl ta pro něj nejméně vhodná závodiště, jenže dnes jde proti němu zas půda. Je to dost narostlý kůň a rychlá dráha oproti včerejšku ještě vyschla.

Nejspíš jí neocení ani Native River (12:1), ale už na ní dokázal vloni zaběhnout v Newbury a i jeho kurz jde dolů. Přece jen je to už ale starší pán, tak nevím, jestli dokáže po startu chytit správný rytmus. S půdou může mít problém i Royale Pagaille (13:1). Poslední dva triumfy získal v handicapech na měkčí dráze, a i když v Haydocku na „heavy“ zvítězil s velkým náskokem, jeho soupeři byli tehdy spíš veteráni.

Já si tedy vybral koníka, kterému by dnešní podmínky měly sednout ideálně. Frodon už dokázal v Cheltenhamu zvítězit šestkrát, a i když začínal na kratších tratích, dokázal v pohodě přejít i na tři míle. O vánocích zvítězil v King George Chase v Kemptonu, když tam mu soupeři překvapivě dali hodně klidu na špici.

To je často zmiňováno v analýzách k tomuto dostihu, že tady se ho pravděpodobně nedočká. To je možné, ovšem když začínal v handicapech, tak tam si s nějakou společností na čele musel taky poradit. Co se týká jeho listopadového výpadku v Aintree, tak tam to byl téměř „bumper“. Pro výborného skokana dostih bez překážek není, takže tam bych si z toho hlavu nedělal.

Je pravda, že dnes to bude nejdelší distance, na které Frodon zatím šel. Na rychlé půdě by si ale s tím furlongem a půl navíc měl poradit, v sedle bude mít samozřejmě Bryony Frost, a asi těžko hledat sehranější dvojici. Prostě pro tyto dva mi tu hraje víc věcí a jejich šance vidím o dost lepší, než naznačuje kurz @ 17. Each way musím zkusit, myslím, že kdyby proběhli cílem vítězně, bylo by to něco jako pohádka. Hodně štěstí!

statistika tipů: tipů 257 - vklady 346,5 – výběry 465,96 – roi 1,15