Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Min jde na hattrick

Ferdinand Minařík: Min jde na hattrick

Dnes začíná v Leopardstownu dvoudenní Dublin Racing Festival, kde jsou na programu hned čtyři Grade 1 dostihy a všechny má tipáč v nabídce. Má i Sandown, kde jsem ale nic nevybral, takže dnes zůstanu jen v Irsku.

Leopardstown 1. 2. 14:25, Min – vítěz @ 3,5:1 (tipsport), 1 bod

Úvodní proutěnky pro nováčky na tři míle jsem vynechal a začnu s prvním dostihem, kde se utkají „těžké váhy“. Tím je Dublin Chase na 3300 metrů.

Dnešní den je ve znamení odvet za vánoční dostihy, což je i tento případ. Po vánocích se na místní dráze a stejné distanci utkala dvojice Chacun pour Soui (2,45:1) a A Plus Tard (4:1), když prvně jmenovaný Mullinsův svěřenec šel na start v roli ještě většího favorita. Jeho sok už byl ale rozběhaný, rovněž mu pasovala měkčí dráha, když o trochu delší distance je pro něj asi ještě lepší. Nakonec měl v cíli náskok téměř 4 délek, což bylo poměrně překvapivé. Dnes je ale dráha rychlejší („yielding“), což nahrává k otočení poměru sil.

Mullins bude mít v dostihu silné zastoupení, když na start posílá i na těžkých skocích neporaženého Cilaos Emery (6,5:1). Ten se ale zatím potkal se slabší konkurencí. Loňský vítěz Arkle z Cheltenhamu Duc des Genievres (30:1) má opravdu monstrózní kurz, ovšem jeho formy z aktuální sezóny napovídají, že je celkem oprávněný.

Já si tady vybral jiného z „Mullins Army“, jímž je Min. Ten zvítězil v obou dosud konaných edicích tohoto dostihu, z čehož je vidět, že v Leopardstownu mu to pasuje. Z okruhu favoritů je nejvíc ostřílený, mezi elitou už se pohybuje dlouho. V Cheltenhamu byl v Champion Chase dvakrát druhý za Altiorem, i když vloni v tomto dostihu trochu zklamal, chuť si pak spravil v Aintree. Na závěr sezóny sice prohrál v Punchestownu s Un de Sceaux, což určitě není žádná ostuda, obzvlášť přihlédne-li se k náročnému jaru.

Co se týká kurzu, tak tam se jistě promítá to, že Min už je prověřený, zatímco „Chacun“ měl tříletou pauzu, takže se očekává ještě nějaký ten progres. Také porazil v dubnu Defi du Seuil, ovšem tam se právě mohlo projevit to, že byl na závěr sezóny pošetřený. Já bych viděl šance dua Richieho Ricce v podstatě vyrovnané, takže kurz @ 3,5 na musím brát.

Leopardstown 1. 2. 15:00, Cash Back – vítěz @ 6,5:1 (tipsport), 1 bod

O půl hodiny později půjdou na stejné trati na start nováčci. I tady se jedná o odvetu za vánoční dostihy, když podle trhu by pořadí Notebook (2,75:1) a Fakir D´oudaries (3,5:1) mělo zůstat stejné. Zajímavé je, že na ostrovech jde kurz na "Noťase" poměrně výrazně nahoru, což je nejspíš dané tím, že dráha není tak měkká, jak se očekávalo.

I tady si tedy vyberu jednoho z řad „Mullins Army“, která sice zůstala o vánocích za očekáváním, ovšem s blížícím se Cheltenhamem se dá očekávat nárůst formy. Irský mág posílá na start čtveřici koní, o zaskočení favoritů by se měli pokusit tři.

Známějšími jmény jsou určitě Melon a Bapaume (oba 7:1). Na ostrovech jde druhý jmenovaný nahoru, což se dá celkem pochopit, protože na proutěnkách dosáhl největších úspěchů na třech mílích. „Meloun“ by měl být na této trati lepší, když dvakrát byl druhý v Champion Hurdle. Na těžkých skocích mají oba na kontě dva starty, přičemž asi v lepším světle se uvedl právě „Meloun“. V listopadu sice nestačil na „Fakíra“, o vánocích tu ale zvítězil celkem jistě. Sice si neodpustil pár chybiček, na triumf to ale stačilo.

Otázkou je, jestli to bude stačit na vítězství tady. Mě zaujal třetí z Mullinsova šancového tria, Cash Back. Ten na rozdíl od zmiňovaných dvou na hirdách nijak nezářil. Zato na chase má zatím na kontě dva snadné triumfy, kterých dosáhl na závodištích Navan a Naas.

Je pravda, že to nebylo proti nijak velké konkurenci, spíš mě zaujal jeho styl. Jako správný překážkový „sprinter“ za to vzal a stylem start – cíl nedal nikomu šanci. Podobná taktika by mohla být úspěšná i tady. Tento dostih určitě neberu jako match dvou koní, jak by mohla napovídat nabídka. Podle mě Cash Back může favority zaskočit, fair kurz bych viděl alespoň o bod níž.

Leopardstown 1. 2. 16:10, Darver Star 1-4 @ 3,5:1 (tipsport), 1 bod

Posledním z vrcholů dnešního dne je Irish Champion Hurdle. Tady už to na match vypadá a se sázkovou nabídkou co se týká vítězných šancí lze asi souhlasit.

Dosud neporažená Honeysuckle (2,3:1) to jde zkusit na dvě míle mezi elitu, když dosud preferovala spíš delší tratě. Klisna jistě výborná, ovšem Sharjah (2,5:1) je specialistou na místní dvě míle, což potvrdil o vánocích.

Vítězné tipy nechám stranou, rozhodovat se mezi těmito dvěmi se mi nechce. Za nimi už to vypadá zajímavěji, když největší šance na „bronz“ si může dělat asi Petit Muchoir (13:1). Ten tu byl o vánocích druhý za Sharjahem a místní dráha hraje do karet jeho ofenzivní taktice. Zas ale kurz na 1-3 je @ 2, což je celkem odpovídající.

Celkově za dvojicí favoritů je to poměrně otevřené. Supasundae (16:1) už má svůj věk a sezónu teprve zahajuje. Aramon (25:1) zatím v aktuální sezóně neukázal nic, z Anglie přijíždějící Monsieur Lecoq (20:1) byl naposledy druhý v handicapu v Ascotu s ratingem 150 (a 5 lb úlevou).

Mojí volbou tady je tedy Darver Star, což je takový „skokan roku“. Ještě vloni v dubnu byl hodnocen známkou 104, po sérii triumfů se ale dostal na současných 145. Běhal sice hlavně o trochu delší distance, kde zvítězil v listed v Limericku, že zvládne i dvě míle ale ukázal naposledy v Fairyhouse.

Tam v nováčkovské Grade 1 nestačil pouze na Eliottovo duo Envoi Allen a Abacadabras. Oba dva v dalších startech zvítězili a obzvlášť u prvně jmenovaného netřeba psát, že platí za velkou šanci pro Cheltenham.

Darver Star tady sice vstupuje mezi starší a zkušenější, přesto si myslím, že bát se jich nemusí. Když pominu favority, jsou už to taková prověřená jména. Vzhledem k tomu, že je na startu „Petit“, dostih by měl být poctivý, což by se mu mělo líbit. Šance, že se dostane alespoň k „bramboře“ je podle mě určitě lepší, než jak značí kurz @ 3,5. Hodně štěstí!

statistika tipů: tipů 211 – vklady 321,5 – výběry 383,13 – roi 1,15