Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Na Prezidenta s Lady

Ferdinand Minařík: Na Prezidenta s Lady

V Chuchli je dnes na programu tradiční 99. Cena prezidenta, druhým vrcholem je Cena běloušů. V poměrně přehledných polích jsem si tip nevybral a vydám se tak do handicapových vod.

VCH 27. 10. 12:00, Orleano – vítěz @ 8:1 (tipsport), 1 bod

Hned úvodní dostih dne, handicap III. kategorie na 2400 metrů, přivádí na start zajímavou sestavu 11 koní. Mírnou favoritkou je v letošní sezóně v životní formě běhající Wanikoro (4,5:1). Z pěti startů vytěžila dvě vítězství a třikrát se umístila. Také se ale dostala na životní maximum.

V sázkové nabídce jí následuje Daralara (5,5:1), která při svém druhém životním startu připravila šokující porážku Epauledovi. To bylo ale na třech kilometrech a tady si poprvé zkusí start z boxů.

Za touto dvojicí klisen už je to poměrně vyrovnané. Vítěznou formu v zádech má desetiletý Noble Fox (8:1) i Zamindarton (12:1). Ten tu ale narazí na výrazně těžší soupeře než naposledy v Brně. Kurz @ 8 má i Mostar, který v posledních třech startech zklamal v roli favorita, a Reine d´Argent. S tím si posledně můj tip poradil a podle váhy by to měl zvládnout znova. Každopádně z této skupiny se mi nejvíc líbí veterán „Fox“, přece jen ale už má svůj věk.

Já si ale vybral jiného koníka, který při svém posledním startu zvítězil. Při EJC mítinku Orleano své soupeře doslova „zkentroval“. Jeho tehdejší žokej de Vries ho začal vyjíždět až někde u distance, přesto měl v cíli náskok téměř tří délek.

Důležitější než vítězný náskok byl ale styl, jakým se Orleano prezentoval v průběhu dostihu. On byl vždy dost hektický a žokejové se s ním dost prali. To byl vlastně i případ jeho porážky od „Foxe“. Koncem září ho ale de Vries zaparkoval v poli naprosto bez problémů a ušetřené se mu pak hodily v závěru. Tady by mělo být tempo zaručené, když kromě Zamindartona je tu i Glavalino (10:1). Žokej Florian usiluje o šampionát, a to, že tady přidá důležitý bod bych viděl tak okolo @ 5.

VCH 27. 10. 14:30, Lady Hortenzie – vítěz/1-4 @ 20/4:1 (tipsport), 1+1 bod

Druhým dostihem, který jsem si vybral k tipování je též handicap III. kategorie, ovšem na sprinterské distanci 1200 metrů. Tady by mělo být na startu 12 koní a vypadá to hodně vyrovnaně.

Na čele sázkové nabídky je Shecanrally (5,5:1), která zvítězila koncem srpna v Mostě na delší distanci pěknou koncovkou. Tady pro ní hraje delší cílová rovina, bude ale potřebovat i trochu štěstí.

Za ní je dvojice, která se naposledy představila v trenérském dostihu při EJC. Stormico (6,5:1) tehdy překvapivě prohnal favorizovaného stájového kolegu Tropical Bonda, Echo Rules (7,5:1) už ztrácel více. Každopádně dnes by to na něj mělo být krátké.

Trinis (7,5:1) naposledy zvítězil na této distanci, bylo to ale na měkké dráze, které se dnes nejspíš nedočká. Pak jsou zde rychlíci Wobull Se Now (7,5:1) a La Vida (8,5:1). Těm by naopak měla půda hrát do karet, otázkou je, jak se na špici srovnají. Stejný kurz má i Valmont, který to má po svém zářijovém triumfu trochu těžší, nicméně vyběhl dvě celkem slušné formy.

Nějaké ty otazníky jsou téměř u každého a v těchto kurzech těžko vybírat. Co se týká skupiny koní, kteří mají vyšší kurzy, tak tam se mi celkem líbí Darina (12:1). Ta půjde ke svému teprve třetímu životnímu startu a poprvé na sprintu, nicméně její projev napovídá, že by to mohla být její disciplína.

Mojí volbou je tady ale pětiletá Lady Hortenzie. Ta má letos na kontě pouhé čtyři starty a ušetřené síly se na závěr sezóny mohou hodit. Také o ní platí, že na podzim podává nejlepší výkony. Nakonec všechny tři její životní triumfy jsou z října.

Na jaře se ukázala dvakrát, a i když to nebylo nic extra, v květnu zvládla porazit Stormica. Pak se odmlčela a vrátila se v září. Na sedmém místě neztrácela moc na nejlepší, bylo ale vidět, že něco jí ještě chybí. Jako zklamání se nedá označit ani poslední start, kde na měkké dráze útočila zvenčí, zcela bez kontaktu s polem.

Dnes se tedy vrací do sedla žokejka, která s ní už dvakrát zvítězila, má dobré startovní číslo, distance a půda by měla pasovat. Vloni byla Lady Hortenzie v tomto dostihu třetí, když v handicapu byla o 4,5 kg výše. Podle mě to tady může zvládnout znova, v kurzu @ 20 musím zkusit i to, že zvítězí. Reálně bych viděl její kurz o polovinu nižší. Hodně štěstí!

statistika tipů: tipů 191 – vklady 294,5 – výběry 329,13 – roi 1,11