Ferdinand Minařík: Na úvod v Cheltenhamu hrajte „Melody“

Ferdinand Minařík: Na úvod v Cheltenhamu hrajte „Melody“

Po delší době se dostávám k psaní tipů a tak nějak zjišťuji, proč jsem se tomu od vánoc nevěnoval. Kombinace tipáče a jeho honby za nejnižšími kurzy spolu s faktem, že jako rodič suplujete roli pedagoga a školní jídelny, dělá z psaní tipů opravdu vysoce adrenalinovou záležitost.

 

No, nechme toho, je tu Cheltenham. Kromě toho, že letos bude bez diváků, také je poznamenán nezvykle vysokým počtem škrtů. Pole většiny dostihů jsou oproti loňsku poloviční, což třeba z úvodních dvou dostihů dne dělá v podstatě nehratelnou záležitost. Já jsem si na úvodní den vybral z dostihu pro klisny a také z toho hlavního.

Cheltenham 16. 3. 16:05, Goshen – vítěz @ 5,5:1 (tipsport), 1 bod

Favoritkami hlavního dostihu, Champion Hurdle, na 2 míle přes proutěné překážky jsou klisny. Což samo o sobě je zajímavé, protože si vzpomínám, jak jsem před pár lety hrál v tomto dostihu „Aničku“ Power. Tehdy byl hlavním faktorem proti ní to, že v tomto dostihu vyhrála snad jedna klisna za 80 let. No vida, pak zvítězila a vloni se rovněž radovala zástupkyně slabšího pohlaví.

První favoritkou je Honeysuckle (2,3:1), která tu vloni zvítězila v delším dostihu pro klisny. V aktuální sezóně je neporažená a tady si může přidat další zářez. Běhala ale i ty delší tratě, takže si myslím, že by potřebovala trochu hlubší půdu. Nakonec vloni na dvou mílích v Leopardstownu na „yielding“ půdě porazila Darver Stara o půl délky. Půda je zatím hlášená jako „soft, good to soft in places“, ale nejspíš bude dál vysychat, takže „change of going“ by nebylo překvapením. Také v Cheltenhamu se dlouho neběhalo, „trial day“ byl zrušený, takže i z toho důvodu čekám rychlejší podklad.

To by se mělo líbit obhájkyni Epatante (4,5:1). Ta sice utrpěla šokující porážku o vánocích, kdy na „good“ groundu byl nad její síly Silver Streak (13:1), tady je od ní očekáván návrat staré formy. Minimálně podmínky má ideální.

Podceňovat se jistě nedá Mullinsův Sharjah (9:1), což je takové nevyzpytatelné zvíře. Myslím, že do pořadí promluvit může, jako vítěze si ho ale nějak nedokážu představit. Stejný kurz má Abacadabras, který tu byl vloni druhý mezi nováčky, u něj bych ale řekl, že by potřeboval o dost víc deště, než kolik na místní dráhu spadlo.

Já jsem si tedy vybral třetího v řadě mezi favority. Goshen byl vloni „vykřičený“ možná víc než bylo zdrávo, protože jeho skokanský styl byl trochu kamikaze, přesto to vypadalo, že si jde v Triumph Hurdle pro jistou výhru. S víc jak 10ti délkovým náskokem ale jeho žokej na poslední proutěnce opustil sedlo. O tom už bylo napsáno víc než dost, takže k tomu se vracet nebudu.

Aktuální sezóna pro něj začala přímo katastrofálně. Dvě porážky na rovinách v roli favorita, v International Hurdle ve stejné roli dokončil poslední, přičemž v kolonce jeho forem mohlo být skoro „PU“. Po tomto dostihu byly objeveny problémy se srdeční arytmií, jeho trenér Moore něco změnil i v přípravě. Následně se ukázal ve Wincantonu, kde se všemi předpažil tak jak bylo zvykem dříve. Oproti loňsku byla ovšem vidět i změna v tom, že v průběhu působil mnohem klidnějším dojmem a co je ještě důležitější, na ani z jedné z osmi proutěnek nepředvedl svůj typický „ústřel“ na pravou stranu.

Pokud tedy Goshen podobný výkon zopakuje dnes, mělo by to na klisny stačit. Je pravda, že i on běhal na měkčí půdě, ale jako bývalý rovinový kůň by měl uplatnit svojí rychlost. Co se týká hodnoty kurzu, tak mě napadá otázka. Kdyby byl od Mullinse, jaký kurz by asi měl kůň, který tu vloni upadl s víc jak 10ti délkovým náskokem a při posledním svém startu zvítězil (v jakémkoliv dostihu) v rukách o víc jak 20 délek?

Cheltenham 16. 3. Minella Melody – vítěz/1-3 @ 20/4,5:1 (tipsport), 1+1 bod

V dostihu pro klisny, Mares Hurdle, na dvě míle je velkou favoritkou Mullinsova Concertista (2,15:1). Od loňského Festivalu je neporažená, obě dvě výhry dosáhla „v kentre“. Tady asi není víc co psát, možná by ten kurz na ní mohl být i nižší.

Hlavní vyzývatelkou je Roksana (3,6:1), která se ale v poslední době specializuje víc na delší tratě. Já jsem myslel, že se postaví do Stayers Hurdle, kde by měla podle mě i velmi slušnou šanci na vítězství. Vloni tu mezi klisnami byla čtvrtá, i když sestava byla asi o trochu silnější, takže letos by to měla vylepšit.

Za ní už velkou konkurenci nevidím. Dame de Compagnie (7:1) to zkoušela na těžkých skocích, vloni tu zvítězila v handicapu s ratingem 140. Za ní s vyšší váhou byla Black Tears (12:1), takže by jí mohla porážku vrátit, trh jí ale moc nevěří.

Mullinsova Great White Shark (15:1) při svém jediném letošním startu vybouchla v roli favoritky. Bylo to sice na tři míle a těžké půdě, takže tohle by jí mělo být bližší, vloni tu ale byla v handicapu za Indefatigable (20:1). Ta to v Cheltehamu umí, z celého pole „driftuje“ ale snad nejvíc.

Já si vybral jednoznačně Minella Melody. Ta je velmi spolehlivou klisnou, jediný její výpadek se tu odehrál vloni mezi klisnami – nováčky. Tehdy jako favoritka v početném poli udala svižné tempo, kterému v závěru podlehla. Jak už jsem ale napsal, byl to jediný výpadek v její kariéře.

Dneska je pole poloviční, takže pokud bude opět na špici, měla by tam mít výrazně víc klidu. Rovněž delší distanci oproti loňskému startu vidím určitě jako plus. Pokud jí vše sedne, tak třídou by tady měla na většinu klisen stačit. Na favoritku, s kterou letos dvakrát prohrála, bude potřebat Minella Melody také trochu štěstí, ale ve vypsaném kurzu to musím zkusit. Black Tears už letos porazila, ta má kurz skoro poloviční, takýr tolik k hodnotě. Hodně štěstí!