Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Sandown zahalí „Černý Mrak“

Ferdinand Minařík: Sandown zahalí „Černý Mrak“

Po delší době se v nabídce tipáče objevily dostihy, na výběr máme čtyři dnešní vrcholné zkoušky. Já jsem si tipy našel v Sandownu, Many Clouds Chase v Aintree jsem zkusil do akovky.

Nabídka tipáče dnes zahajuje ve 14:30 s tradičním handicapem Becher Chase přes Grand National překážky. I když se dá sázet i do šestého místa, tak tam jsem si nic nevybral. Obhájce vítězství Walk in the Mill (10:1) má sice pěkný kurz na vítěze, do dálky už to ale taková sláva není (1-4 @ 2,2). Druhý hlavní dostih, Many Clouds Chase má poměrně velkého favorita v Native River (1,7:1). S tím bych i souhlasil, poprvé zkusí blinkers a soupeře by měl utahat. I když jeho největší soupeř, Might Bite (3,85:1), se v Gold Cupu držel v popředí dost dlouho, tak myslím, že to nejlepší už má za sebou. Tady bych i souhlasil s bookim tipáče, který ho drží výš než na ostrovech. Zkusím tedy favorita využít do akovky a teď už k tipům.

Sandown 7. 12. 14:50, Nube Negra – vítěz @ 3,5:1 (tipsport), 1 bod

Prvním vrcholem v Sandownu je Henry VIII Novices Chase určená rychlým nováčkům. Na dvou mílích se na start postaví pouhá šestice koní, podle všeho to ale vypadá na match mezi dvojicí favoritů.

Tipáč je má vypsané stejně, na ostrovech je trochu žádanější Torpillo (3,5:1). Ten bez problémů ovládl svůj debut na těžkých skocích ve Warwicku stylem start – cíl. Určitě je to talentovaný koník, ovšem také dost mohutný, takže bude záležet na tom, jak si poradí s technickou pasáží na protilehlé straně místního závodiště. Myslím, že jeho favorizace vyplývá i z toho, že jako čtyřletý bude mít oproti ostatním váhovou úlevu.

Oproti tomu Nube Negra vypadá jako optimální typ na místní dráhu. Na svém kontě už má dva triumfy z chase, v obou zvítězil lehce. Zajímavé je, že kariéru zahajoval na španělských rovinách, což se ve zdejších reáliích nevidí často. Také je na něm vidět, že rychlosti má dost a oproti favoritovi má více zkušeností.

Co se týká ostatních, tak Summerville Boy (4:1) měl nějaké zdravotní problémy a jeho přechod na těžší skoky se odkládal. Při debutu dokázal sice zvítězit, chyb ale nadělal víc než dost. Nichollsův Grand Sancy (4,5:1) si chase vyzkouší poprvé, na trhu je celkem populární, jedná se ale o poměrně nesnadno ovladatelné zvíře.

Zbylá dvojice mě nijak neoslovuje, takže tady je mojí volbou Nube Negra. V malém poli by se mohlo jednat o taktickou záležitost, což by mu mělo vyhovovat víc než ostatním. Pro mě je tady španělský „Černý Mrak“ favoritem, můj fair je @ 3 max.

Sandown 7. 12. 16:00, Janika – vítěz @ 8:1 (tipsport), 1 bod

Letos je tradiční Tingle Creek Chase na dvě míle bez vyloženého favorita, zas je to ale sázkařsky zajímavější. Nabídce vévodí Defi du Seuil (2,65:1), který sice doposud běhal delší distance, v Shloer Chase v Cheltenhamu ale ukázal slušné zrychlení, takže tato disciplína by mu mohla do budoucna sedět. Mírným favoritem je tu asi oprávněně, když i další uchazeči zkoušeli delší tratě. Kurz ale zas nic extra.

Mezi jeho největší soupeře by měl patřit Mullinsův Un de Sceaux (5:1), který tu byl vloni druhý za Altiorem. Je mu už sice 11 let, pořád ale dokazuje, že se s ním musí počítat. To Nichollsův Politologue (5,5:1) dokázal v tomto dostihu zvítězit před dvěma lety, vloni to ale zkusil dokonce i v King George Chase v Kemptonu. Naposledy byl v Cheltenhamu druhý za nynějším favoritem a ponese příznivější váhu.

Letos by to mohlo být hodně svižné, takže by to pro ty „delší“ koně nemusel být problém. Na startu je totiž tempař Ornua (33:1), který to umí pořádně rozjet. Z koní, kteří se mi tu moc nelíbí je to Sceau Royal (8:1), který měl sice na jaře slušné výsledky, vloni tu byl ale za podobných podmínek daleko poslední. Zkusím ho tedy využít do „uličky“.

Mojí volbou je tady Janika, což je také jako favorit zástupce nastupující generace. V minulé sezóně se ukazoval dobře v handicapech, v Cheltenhamu byl dvakrát po boji druhý. Bylo to na čtyřech kilometrech, také byl ale dost chtivý. To že dvě míle pro něj nemusí být problém ukázal před měsícem v Exeteru, kde zvítězil s vysokým ratingem 162. Nynější podmínky (rychlý dostih, měkčí dráha) by mu měly hrát do karet a mě tady přijde dost přehlížený.

To je jistě dáno i tím, že stájová jednička Daryl Jacob zvolil „Royala“, také Janika nemá tak velké jméno jako ostatní soupeři. Je mu ale teprve 6 let, takže není divu, že má na kontě zatím „jen“ Gr. 2 úspěch. Já bych jeho šance viděl na úrovni druhého sledu, takže tak o dva body níž.

Co se týká zmiňované „uličky“, tam věřím, že výsledek bude podobný jako vloni, kdy Un de Sceaux porazil Sceau Royal o 20 délek. Nějak nevidím důvod, proč by tomu mělo být letos jinak a kurz je slušný. Asi se dá proti němu jít i s jiným soupeřem, v nabídce jich je více, ale já to zkusím s Mullinsovým veteránem. Na závěr tedy akovka

Native River – vítěz @ 1,7:1

Un de Sceaux lépe než Sceau Royal @ 1,63:1, ako @ 2,8 (tipsport), 1 bod

Hodně štěstí!

statistika tipů: tipů 197 – vklady 304,5 – výběry 357,13 – roi 1,15