Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Tenhle "Mozek" má "Sílu"

Ferdinand Minařík: Tenhle "Mozek" má "Sílu"

Tipy na dostihy v Ascotu.

Brain Power 1-2   1,85:1

Ascot - 6. dostih - 3 body

Vrcholem v Ascotu je Clarence House Chase na dvě míle a favoritem nemůže být nikdo jiný, než jeden z nejlepších ostrovních překážkářů posledních let, Un de Sceaux (1,4:1). Ten bude dokonce útočit na hattrick v tomto dostihu. A i když vloni byl tento dostih kvůli nepřízni počasí odběhnut v Cheltenhamu, kde mu to svědčí víc, o jeho kvalitách nemůže být pochyb. Do aktuální sezóny vstoupil v Corku, kde nadělil soupeřům víc jak 20 délek, a ti na hluboké dráze měli problém dostat se do cíle. Je možné, že něčeho podobného se dočkáme i dnes, takový kurz na překážkách ale prostě vsadit nemůžu.

On sice Un de  Sceaux umí dvě míle zaběhnout velice dobře, ovšem v minulé sezóně už ho jeho tým směřoval na delší tratě. Vloni v červnu to ve Francii zkusil dokonce na třech mílích, což už pro něj bylo příliš, při vrcholu sezóny v Cheltenhamu triumfoval na čtyřech kilometrech. O tom, že není neporazitelný se ukázalo následně v irském Punchestownu, kde ho udolal Fox Norton.

Mě se ale jedná o to, kdo by si to měl rozdal o pomyslné stříbro. Ze čtveřice jeho soupeřů mě nijak neoslovuje duo San Benedetto a Speredek (u tipáče oba @ 20). Zbývá tedy Kylemore Lough a můj tip.

Prvně jmenovaný se mi líbil už v předchozí sezóně a čekal jsem od něj velké věci. Ovšem vrcholem jeho kariéry bylo zatím jeho druhé místo z loňského listopadu na místní dráze, a pak se nějak „zaseknul“. I když se nejednalo o žádné propadáky, přece jen se od něj čekalo víc, a tak se na začátku sezóny ukázal pod novým trenérem. Také do handicapu v Cheltenhamu nastupoval jako favorit, po aktivním průběhu ale udělal chybu na vodním příkopu a pak byl zastaven. Možná se tehdy zranil, tady se ale ukáže teprve podruhé v kariéře v takto krátkém dostihu. I když temperamentu má dost, já bych ho spíš viděl na těch čtyřech kilometrech, které běhal dříve. Rovněž mám takový dojem, že v devíti letech už má to nejlepší za sebou.

Mě tu tedy jako nejpravděpodobnější čekatel na druhé místo vychází Brain Power. Ten v minulé sezóně patřil mezi velmi dobré proutěnkáře a dokázal zvítězit i tady v Ascotu. V nové sezóně přešel na těžké skoky, kde kariéru zahájil „povinným“ vítězstvím v Kemptonu. Těžší konkurenci se postavil následně Sandownu, což je nejen pro nováčky technicky náročná dráha. On se tehdy dokonce ujal tempa, na čele se ale nevyvaroval několika chyb. Na poslední překážku ještě najížděl na těsném druhém místě, na doskoku ovšem klopýtnul a jeho žokej se v sedle neudržel. Z toho bych ale nedělal nějakou tragédii, jinak se mi jeho projev líbil.

Jistě je zajímavé, že trenér Henderson ho posílá mezi starší koně, když by mohl ještě „vyzobnout“ pár triumfů mezi nováčky. V nedávném rozhovoru ale řekl, že mezi nováčky by se Brain Power už nic nenaučil, a že hledal takový dostih, který nebude muset vodit („“We’re running him because we think it will suit him coming off a really good gallop. But he needs to learn to settle behind a good galop“), což mi zní logicky.

Právě tady by měl favorit udat ostré tempo, jak je jeho zvykem, ostatní by se za ním měli srovnat. I když žokejům velkou váhu obvykle nedávám, tak tady vidím jako plus, že v sedle Brain Power bude poprvé stájová jednička Nico de Boinville. Ten s ním v práci absolvoval několik tréninků,  což se u začínajícího skokana jistě může hodit. Kurz na to, že tato dvojice bude do druhého místa bych viděl tak okolo @ 1,6. Hodně štěstí!

 

Midnight Tune 1-2  2,85:1

Ascot - 3.dostih - 1 bod

V tradičním dostihu pro klisny, OLBG Mares´ Hurdle, na necelé tři míle se dá očekávat, že to bude náročný test vytrvalosti. Dráha je naměřená jako měkčí („soft, good to soft in places“) a na tak dlouhé distanci se klisny často neutkávají. Bude tedy záležet na tom, jak si která s těžkými podmínkami poradí.

Poměrně velkou favoritkou je Le Bague Au Roi (2:1). Ta se na třech mílích ukázala zatím jednou, když koncem listopadu po boji zvítězila v Kemptonu. Tehdy o půl délky udolala Jer´s Girl, což jistě není žádná velká vytrvalkyně, ta ale nosila o dost menší váhu. Díky tomuto triumfu se favoritka stala nejlépe hodnocenou klisnou v dnešní zkoušce, o její vytrvalosti ale úplně přesvědčený nejsem. I z tehdejší taktiky bylo vidět, že její tým se této trati trochu obává. Dalším otazníkem je to, že se neobjevila na žádném z vánočních mítinků. Každopádně v tomto kurzu se jí raději vyhnu.

Její největší vyzývatelkou by měla být Dusky Legend (3,75:1, na ostrovech už @ 5), které já moc nevěřím. Jistě má dost třídy, její parketou byly ale doposud kratší dostihy a ani na měkčí půdě zatím nezaběhla. Největší úspěchy zatím slavila na jaře v Cheltenhamu, kde se dvakrát umístila právě mezi klisnami. V obou dvou případech se ale šlo na „good ground“, takže dnes jí čeká něco úplně jiného.

O druhé místo by se tedy mohla utkat trojice, která je v nabídce za ní. Ovšem ani Graceful Legend (8,5:1) takto dlouhou distanci ještě nešla. Sainte Ladylime (12:1) sice už na třech mílích zvítězila dokonce na těžkých skocích, jedná se ale o velmi nespolehlivou skokanku. V posledních šesti startech se do cíle dostala jen třikrát.

Zvolil jsem si tedy Midnight Tune, které se začalo dařit až v aktuální sezóně.  Z řad nezvítězivších se vyčlenila až na začátku prosince a svůj progres potvrdila v dalším startu o vánocích v Kemptonu. To bylo na tří mílové trati, kde za to vzala stylem start – cíl a postupně utahala všechny své soupeřky. Druhá za ní skončila poctivá Rons Dream, která sice tehdy nosila víc kilo, ale i tak to byl velmi slušný výkon.

Pokud tedy bude Midnight Tune pokračovat v progresu, měla by tady alespoň na druhé místo stačit. Jako jedna z mála v poli je prověřená na takto dlouhé distanci, rovněž s měkčí půdou by si měla poradit, což se o ostatních říct nedá. Půl bodu na její vítězství v kurzu @ 8 musím zkusit taky. Hodně štěstí!