Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: V Mostě se do toho „Wobujte“

Ferdinand Minařík: V Mostě se do toho „Wobujte“

Dnes se na severočeském Hipodromu koná druhý letošní dostihový den. Kromě dvou vrcholů, Jarní ceny klisen a Memoriálu Vlastimila Smolíka, je na programu i řada handicapů, což mám rád. Kdo shlédl naše Studio, tak ví, že první klasiku vynechávám.

Most 12. 6. 13:45, Wobull Se Now – vítěz @ 7,5:1 (tipsport), 1 bod

Druhým dostihem dne je sprinterský handicap II. kat. na 1200 m a není překvapením, že v poli 14 soupeřů vyložený favorit není. Čelo nabídky je vyrovnané a najdeme tu pár koní, kteří už se tu ukázali při prvním dostihovém dni v podobném handicapu o kategorii níž.

Tehdy zvítězila Near to be Rich (7,5:1) o nos za ní byl stájový kolega Stormico (8:1). Teď mají jiné jezdecké obsazení a váhy se lehce mění ve prospěch druhého jmenovaného, ovšem na sprinterské distanci se to tak projevit nemusí.

Mezi šancové koně tu patří slovenští hosté Akbulat (7,77:1) a Gentleman Jack (8,5:1), z nichž bych více věřil tomu prvnímu, protože svěřenec trenéra Línka má obvykle po startu problém stíhat tempo dostihu a útočí zezadu. Na místní dráze to bude mít těžké, Akbulat už se tu jednou ukázal (2017), když ještě byl v českém tréninku.

Kurz @ 8,5 má i Henrytheaeroplane, který běhal lepší dostihy, po zdravotní pauze se ale nemůže chytnout. Sezónu zahájil o level výše v Gomba handicapu desátým místem, nejspíš by se musel zlepšit, aby tady mohl pomýšlet na vítězství. To platí i o klisně Strassburg, která má stejný kurz a tady se jí obvykle daří. Při premiéře na chuchelské dráze se od ní čekalo trochu více, i když to bylo na trochu delší distanci.

To platí i o dalších dvou klisnách, které se ukázaly ve stejném dostihu. Jak Wlastina (15:1) tak Gilienne (22:1) tehdy zklamaly a musely by se od té doby hodně zvednout. Tenkrát zvítězila Manolla (15:1), ovšem té se na mosteckém Hipodromu nedaří tak jako na jiných dráhách.

Naopak absolutní specialista na místní dráhu je můj tip. Wobull Se Now tu dosáhl už na tři triumfy a dá se říci, že pokud je možnost, tak startuje tady. Nakonec na podzim se tu ukázal i na dvou kilometrech a propadák to nebyl. Jeho parketou jsou ale samozřejmě sprinty. Zajímavé je i to, že i když je mu už 10 let, tak tady půjde ke svému 39. startu, což není zas tak moc. Sezónu tu zahájil třetím místem v dostihu, kde první dvě místa brali svěřenci trenéra Kalčíka. Oproti tomuto startu ponese příznivější váhu a v sedle bude mít loňského šampióna Adama Floriana.

Dá se tedy čekat zlepšení. Mě se tehdy i líbilo, že oproti minulým působil Wobull Se Now víc v klidu, nehnal se tak jako obvykle. Z tohoto pohledu by ani nemuselo vadit vysoké startovní číslo 12, když aktivitu v úvodu přenechá jiným. Kurz na něj vidím jako hodnotný, očekával jsem tak o dva body níž. Ještě dodám, že podobný kurz @ 8 měl u betina i při svém pokusu na dvou kilometrech…

Most 12. 6. 14:45, Royal Gino – vítěz/1-4 @ 20/4:1 (tipsport), 1+1 bod

Stabilní příslušník slovenské vytrvalecké špičky tu před dvěma lety prohnal spolufavorita Darkolvu (5,5:1) a od té doby se zas tak moc nezměnilo. Royal Gino by tu měl mít tak poloviční kurz, jako mají ostatní slovenští hosté. Vše ostatní bylo řečeno ve Studiu.

Most 12. 6. 15:15, Sheik Yerbouti – vítěz/1-5 @ 20/4:1 (tipsport), 1+1 bod

Mezi oběma hlavními dostihy je pátým bodem mílový handicap III. kategorie a v poli 15 koní je opravdu z čeho vybírat. Roli spolufavoritek s kurzem @ 6 drží klisny Nazma, která se na dráhu vrací po dvou letech a slovenská Regina Mia. Ta je nízko zatížená, je to její handicapová premiéra a běhala spíš kratší tratě.

Dost důvodů poohlédnout se po někom jiném. To už asi udělalo víc sázkařů, takže dolů míří Hofergirl (8:1). Ta tu zahájila sezónu druhým místem v celkem slušně obeslané ceně a dá se říci, že oproti minulé sezóně udělala celkem velký krok dopředu. Tohle by mohla zvládnout, kurz na ní už je ale v podstatě fair (včera byl @ 10).

Také má celkem vysoké startovní číslo a rychlíků je tu dost. Obvykle nejrychlejší je na nohách Rolaliza (10:1), která naposledy v boxech zaspala. K těm co rádi chodí ze špice patří třeba Quintero (10:1), Never Now (11:1), Penseur, Step Star (oba 15:1) nebo Like a Trinity (20:1). Vypadá to tedy, že na špici tady bude velký tlak a řada ze zmiňovaných koní má vyšší startovní čísla.

Zkusím tedy někoho z těch, kteří mají výhodnější startovní post. Sheik Yerbouti ještě vloni na jaře běhal o kategorii výš a sezónu zahájil nedalekým pátým místem na příliš dlouhých 1800 metrů. Pak už se mu tolik nedařilo, když někdy měl i smůlu.

To bylo třeba tady v červenci, když v dostihu kde zvítězila Strassburg byl desátý, ovšem od vítěze cca 2 délky. Nebylo tedy divem, že před koncem sezóny změnil majitele i trenéra. Pod novým týmem se představil v podobném handicapu tady v říjnu a dokončil dvanáctý. Což samozřejmě moc nenadchne, ovšem tehdy zůstal asi 4 délky na startu a na vítěze mu chybělo nějakých 6 délek. Nebýt tedy úvodního zaváhání, „tabuli“ by asi trefil.

Podle mě je tady Sheik Yerbouti až moc odepisován. Na některých startech se projevil špatný průběh dostihu, což se prostě stává. Říkám si ale, že není možné, aby se za jedinou sezónu zhoršil o 10 kg, jak vyplývá z jeho handicapu. Já mu šanci dám, z dobrého startovního čísla by „tabule“ neměl být problém, „vítězný“ kurz bych viděl tak poloviční. Hodně štěstí!

statistika tipů: tipů 231 – vklady 354,5 – výběry 407,28 – roi 1,13