Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: V Pardubicích musíte mít „Charisma“

Ferdinand Minařík: V Pardubicích musíte mít  „Charisma“

Nadcházející víkend je opravdu nabitý. Dnes osm dostihů v Pardubicích, zítra stejný počet v Chuchli. Najít ale nějaký tip není snadné, i vzhledem k tomu, že v posledních dnech napršelo hodně vody. Když jsem tak pátral, kdy naposledy se v Pardubicích běhal na dráze, která by se dala označit jako „soft“, dostal jsem se k Velké pardubické 2017 a vítězství No Time to Lose….

To ale není jediný rizikový faktor. Když se podíváme na startovní pole, tak těch začínajících koní, kteří s překážkami nemají žádné zkušenosti, je tu opravdu hodně. Dále pak najdeme i hodně těch, kteří sice už něco přeskočili, na dráhu se ale vracejí po roční či ještě delší pauze. To se sice netýká hlavního dostihu, Úvodní cross country Koroka, ale tam jsem zas v malém poli nic zajímavého nenašel. Na úvod překážkové sezóny zůstanu tedy u jediného tipu.

Pardubice 20. 6. 15:20, Charismatic – vítěz @ 8:1 (fortuna), 1 bod

Pátým dostihem programu je cross country III. kategorie na jedné z nejkratších tratí, tedy 3500 metrů. Na startu by mělo být 11 koní a favoritem je veterán Starbuck (3,3:1). Je mu sice už 11 let, ale vloni prokazoval vysokou výkonnost, obzvlášť zkraje sezóny. Tehdy zvítězil na delší trati ve Wroclawi a následně dokázal porazit po boji jednoho z našich nejlepších překážkových „sprinterů“, Tiaru Mana. I když oproti němu byl rozběhaný, byla to hodně dobrá forma. Je tedy favoritem oprávněným a s kurzem se dá souhlasit.

Za ním je v nabídce Váňův Saxo Sol (4,5:1), který se vloni ukázal na dráze jen dvakrát v italském Meranu. Aktuální sezónu už zahájil v únoru v Trevisu, když ve stejně dlouhém dostihu jako je dnes, dokončil třetí. Nástrahy pardubického krosu si tedy vyzkouší poprvé a už několikrát bylo řečeno, že tento kurz je technicky hodně náročný, když koně v něm překonávají drop nebo hadí příkop.

Hlavně na „klasiku“ se zaměřuje také Kifaaya (5,5:1). Ten sice už nějaké zkušenosti s místním krosem má, že to ale pro něj není to pravé bylo vidět vloni, když jako horký favorit podlehl Stringovi. Nedaleko třetí byl tehdy můj tip…

Třídou by nikdo z ostatních tuto skupinku přeskočit neměl, zbývá dodat že nadějným koněm by mohl být Holčákův King´s Shilling (12:1), ten má ale na kontě jediný dokončený kros ve Slušovicích.

Mojí volbou je tedy Charismatic, který vloni zahájil svou kariéru na těžkých skocích a myslím, že letos ho uvidíme ve vyšší kategorii. V prvním dostihu si vybral nováčkovskou daň, když měl pád v úvodu dostihu. Už v tom druhém ale naznačil třetím místem velký potenciál, když v už zmiňovaném dostihu ztratil na Kifaayu 1 ½ délky. Což tuto formu ještě zhodnocuje fakt, že se jednalo o jeho první dokončený pardubický kros.

Následně se ale zranil hned v úvodním dostihu jeho stálý jezdec Složil a na delší trati si s ním žokej Myška moc neporozuměl, když ho zadržel kvůli špatné ovladatelnosti. Což se potvrdilo v dalším startu, že kratší tratě jsou pro něj (zatím) lepší. Začátkem září zvítězil lehce o 7 délek před užitečným Turonim, dalších 7 délek zpět byla Dajuka (9:1).

V posledním loňském startu to zkusil v klasické steeplechase, tam se ale ukázalo, že to pro něj není, takže z tohoto běhání bych žádné závěry nedělal. Dnes mají favorité své otazníky a Charismatic by tu měl pokračovat v progresu, který ukázal vloni. Distance je ideální, měkčí dráha by neměl být problém, na pohled je to silák. Kurz na něj bych viděl asi na úrovni Kifaayi, takže cca o 2 body nižší. Hodně štěstí!

statistika tipů: tipů 234 – vklady 359,5 – výběry 411,28 – roi 1,13