Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Ve Varech „Buďte Šik“

Ferdinand Minařík: Ve Varech „Buďte Šik“

Dnes začíná sezóna na závodišti Karlovy Vary a dostihy jsou bohatě obsazené. Nevýhodou je, že hodně jich je vypsané pro začínající koně, které nemám v oku. Také z místní dráhy mám po loňském červnu velký respekt. Tip jsem si tedy našel jen ve dvou dostizích, které mi připadají čitelnější.

Z těch méně čitelných bohužel vynechám i hlavní dostih dne, cenu II. kategorie, která v posledních letech představila řadu výborných koní pro delší klasické dostihy. Když si ale vezmu, že pět z 12 startujících se na našem území představí poprvé, tak „neznámých“ je skoro polovina pole. To mi přijde už celkem dost, a i když se mi zdál třeba kurz @ 9, jaký vlastní Supertupl, zajímavý, tak tady se zdržím. Zaujalo mě i to, že favorizované klisny Franceska Bella a Sterli (cca 2,8:1) tu mají kurzy nastavené tak, jakoby měly ostatním utéct tak o 10 délek. To si úplně nemyslím, zrovna v tomto dostihu se toho ale využít nedá.

V prvním dostihu pro dvouleté se ukážou dvouletí debutanti, moc vybírat se nedá ani v „maiden“ zkoušce pro tříleté, která je na programu jako pátá. Podobným rébusem je i předposlední dostih, ve kterém se představí překážkáři, přičemž značná část pole nemá s touto disciplínou moc zkušeností. Tolik tedy na úvod a teď už k tipům.

KV 30. 5. 15:45, Bee Chic – vítěz/1-3 @ 15/4:1 (tipsport), 1+1 bod

Čtvrtým dostihem dne je velmi dobře obsazená cena II. kat. na mílové distanci. Startovní boxy jsou plné a favoritem nemůže být nikdo jiný než vítěz Velké květnové, Cape Freedom (3:1). Na první pohled je kurz na něj pěkný, také se ale od té doby na dráze neukázal. Vzpomněl jsem si, že trenér Šavujev vracel vloni na dráhu jiná „esa“ v jednodušších dostizích a dopadlo to neslavně. Netýká se to jen jeho, u těhle návratů je to vždycky jisté riziko.

Druhou favoritkou je Tularka (3,85:1) u níž bych řekl, že kurz je daný spíš realizačním týmem, než výkony. Vloni vyhrála lehce dvě ceny nižší kategorie, když ta v Chuchli odpovídala spíš „čtyřce“. Následně byla v Mostě poražena Storm de Nuit (7:1). Ta chodí zezadu a potřebovala by pár set metrů navíc (což vlastně platí o obou).

Podle mě minimálně srovnatelný s touto dvojicí je Tropical Bond (8,5:1), který byl v Květnové třetí o ½ délky za „Freedomem“. Má ale nejvyšší startovní číslo a poměrně nezkušenou jezdkyni. Lépe v tomto ohledu je na tom také poněkud přehlížený Mormill (10:1), který byl sice ve zmiňovaném květnovém dostihu sedmý, na vítěze ale ztratil nějaké 2 délky. Zajímavá mi přijde „ulička“ se „Storm“ v kurzu @ 2,08, protože tam si skoro nedokážu představit, jak by se klisna před něj mohla dostat.

Z kurzového středu pole je tu ještě Hello Hobby (10:1) a Big Ben (13:1), ovšem oba by asi ocenili jinou distanci. Pro prvního to může být dlouhé, pro druhého zas krátké. Možná opomíjený je tu nízko zatížený Let Fire (25:1), který vloni na první start zvítězil v handicapu II. kat. Chodí koncem, takže bude záležet, co stihne chytit. „Tabule“ @ 2,85 se zkusit dá. Raději si ale počkám u streamu, jaká bude dráha, takže zatím to s vklady hrotit nebudu.

Mojí volbou je tady Bee Chic, který vloni začal o dvě kategorie níž. Také na místní dráze se mu dařilo, když tu byl druhý v Lázeňské míli. I nadále podával konstantní výsledky, v září byl v chuchelském handicapu nedaleko třetí, přičemž nosil 62,5 kg, přesto porazil „Storm“, která měla 55 kg…

Nepovedly se mu akorát dva poslední starty, ovšem na konci sezóny ve které měl 11 startů se to dá omluvit. Teď půjde na dráze a distanci, která mu sedí optimálně, v sedle má zkušeného Jana Ráju. Opravdu nevím, jak se tady k němu dostal kurz @ 13, reálně je tu pro mě Bee Chic adept na třetí – čtvrté místo. Each-way s kurzem @ 3,85 do třetího místa tedy musím brát.

KV 30. 5. 16:45, Sztorm – vítěz @ 7:1 (tipsport), 1 bod

Ve Varech se uskuteční letošní první překážkový dostih a na startu bude 13 soupeřů, co si myslím, jsme na této dráze ještě nezažili. Favoritem je Andoins (2,85:1) trenéra Váni juniora. U něj se není moc čeho chytit, poslední formy 4-PN-10-PN nějak lákavé nejsou. Pravda je, že vloni na jaře obhájil svůj francouzský rating 60 v handicapu v Auteul, což je slušné. Ale pořád v tomto kurzu na překážkách na koně, který měl v posledních čtyřech startech dva pády to pro mě není.

Druhým favoritem je Dominique (3,5:1). Vítěz loňské Ceny prezidenta tu absolvuje svůj překážkový debut, takže na koně který ještě na dostihové dráze neskočil ani překážku mi kurz přijde také jako nízký. Alespoň distance u něj pasuje. S tou může mít problém další debutant Noble Cliffs (9:1), který měl na rovinách vysokou třídu, chodil ale tratě okolo míle.

Ze zbytku pole mě nikdo moc neoslovuje, i když se mi nezdá, že veterán Catch Life (40:1) by tu měl být nejhorším koněm. Určitě si nemyslím, že bude poslední, škoda že duelů v tomto dostihu nebylo vypsáno víc.

Já si vybral dalšího matadora na startu. Sztorm patří dlouhodobě mezi naše nejlepší „klasiky“, i když běhal hlavně v Polsku. Tam předloni zaznamenal asi největší úspěch kariéry, když Velkou wroclavskou vyhrál zadrženě o 17 délek (za ním skončili Pareto, Reki, Poinsettia). Vloni byl směřován do pardubických krosů, což v takhle pozdním věku není jednoduché. Přesto obstál se ctí, když v červnové kvalifikaci bojoval o vítězství s Ange Guardianem.

Tak si říkám, jaký by tu asi měl kurz „Anděl“, kdyby tu byl na startu? Samozřejmě, jistý otazníkem je věk a distance. Sztorm chodil delší dostihy, ovšem byl dost chtivý, takže to zkrácení by podle mě neměl být problém. Třídou většinu pole výrazně převyšuje, o zkušenostech s klasikou nemluvě. Těch @ 7 na jeho vítězství beru, fair mám tak o 2 – 3 body níž. Hodně štěstí!

statistika tipů: tipů 227 – vklady 347,5 – výběry 403,43 – roi 1,15