Ferdinand Minařík: Vládněte s Vévodou

Ferdinand Minařík: Vládněte s Vévodou

Dnešní chuchelský program dnes čítá nevídaných 10 dostihů. Pole jsou nabitá a tipy se nevybírají snadno. Nějaké tipy pro hlavní dostihy, tedy Memoriál prof. Václava Michala a Memoriál Jaroslava Maška, jsme vybrali ve včerejším Studiu. Já jsem se poohlédl ve zbytku programu.

VCH 6. 6. 15:15, Vévoda – vítěz/1-4 @ 15/3,85:1 (tipsport), 1+1

Třetí nejlépe dotovanou zkouškou chuchelského odpoledne je handicap II. kategorie na vytrvalecké trati 2400 m. Na start by se mělo postavit 14 soupeřů a mírnou favoritkou je tady nízko zatížená Daralara (5,5:1). Ta půjde teprve ke svému čtvrtému životnímu startu, když dokázala zvítězit ve Varech na maratónské distanci a do handicapu vstoupila těsnou prohrou v říjnu. Právě očekávaný progres a nízká váha je nejspíš to, co jí poslalo na čelo sázkové nabídky. Na startu bude i její stájová kolegyně Raviella (8,5:1). Ta je výrazně zkušenější, také ale ponese o 13,5 kg více. Obě dvě klisny nastoupí ke svému prvnímu letošnímu start, ale je pravda, že trenérce Záhorové se vloni v úvodu sezóny dařilo.

Na startu jsou i zvučnější jména, jako loňský vítěz Smolíkova memoriálu Orpheus (8:1). Ten už má první start za sebou, když v Mostě se od něj očekávalo trochu více. Delší distance a měkčí dráha, jaká je dnes očekávána, by se mu měly líbit více. Podobný kurz vlastní i Barabash (8,5:1), vloni čtvrtý z Ceny prezidenta. Ponese 63 kg, což by se svojí postavou měl zvládnout, vloni mu ale dlouho trvalo než se chytil.

Výhodněji zatížená je dvojice slovenských hostů, Captain Joe (8,5:1) a Castro (10:1). Ti běhali vloni v Bratislavě velké dostihy pro tříleté, záležet bude na tom, jak se vypořádají s přechodem na větší pražskou dráhu.

V podstatě s kurzy bych souhlasil, což se dá říci i o zbytku pole. Co ale trochu nechápu je to, proč by tu měl být téměř nejhorším v poli Vévoda. Tomu vloni trvalo celou sezónu než se chytil, když bylo vidět, že je to takové „velké děcko“. Také běhal spíše kratší distance, nejspíše kvůli tomu, že nebylo snadné ho uřídit.

Hned ale svůj první handicap na vytrvalecké distanci proměnil v lehké vítězství. Tehdy šel na start po téměř dvouměsíční pauze a moc se mu nevěřilo. Na měkčí dráze přešel do vedení už před vbíháním do cílové rovinky, a pak už se soupeřům jen vzdaloval. Sluší se ještě poznamenat, že jezdkyně tehdy nepoužila bičík a spíš jen kontrolovala rozestup od zbytku pole. Dá se tedy říct, že jeho náskok v cíli mohl být i větší než těch 8 délek.

Z mého pohledu je Vévoda podobným typem koně jako favoritka tohoto dostihu. Mladý ještě pravděpodobně ne zcela podchycený koník, u kterého se dá předpokládat další progres. Proto je mi trochu divné, jak se ocitl na opačném konci sázkové nabídky. Distance je ok, nízká váha na měkčí dráze by se měla projevit. Já bych ho viděl někde okolo středu pole, takže kurz @ 3,85:1 na to, že bude alespoň čtvrtý mi přijde moc. Zkusím tedy „each way“.

VCH 6. 6. 15:45, Pray for Paris vítěz/1-3 @ 10/3,85:1 (tipsport), 1+1 bod

Další dostih, který jsem si vybral pro tipování následuje za půl hodiny, a je to cena III. kategorie na 1400 m. V takových dostizích je typické, že je zde pár koní, kteří třídou ostatní převyšují, a tento není výjimkou.

Tady favorit není, když nejnižší kurzy vlastní trojice koní. Nejvyšší třídou v poli je Tropical Bond (5:1), který vstoupil do sezóny ve velmi těžkém dostihu II. kat. Před týdnem ve Varech přišel o poslední dotaci až na cílové pásce a podobná forma by tady na vítězství asi stačila. Otazníkem je ale krátká pauza a nepříliš zkušená jezdkyně.

Stejný kurz má i Orssio, který už také vstoupil do sezóny o kategorii výš na 1400 metrů. Běhal spíš delší tratě, ale už před dvěma týdny se s žokejem hodně přetahoval. Někam ho schovat z boxu č. 10 nebude úplně jednoduché.

Posledním z trojice spolufavoritů je Iserman. Ten běhal vloni ve Francii a sezónu ukončil už v srpnu, když vlastnil francouzský handicap 33. Na to, aby tady mohl pomýšlet na vítězství by se musel po delší pauze zvednout. Ponese také nejvyšší váhu v poli.

Další šancí je Captain Luka (7,5:1) od kterého se očekávalo trochu víc při prvním sezónním startu v Mostě. Nemusela mu ale sednout pevná dráha a zas až tak špatné běhání to nebylo. Ze Slovenska přijíždí Lady Mazie (8,5:1), která vlastní slovenský handicap 63 kg. To by na vítězství určitě stačit nemělo, také je to takový typický rychlík na bratislavskou dráhu.

Mě tady určitě lépe než naznačují kurzy vychází Pray for Paris. Ta vloni absolvovala pouhé tři starty a už při tom druhém brala třetí místo v Jarní ceně klisen, což už jistou třídu značí. Pak se ale odmlčela a vrátila se až na podzim. V Bratislavě šla na příliš dlouhé distanci a v tamním Oaks byla poslední.

Letošní sezónu zahájila v těžkém handicapu, kde běžel i Orssio. Tehdy nosila stejnou váhu (tedy 61,5 kg) a skončila osmá, když na začátku cílové roviny musela hledat volnou stopu. Rozdíl v cíli od svěřence trenéra Drlíka byl 3 ¼ délky, ovšem dnes ponese o 4,5 kg méně. Čistě matematicky by se tedy Pray for Paris před něj měla dostat. Když se podíváme ale na kurzy, tak klisna má dvojnásobný. Pokud se oproti prvnímu startu zvedne, tak může pomýšlet i na vítězství (jak ostatně napsal i Tomáš Janda ve svém rozboru). Pro mě dost důvodů, abych tady „EW“ zkusil. Hodně štěstí!

statistika tipů: tipů 229 – vklady 350,5 – výběry 403,43 – roi 1,1